Dagmar Šimonová | Středa, 31. srpen 2011 |
V unikátní soutěžní přehlídce mladých architektů Young Architect Award bude letos o prvenství soupeřit celkem 128 soutěžních prací ze 14 zemí. K termínu uzávěrky 7. července se do soutěže přihlásili absolventi vysokých škol a začínající architekti z Čech, ale své zastoupení zde mají také architektonické ateliéry z Mexika, Španělska, Turecka a dalších zemí. Talentovaní mladí architekti z celého světa v soutěži navrhovali, jak nejlépe řešit aktuální problematiku veřejného prostoru měst a obcí. Soutěž tak představí mnoho nadějných projektů, mezi nimi i dřevostavby.
YAA již potřetí
Třetí ročník soutěžní přehlídky Young Architect Award v červenci uzavřel možnost přihlašování pro zájemce, celkem bylo přihlášeno 128 prací. „Na rozdíl od předchozího roku, kdy mohli architekti posílat své práce na libovolné téma, nyní bylo zadání přesně stanoveno. I přes toto značné zpřísnění pravidel měl o soutěž zájem stejný počet zájemců jako vloni, což je velice potěšující," hodnotí současný ročník člen poroty Petr Hrůša z Ateliéru Brno.
Letošní témata Město a voda a Centrum a okraje
Letošní ročník soutěžní přehlídky se zaměřuje na veřejný prostor a propojení stávající městské zástavby s přírodními prvky jako je řeka, náplavky, jezero a přehrada či s úplně novou výstavbou. „Město je tak trochu jako divadlo, vytváří kulisy, ve kterých probíhají nějaké děje. Domy a prostor mezi nimi by měly mít schopnost vytvářet scénu tak, aby se v té či oné lokalitě opravdu žilo. Budovy a veřejné prostory musí společně vytvářet místo pro spokojený život," vysvětluje význam tématu letošního ročníku Young Architect Award Jakub Cigler z architektonického ateliéru Cigler/Marani Architects, člen poroty soutěže. K tématu soutěže, veřejnému prostoru, má Cigler blízko, neboť aktuálně stojí například za návrhem nové podoby Václavského náměstí v Praze.
Mezi soutěžními pracemi je celkem 20 návrhů od začínajících architektů z evropských zemí, ale také z Mexika. „Soutěže se účastní talentovaní absolventi a studenti ze všech českých škol architektury, avšak své zastoupení zde má i zahraničí. Těší nás tento zájem, který dává soutěži mezinárodní rozměr," doplňuje Petr Hrůša. Nejvíce soutěžních prací (celkem 108) přišlo od absolventů ČVUT v Praze, Vysoké školy uměleckoprůmyslové, dále brněnského VUT a Mendelovy univerzity, ostravské VŠB-TU a zastoupena byla také Technická univerzita v Liberci.
Soutěžní práce zhodnotí ve dnech 25. – 26. srpna porota složená z profesionálních architektů a odborníků, následně zveřejní finalisty. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne 22. září v rámci galavečeru k veletrhu FOR ARCH 2011. Kromě odborníků může návrhy ocenit také široká veřejnost v hlasování, které je dostupné na webu soutěže www.yaa.cz od 19. 8. do 15. 9. 2011.
HARMONOGRAM SOUTĚŽE:
25. 8. – 26. 8. 2011 Jednání odborné poroty
29. 8. 2011 Vyhlášení nominací
22. 9. 2011 Slavnostní vyhlášení výsledků
Následuje putovní výstava soutěžních prací na vybraných vysokých školách a jiných akcích v Praze, Brně, Liberci a Ostravě.
SPOLUPRACUJÍCÍ ŠKOLY:
FA a FSv ČVUT v Praze, FUA TU v Liberci, FA VUT v Brně, FAST VŠB-TU Ostrava, FA STU Bratislava
ZÁŠTITA:
Česká komora architektů, ČVUT v Praze, VUT v Brně, TU v Liberci, VŠB-TU Ostrava, STU Bratislava, MŠMT, MK, MMR, MPO, MŽP, ČKAIT, Magistrát hl. m. Prahy, Magistrát města Brna, Magistrát města Ostravy, Magistrát města Liberce.
KONTAKTY:
Vedoucí projektu YAA - Eva Pácaltová, E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , GSM: +420 739 003 161
Kontakt pro média - Aleš Povr, E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , GSM: +420 608 272 217
Projekt byl financován z prostředků Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí.
Další informace najdete na www.yaa.cz
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Moderní architektura”
-
Příjemné a moderní pracoviště vytváří pro zaměstnance česko-slovenský tým architektů
Pracovat v příjemném a kultivovaném interiéru, naplněném vůní dřeva, by si přáli určitě mnozí z nás. Zaměstnanci společnosti zabývající se prodejem dřeva v Partizánske na…
-
Výjimečnost v architektuře zachraňují originální veřejné stavby ze dřeva
V dnešním světě je pouze omezená poptávka po výjimečnosti. Daleko více lidi zajímá průměrnost. Kupříkladu příchuť dřeva ze sudu, v němž zraje víno, už není tak žádaná.…
-
Svět staví výškové dřevostavby, v ČR si zatím o nich můžeme nechat jen zdát
Dřevostavby byly do nedávné doby zařazeny zcela na okraj stavební produkce. Z různých historických důvodů byly využívány zejména jako dočasné objekty a stavby drobného měřítka.…
-
8 moderních dřevostaveb ve tvaru krychle, kvádru, prostě kostky
Lapidární tvar, jednoduchý koncept, většinou přehledné dispozice. Ne každý se zrovna shlédne ve vikýřích, rizalitech a nejrůznějších nepravidelnostech vnějšího pláště…