Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Ostatní

Časopis sruby&roubenky 1/2012
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 1/2012
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Krb a krbová kamna: <small>v čem se liší? </small>

Krb a krbová kamna: v čem se liší?

Dagmar Čechová | Středa, 03. prosinec 2014 |

Topidlo má primárně vyrobit a efektivně distribuovat v interiéru teplo. Krb či krbová kamna však jsou výrazným prvkem obytného prostoru, při jejich výběru tedy rozhoduje také design. Výkon vybíráme podle objemu vytápěné místnosti, zaústění podle typu komína, zohledníme i zateplení domu a skutečnost, zda půjde o hlavní, či pouze doplňkový zdroj tepla.

01 DSC1950Zatímco kamna stačí postavit do místnosti a odborně zapojit do komína, krbovou vložku je třeba obezdít a vytvořit tak malou samostatnou stavbu. Do srubu či roubenky s přiznaným dřevem v interiéru se hodí spíše klasický styl; stačí ale jednu nebo dvě stěny opláštit sádrokartonem a získáme ideální pozadí i pro modernější výrobek. Obložení krbu je variabilní – cihelné pásky, kámen pravý i umělý, pískovec či hladký štuk. Dřevěné je u nás stále nezvyklé a problematické z hlediska požární ochrany.

03 DSC8831Pevné místo, nebo mobilita?

Krb, ať už otevřený, zasklený nebo s krbovou vložkou, je fixně vybudovaný u stěny nebo v prostoru, pevně spojený s komínem a nelze ho přemístit bez stavebních úprav. Krbová kamna je možné přenést a napojit na jiný komín, samozřejmě pokud je kompatibilní. Nejsou vyráběna primárně jako přenosná, možnost je posunout však oceníme třeba při malování nebo výměně podlahové krytiny.

Teplo konvekční a sálavé

Krbová kamna většinou vyzařují sálavé teplo, které neohřívá vzduch, ale předměty kolem. Spotřebuje se tak méně energie, místnost se vyhřeje rychleji a nevíří se prach. Pro alergiky jsou tedy vhodnější než topidlo konvekční (krbová vložka). Oba způsoby předávání tepla lze také kombinovat. Vpředu teplo sálá skleněnými dvířky, a pokud boční stěny obsahují konvekční komoru nebo jsou kamna dvouplášťová, může se teplo přenášet také konvekcí, kdy se vzduch kolem tepelného zdroje ohřívá a stoupá ke stropu.

06 F 474 int0304 BHS TIPIZvládnou vyhřát celý dům

Krb i krbová kamna mohou vytápět celý dům, pokud jím může ohřátý vzduch volně proudit.

Mnohem efektivnější je připojit krbovou vložku na teplovodní rozvod.

V tom případě je třeba zvolit model s výměníkem integrovaným do topeniště.
V něm se ohřívá užitková voda určená pro otopný systém. U krbových kamen je možnost připojení do teplovodního rozvodu spíše výjimkou.

07 JOTUL F602 BP Int 0308 JOTUL C80 MiCl IntJeden či dva pláště?

V jednoplášťových krbech se vzduch ohřívá mezi krbovou vložkou a obezdívkou, dvouplášťové mezi nimi mají ještě kovový plášť. Vzduch se ohřívá mezi dvěma kovovými plochami, vnitřní strana obezdívky je chráněna před vysokými teplotami a nesprašuje. Jednoplášťová kamna místnost rychle vytopí, teplo šíří sálavým způsobem. Dvouplášťová ohřívají vzduch v mezeře mezi plášti, ten stoupá a šíří se po místnosti.

05 5448-miljo lysnet - 5401Spalování je skoro věda

Krbové vložky mívají regulaci primárního a sekundárního vzduchu. Při primárním spalování se vzduch přivádí pod rošt, při sekundárním se spalují i nespálené zbytky a plyny, které by jinak odešly komínem. Sníží se obsah volného oxidu uhelnatého, částečně zvýší účinnost a prodlouží délka hoření. U krbových kamen je paralelou dvoustupňové (terciární) spalování, kde se spaluje druhotně předehřátý (sekundární) vzduch. Tím se snižuje množství odpadu a paliva. Navíc dochází k tzv. oplachu skla: štěrbinou do spalovací komory proudí na sklo vzduch a zabraňuje zde usazování spalin, takže pohled do plamenů je vždy čistý.

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Ostatní”

 • Jaké osvětlení v roubence či srubu

  Jaké osvětlení v roubence či srubu

  Většina z nás pobývá doma častěji večer než ve dne, správně zvolené osvětlení je proto jednou z nejdůležitějších součástí interiéru. Pro sruby a roubenky platí úplně…

 • Podkroví okem architekta

  Podkroví okem architekta

  Abychom se vůbec dopracovali k útulnému a romantickému prostoru, který můžeme zařizovat podle své fantazie, je třeba jej vybudovat tak, aby zde bylo příjemně, nikde nekondenzovala voda…

 • Kolik peněz vám LED žárovky opravdu ušetří?

  Kolik peněz vám LED žárovky opravdu ušetří?

  Dobrou cestou k úsporám elektrické energie je investice do nových žárovek s LED technologií svícení. Rozdílné názory o koupi LED žárovek slyšíme ze všech stran. Ve spolupráci s…

 • Do chytré domácnosti chytrou žárovku

  Do chytré domácnosti chytrou žárovku

  Už dávno neplatí, že by žárovky byly určené jen na svícení. Moderní LED žárovky mohou měnit barvu světla na základě vašich požadavků, hrát hudbu nebo dokonce vonět. Seznamte se…

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

86.7 %
13.3 %

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner