Masivní srubové konstrukce
Pondělí, 22. listopad 2010 |
Masivní srubová konstrukce se skládá ze stavebních masivních prvků - klád. Tento typ staveb se někdy nazývá také kanadské sruby.
Ručně vyráběné srubové prvky se nejčastěji zhotovují z kulatiny z čerstvě pokácených stromů s vysokou vlhkostí, částečně vysušené nebo zcela vysušené. U srubů z vlhkého dřeva semusí počítat se sesycháním dřeva - tzv. sedáním stavby. Míra vysychání a sedání závisí na počáteční vlhkosti dřeva, umístění srubu a také druhu dřeva. Průměrně se počítá s cca 1,5 cm na jedno patro během prvního roku. Z tohoto důvodu je nutné přizpůsobit osazení oken, dveří, schodišť, nadpraží a oplechování kolem komína (bývá dvouvrstvé, aby se mohla jedna vrstva přizpůsobit druhé a postupně se posouvat podle rychlosti sedání stavby).
Jednotlivé klády mohou být opracovány tradičním způsobem - ručně nahrubo nebo vyprofilovány CNC stroji. Do konstrukce domu se pak ukládají jako jeden kus nebo se napojují.
Těsnění vodorovných spár se řeší pomocí různých typů profilů masivního prvku, například výřezy do tvaru V nebo U v místě úložné spáry vyplněné tepelnou izolací. Spáry lze utěsnit i z vnější strany. Těsnost stěny závisí na přesnosti opracování v místě spojů. Z tepelně technického hlediska se sruby konstruují jako jednoplášťové o tloušťce 15 - 40 cm nebo jako sendvičové či dvojité konstrukce.
Při výstavbě srubu je důležité správné sazení základových trámů, aby nenavlhaly.