Archiv starších vydání

Tisk

Časopis Dřevo a stavby 1/2010

Soňa Karásková | Neděle, 24. leden 2010 |

Přidat na Seznam.cz

Časopis Dřevo a stavbyDatum vydání: 25. ledna 2010
Číslo: 1
Ročník 2010

Předplatné včetně nabídky starších čísel je možné objednat v sekci Předplatné.

V čísle 1/2010 časopisu Dřevo&stavby najdete kromě tří redakčních návštěv pokračování oblíbených seriálů a tématických rubrik z oblasti stavebnictví, interiéru a zahrady. Jako vždy mají jednoho společného jmenovatele: dřevo.

  • V rámci seriálu Stavíme dům ze dřeva se budeme zabývat popisem jednotlivých konstrukčních systémů dřevostaveb, jejich vlastností, předností a slabých stránek.
  • Věděli jste, že kromě krytiny by na střeše neměly chybět také doplňky, které zajišťují její bezproblémovou funkci zejména v zimě, ale umožňují také bezpečný pohyb na šikmé ploše?
  • Pokud přemýšlíte o tepelné izolaci pro svůj dům, budete se muset rozhodnout především mezi výrobky přírodními a průmyslově vyráběnými. Představíme vám ty nejběžnější z nich.
  • V bloku interiérových článků najdete nový seriál, který vás provede zařizováním dřevostaveb. Seznámíte se také s novinkami mezi dřevěnými podlahami a pokud ještě nejste přesvědčeni o tom, že dřevo je tou správnou volbou, možná vás zbaví obav článek o dřevu jako přírodním stylu.
  • Nezapomněli jsme ani na okolí rodinného domu a jeho úpravu. Tentokrát jsme pro inspiraci sáhli do knihy staré několik desítek let – pojďte se s námi podívat, jak se nedělá obytná zahrada!
  • V rubrice Originál si tentokrát můžete prohlédnout neotřelé až spartánské víkendové bydlení a nábytek, který se dřevem pracuje poněkud jinak...

Život v dřevostavběVšechno nemusí být ze dřeva

Život v dřevostavbě je jistým způsobem nejen „bydlení“, ale určitý životní styl. Volba přírodního materiálu je nejen vyjádřením důvěry v jeho dobré vlastnosti, ale zároveň také úcty k přírodě a ekologii. Neznamená to však, že by každý detail takové stavby musel být jedině z přírodního materiálu a ostatní možnosti obyvatelům dřevostaveb zůstaly zapovězeny. Takové resolutní řešení by bylo téměř nereálné a navíc – proč předem zavrhovat jiné možnosti?

konstrukcePřehled konstrukčních systémů

Moderní dřevostavby kvalifikovaně a koordinovaně řeší problematiku statiky, akustiky, požární odolnosti a stavební fyziky. Novodobé konstrukce se inspirují svými historickými předchůdci. Aktuálně je rozšířena asi dvacítka základních systémů konstrukce, z nichž u nás využíváme jen několik druhů – zejména těch, které jsou vhodné pro ekonomickou výstavbu rodinných domů. V rámci seriálu Stavíme dům ze dřeva se seznámíme s nejrozšířenějšími stavebními technologiemi dřevostaveb používanými v našich podmínkách.


střechaBezpečná střecha nejen v zimě
Tvar střechy a použitá střešní krytina mají zásadní vliv na celkovou podobu stavby. Kromě tohoto spíše estetického významu ale musí plnit ještě mnohem zásadnější funkci – chránit obyvatele domu i dům samotný před vlivy nepříznivého počasí, být funkční, kvalitní a také bezpečnou součástí rodinného domu. Článek si všímá doplňků, které umožňují správnou funkci střechy zejména v zimě a zajišťují bezpečný pohyb po střeše.


rekuperaceKvalitní vzduch je nezbytný
Systém řízeného větrání s rekuperací tepla, používaný v pasivních domech, zajišťuje v domě nejen příjemné teplo, ale především dobrou kvalitu ovzduší. Můžeme díky němu zapomenout na přítomnost nežádoucích pachů, příliš suchý, nebo naopak vlhký vzduch, dokonce i nežádoucí prašnost nebo přítomnost pylů dráždících alergiky. Výrazným způsobem ovlivňuje kvalitu vnitřního prostředí, o níž si můžete podrobně přečíst v rubrice Pasivní domy.

dřevoDřevo jako životní styl

Kromě skvělých vlastností, pro které je dřevo využíváno jako stavební materiál, a nesporného přínosu ekologii nabízí dřevo řadu dalších výhod, díky kterým je s oblibou po staletí využíváno také na prvcích interiéru a rozličných předmětech denní potřeby. Je lehce opracovatelné, má nespočet podob a různé druhy disponují rozličnými vlastnostmi, díky nimž mohou být využívány v nejrůznějších provozech. Kromě toho jde o materiál, který je schopen ve svém uživateli vyvolávat pozitivní emoce. Dřevo se tak stává do určité míry životním stylem. Jak se to projevuje v interiéru? Přečtěte si v tomto článku!

dřevěná podlahaNohy jako v bavlnce
Dřevěná podlaha je odedávna synonymem kvality, dlouhověkosti a dokonalého designu. Její údržba možná je trochu složitější, než je tomu například u keramické dlažby nebo umělých povrchů, těch pozitivních stránek tohoto přírodního povrchu je ale nesporně více. Bez ohledu na zvolený typ povrchu nebo design je dřevěná podlaha vždy pocitově teplá (i pro bosou nohu) a příjemná pro nášlap. Připravili jsme pro vás výběr novinek a neotřelých dezénů, které jsou pro vás mezi dřevěnými podlahami připraveny pro letošní rok.

2010-01-7Chata v bažině
Tohle je skutečný originál! Pokud si myslíte, že parcela uprostřed mokřin, ukrytá kdesi ve středu lesa kam ani cesta nevede, je jen pro nenapravitelné dobrodruhy nebo snílky, máte možná pravdu. Utopie to však není ani náhodou. Keith Moskow a Robert Linn z bostonského ateliéru takovými snílky nejspíš jsou – postavili totiž právě na takovém místě až asketicky jednoduchou, zato však naprosto funkční dřevostavbu.

Roubenka v Orlických horáchPojďte dál
Návštěvy rodinných domů patří mezi čtenáři tradičně k těm nejoblíbenějším. Kromě parametrů a technických detailů konkrétní stavby, ilustrovaných fotografiemi v nich totiž čtenář najde ještě něco navíc. Prostřednictvím vyprávění se zde samotní stavebníci se čtenáři podělí o zkušenosti nabyté při stavbě dřevěného domu i o důvody, které je k výběru dřevostavby vedly a o pocity z bydlení v těchto domech. V čísle 1/2010 vám představíme roubenku v Orlických horách, montovanou dřevostavbu od firmy RD Rýmařov a také rodinný dům kombinující kámen a dřevo - mimochodem oceněný Státním fondem životního prostředí v soutěži Stavba roku 2009.


Líbil se Vám článek?

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop