Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Design

Časopis Dřevo&Stavby 5/2014
Tento článek vyšel v: Časopis Dřevo&Stavby 5/2014
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
Minimalistický interiér: <small>jednoduchý, vzdušný a krásný </small>

Minimalistický interiér: jednoduchý, vzdušný a krásný

Redakce | Čtvrtek, 02. červen 2016 |

Jednoduchost, která uklidňuje, střídmá barevnost, hra světel a stínů, prostor, kde vyniknou kvalitní umělecká díla, materiály i struktury. Vše je promyšleno a každá věc má svoje místo. Minimalismus nezahlcuje přemírou vjemů a v tom je jeho největší hodnota.

 

Tvoření interiéru je vize. Vize člověka, který v něm bude žít. Nechávám se jím inspirovat a předkládám nekonečnou škálu možností, jak dát vizi reálné kontury. Jednou z mnoha možností je minimalismus, který nás inspiruje od první poloviny 20. století nejen v architektuře, ale také ve výtvarném umění.

Když krása vynikne

Při vyslovení tohoto pojmu vždy cítím ze strany klientů obavy. Hned se jim vybaví studený a chladný interiér, který obsahuje jen to nejnutnější a nic navíc. Tato představa je v současnosti naprostý nesmysl. Naopak jde o velmi praktický a promyšlený interiér, kde viditelné je to krásné. Každý kus nábytku či osvětlení má svůj prostor a může tak vyniknout jeho tvar, dekor a povrch. Naplno si tak můžete vychutnat krásu dobrého designu u vás doma.

 DSC9103

 

                         Méně je více - jak na redukci rušivého a nepotřebného

Sepište si seznam všech věcí, které vlastníte, ke každé z nich pak přiřaďte důležitost od jedničky do pětky a všeho, co má číslo vyšší než dvě, se nemilosrdně zbavte. Postup po několika měsících zopakujte. Cílem je žít mnohem spokojenější život, ve kterém se nebudete rozptylovat a starat se o předměty, které ve skutečnosti nepotřebujete. A když se rozhodnete udělat si podobný pořádek také ve svých činnostech, budete dělat jen věci, které vás opravdu baví. Lidé, kteří si podobnou cestu dobrovolně zvolili, si říkají minimalisté. Jsou mezi nimi úspěšní podnikatelé, spisovatelé, ale i normální otcové od rodin.

Minimalismus vznikl v šedesátých letech 20. století ve Spojených státech nejprve v sochařství a malířství jako reakce na předchozí expresionismus. Cílem bylo dosáhnout maximálního účinku za použití co nejprostších a nejjednodušších prostředků. Záhy se filosofie redukce všeho nepodstatného rozšířila i do dalších oblastí umění, především hudby, ale i filmu, literatury, architektury a designu. V posledních letech se začíná stávat čím dál oblíbenější také jako životní styl - alternativa dnešní konzumní společnosti zaměřené na hromadění.

Pokud minimalismus upřednostňujete v bydlení, měla by vám pěkná podlaha, holé stěny, hra světel a stínů, pár designérských či uměleckých solitérů a vaši nejmilejší blízcí plně postačit ke štěstí skvělého domova. Vše ostatní, bez čeho se dnes přeci jen neobejdete, ale nemusíte to vystavovat na odiv, ukryjte do promyšlené sestavy úložných prostor.

Text: PhDr. Helena Petáková

V současné době se hranice minimalismu uvolňují a tento styl již není tak přísný jako ve svých začátcích. Záměrně můžeme zapojit dřevo a jiné přírodní materiály. Ve spojení s teplými odstíny barev docílíme příjemného a útulného interiéru. Velmi dobře v tomto prostředí vynikají kvalitní umělecká díla, obrazy, plastiky, nebo řezané květiny, což je výborné, protože se na tyto „doplňky“ v současnosti často zapomíná.

Chrám světla Ósaka

 

Stále uklizeno

Nikdo už nepřemýšlí, co je kde skryto a v tom je ten vtip. Úložné prostory jsou nenápadné a uzavřené. Volí se jednoduché linie, které jsou nadčasové. Vaše okolí, které vás obklopuje a formuje po většinu života, působí stále uklizeně, což je velmi uklidňující. Tak proč do svého interiéru nepustit jednoduchou krásu?

07

 

Někdo říká, že se v minimalistických interiérech nedá žít. Já si to nemyslím. Jde o životní styl, který nemusí vyhovovat všem. Stejně jako máme každý jiný vkus a v oblibě jiné barvy či materiály, tak každému vyhovuje i jiné prostředí. Vidím pozitivum v tom, že minimalistický interiér působí stále uklizeně a čistě. Tím si tento styl získává mé sympatie. Vím, že i rodina s malými dětmi si může dopřát tento styl. Dětský pokoj je rájem hraček a barev a zbytek interiéru zůstává jednoduchý a čistý. Důležité je, aby vám minimalismus připadal přirozený. Máte-li tento pocit, pak se není čeho bát.

Text: Ing. arch. Eva Bradáčová

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Design”

 • Absurdní forma užitého umění: Špagetová lavička nebo oživlý rám obrazu

  Absurdní forma užitého umění: Špagetová lavička nebo oživlý rám obrazu

  O německém podnikateli Michaelu Thonetovi, který se na nějaký čas usadil na Moravě a svým ohýbaným nábytkem dobyl svět, toho už bylo napsáno mnoho. A přesto, že už téměř 150 let…

 • Abstraktní obrazy stěny domu oživí

  Abstraktní obrazy stěny domu oživí

  Barvy a energie je něco co nás obklopuje od narození a provází celý náš život. Živé obrazy, které jsou barvou a energií tvořeny, dávají nevšední nádech do našich domovů.

 • Pravý a ořechový interiér dřevostavby

  Pravý a ořechový interiér dřevostavby

  Také byste se doma rádi těšili pohledem na dřevo? Srub či roubenka nejsou to pravé ořechové a moderní dřevostavba skrývá dřevo pod pláštěm desek. Nezbývá než sáhnout po…

 • Druhá šance pro dřevo

  Druhá šance pro dřevo

  Co se stane, když chce profesionální cestovatel zapustit kořeny? V případě starých přátel Oggse a Trappera, kteří strávili desítky let na cestách po celém světě, to znamenalo…

Více článků »

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner