Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Nábytek a doplňky

Časopis Dřevo&Stavby 5/2013
Tento článek vyšel v: Časopis Dřevo&Stavby 5/2013
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
Smyslný nábytek

Smyslný nábytek

Dagmar Čechová | Pondělí, 01. prosinec 2014 |

"Věřím, že můžeme zlepšit kvalitu našeho života, když se obklopíme předměty, které mají hodnotu za hranicí své funkce a estetiky. Takovými, které obsahují inteligenci ve svém tvaru, který zaujme a bude stimulovat smysly každého a pokaždé, když s nimi přijde do styku," říká a také do praxe převádí irský návrhář nábytku Joseph Walsh.


Enignum I Chair.Olive Ash and Suede.2009.view 2Enignum II Dining Table.series of one of a kind pieces.olive ash and burr olive ash.2010.view2Joseph Walsh založil svůj ateliér a dílnu v roce 1999 v irském hrabství Cork.
Samouk, který se stal návrhářem, vytváří svého druhu jedinečná díla v limitovaných edicích.

V jeho přístupu se odráží porozumění přírodnímu materiálu a také touha zaujmout uživatele vizuálním a hmatovým vjemem.

Enignum III Chair.series of 6 unique works.olive ash, copper and silk wovan textile.2011.view 2Enignum Lounge Chair.one of a kind piece.olive ash, copper, silk, woven textile.2011Vytvořením nevídaných  dřevěných kolekcí nábytku představuje Walsh nový přístup k nábytkářskému designu.

K řemeslnému umu dodává umělecký rytmus i klidnou plynoucí linku, aby vyřezal dřevo do jemných, jakoby ze stužky vytvořených vzorů.


Equinox Walls COLLECT series.4 panels, 3 of each panel.ash, silk, copper leaf.2011Erosion II Low Table. Edition of 12 2 Artists Proofs.Olive Ash and Rippled Ash.2011Postele, stoly a židle jsou výsledně vyrobeny v zakřivených formách a vytvářejí tak dojem tančícího dřeva.

Jeho díla se pohybují jako vítr, ohýbají jako papír, formují jako hlína a mají tuhost pevné kostry.


Enignum VI Shelf.series of one of a kind pieces.olive ash.2012.view2Svou vášeň a představivost realizuje Joseph Walsh s velkým pracovním nasazením a odhodláním dokonale prozkoumat hloubku a potenciál dřeva v jeho struktuře, tvaru, materiálu, technologii a ekologii.

Tvorba je svědectvím o kráse vycházející z mistrovského zvládnutí materiálu a celoživotního sbírání každé nové zkušenosti.

Velká znalost a sympatické využití materiálu, důvěrný vztah mezi procesem hledání tvarů a vytvářením struktur a následující převedení díla z koncepční fáze do tvůrčího procesu – tak se dnes definuje Walshovo studio a jeho práce.

Dílna, zaměstnávající mezinárodní tým technických, vývojových a řemeslných specialistů, pokračuje v rozvíjení dovedností a v hledání inovativních způsobů, kterými vytváří ze dřeva nová ambiciózní díla, zpochybňující tradiční postupy jeho zpracování.


Erosion I Low Table.Edition of 12.olive ash and rippled olive ash.2010Umělec Joseph Walsh se stal jedním z nejvyhledávanějších designérů nábytku.
Jeho práce zdobí expozice mnoha významných mezinárodních muzeí i soukromých sbírek. Pravidelně jsou prezentovány také na velkých výstavách umění a designu.

Připravila Helena Petáková, foto Andrew Bradley

 

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Nábytek a doplňky”

 • Ložnice – intimní ostrov masivní dřevostavby

  Ložnice – intimní ostrov masivní dřevostavby

  Nejlepším vynálezem lidstva je postel, říká se. A něco na tom rčení bude, protože horší ráno, než po noci strávené ve špatné posteli, je snad už jen po nemírném testování…

 • Kolik životů má nábytek

  Kolik životů má nábytek

  Kvalitní interiérové kousky, které mají duši a poctivě odsloužily svému majiteli, nemusí skončit v zapomnění, i přestože s nimi žilo několik generací a je na nich znát zub času.…

 • Zdravý spánek - klíčová je matrace a prostředí v ložnici

  Zdravý spánek - klíčová je matrace a prostředí v ložnici

  V centru naší pozornosti bude ložnice – místo, kde každý večer spočineme, abychom nabrali energii na další den. Více než kde jinde bychom v ložnici měli dbát na eliminaci rušivých…

 • Kuchyně na míru vašemu domu

  Kuchyně na míru vašemu domu

  Při rekonstrukci nebo výstavbě nového domu či bytu bývá kuchyňská linka prvním nábytkem, který pořizujeme. Hned po sociálním zařízení je totiž nejdůležitější součástí…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

74 %
26 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner