Finále 2014

Zděný dům byl mimo hru

Mít sny o novém bydlení bývá velmi příjemné. Ale po období snění následuje mnohdy složité rozhodování a plánování. Kde, co, jak, za kolik, s kým? Majitelé tohoto domu však ve všech zásadních otázkách měli celkem jasno.

Žili jsme ve velkém městě, v činžovním domě. Od toho se také odvíjely naše představy o změnách. Toužili jsme po samostatně situovaném rodinném domě se zahradou, lákalo nás více soukromí a zároveň jsme chtěli mít možnost vyjít ze svého obydlí přímo na terasu a třeba bosou nohou až na trávník. Také jsme si chtěli pořídit psa a ten potřebuje svůj prostor.

Záruka bezstarostnosti

Nikdy jsme neuvažovali o klasickém zděném domě, naopak se nám vždy spíše líbila možnost stavět dům montovaný. Hodně to souvisí s faktem, že v této technologii spatřujeme záruku určité bezstarostnosti celého procesu stavby. Stejně důležité pro nás také bylo, aby naše nové obydlí splňovalo nároky kladené na nízkoenergetickou stavbu. A samozřejmě, aby ve všech rozhodujících vlastnostech byla zaručena vysoká kvalita. To dohromady pak rychle vedlo ke konečnému rozhodnutí vybírat mezi domy OKAL.

Tuto značku jsme znali dlouho. Ostatně od dob, kdy se před pětačtyřiceti lety domy tohoto německého výrobce licenčně produkovaly i v někdejším Československu, funguje v hovorové češtině výraz „okál". Hlavně mezi starší generací je to vlastně jako synonymum pro jakýkoli montovaný dům konstruovaný na bázi dřeva. Vsadili jsme proto na dlouhou tradici a dobrou pověst. V tom druhém případě však už spíš než na pověst zdejších socialistických „okálů", na oněch takřka 86 tisíc úspěšně realizovaných staveb rodinných domů OKAL hlavně v Německu, kde nároky investorů i požadavky místních přísných norem jsou tradičně mimořádně vysoké.

Kýženého soukromí

Přestože OKAL a s ním i výhradní český dodavatel staveb této značky DFH Haus CZ s.r.o. nabízejí více než 2500 typových řešení, rozhodli jsme se pro individuální projektové řešení. Hlavním důvodem byl především stavební pozemek, který neměl zcela ideální přístup, ani úplně skvělou orientaci vůči světovým stranám. Architekt dodavatelské společnosti však dokázal optimálně využít daného stavu. Padlo rozhodnutí o bungalovu, začala se rodit podoba dispozičního řešení jeho interiéru a také návrh umístění celého objektu na parcele. Ostatně teprve na základě podrobné projektové studie jsme se definitivně rozhodli pozemek zakoupit a spojit s ním své žití.

Vznikl bungalov ve tvaru písmene T, jehož vnitřní uspořádání respektuje přístup na pozemek, i tolik žádané provázání interiéru se zahradou přes rozlehlou terasu. Ta svým půdorysným tvarem zase tvoří spíše písmeno L a obepíná dům ze dvou stran. Orientována je ideálně – na jihovýchod a jihozápad. Terasa, která byla naším zásadním požadavkem, se rychle stala nejdůležitějším místem našeho nového bydliště. Došlo tak k propojení vnitřní části bungalovu se zahradou. Dům má dvě hlavní obytná centra – jedno pro rodiče a druhé pro děti. Fyzicky tyto zóny odděluje technická místnost. Společně se pak scházíme ve společném obývacím prostoru.

Stavba byla objednána v takzvaném třetím stupni připravenosti k dokončení, což v praxi znamená v podstatě dodávku na klíč, ale bez podlahových krytin a vymalování. Zbýval nám tak jistý prostor pro osobní řešení některých detailů interiéru.

Průběh realizace nás naprosto uspokojil ohledně předpokládaného tempa výstavby. Základová deska byla vybetonována v dubnu, montáž začala v srpnu. A než uhodily mrazy, mohli jsme se do nového domu začít stěhovat.

Šedesátiprocentní úspora

Zatímco samotná stavba domu netrvala ani pět měsíců, ostatní práce zabraly skoro dvojnásobek času, protože jsme si vše zajišťovali sami, pouze ve svém volném čase. Vzniklo tak mimo jiné originální oplocení, byly provedeny terénní úpravy pozemku, založena zahrada s velkou zatravněnou plochou, vydlážděné chodníky či zbudované zastřešené stání pro dvě auta. A také samostatný „domek" pro psa a mnoho dalších důležitých drobností.

Jsme nadšení dosaženým komfortem, zejména pak tepelnou pohodou – a to jak dobrým řešením vytápění, tak hlavně parametry obvodových stěn domu. OKAL touto kvalitou dávno proslul a všechny jejich domy jsou dnes standardně stavěné jako nízkoenergetické. Patentová originální stěna OKAL má dokonalé izolační vlastnosti a ušetří oproti běžným stavbám stejné velikosti až 60 procent energie potřebné k vytápění objektu. I když jsme ve svém novém domě nestrávili ještě ani celý rok, vídíme, že náklady za spotřebovanou energii budou příjemně nízké.

Připravil Jozef Rašek
Foto Michal Sochor

Realizace: DFH Haus CZ s.r.o.
Velikost pozemku: 698,0 m2
Zastavěná plocha: 184,0 m2
Podlahová plocha: 156,0 m2
Spodní stavba: nepodsklepeno
Stavební systém: montovaná dřevostavba
Tepelná izolace: minerální vlna 160 mm, styropor
140mm
Fasáda: minerální omítka
Střecha: valbová
Střešní krytina: betonová taška
Okna: plastová s šestikomorovými rámy
Zasklení: trojsklo
Podlahy: vinylové a keramické
Topení: podlahové, kondenzační plynový kotel
Ohřev vody: bojler 160 l
Skladba stěny
od interiéru: Sádrovláknitá deska 12,5 mm, parotěsná
fólie, sádrovláknitá deska 12,5 mm, rámová konstrukce
z vysušeného masivního dřeva s izolací minerální vlnou
160 mm, sádrovláknitá deska 12,5 mm, kontaktní
zateplovací systém se styroporem 140 mm, minerální
omítka 7 mm.
Celková tloušťka stěny: 345mm
Hodnota součinitele prostupu tepla konstrukcí:
U=0,125 W/m2K

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop