Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Ostatní

Tisk
LED žárovky a lidské zdraví - pozor na modré světlo

LED žárovky a lidské zdraví - pozor na modré světlo

Michal Doležel | Úterý, 29. prosinec 2015 |

Často se objevují zprávy, že světlo moderních LED žárovek je zdraví škodlivé. Jak je to s účinky světla LED žárovek na lidské zdraví doopravdy? Problémem je hlavně modré světlo.

 

Negativní vlivy moderních LED světel na lidské zdraví je možné rozdělit na dvě oblasti. První z nich jsou možné potíže se světlem o vysoké intenzitě, druhý a závažnější problém může nastat kvůli vlivu modré složky světelného spektra na lidské biorytmy. Nechceme vás však strašit. Moderní a úsporný zdroj světla, jakým jsou LED žárovky, rozhodně nepatří na do starého železa. Stačí pouze dodržovat pár pravidel.

Vysoká intenzita světla a možné poškození oka

Kdo se někdy podíval přímo na čip výkonné LED diody, asi už tuší. Jde o bodový zdroj světla o vysoké intenzitě, který může být pro lidské oko velmi nepříjemný. K tomu se navíc přidává také ultrafialové záření a také modré světlo, na které naše oči reagují také do jisté míry negativně. Například experimenty na krysách ukázaly, že vystavení oka dostatečně silnému záření o vlnové délce 404 nm (tedy už ne ultrafialovému, ale viditelnému světlu) po dobu pouhých 15 minut vedlo k omezení produkce enzymu cytochromoxidáza v sítnici. Tento enzym je důležitý pro buněčný metabolismus. Zastavíme-li metabolismus, buňky začnou odumírat.

V experimentu šlo pochopitelně o vysoké intenzity modrého světla, se kterými se normálně nesetkáme, nicméně stejný mechanismus se může uplatňovat i při nižších intenzitách světla. Pozor by si měly dávat hlavně osoby citlivé na ultrafialové záření.

LED spektrumVliv světla na biorytmy

Cirkadiánní rytmus je jeden z biorytmů (kolísání aktivity nejčastěji s denní, měsíční nebo roční periodou). Denní rytmus má periodu přibližně 20 – 28 hodin. Velkou roli přitom hraje působení světla a tmy. Pokles intenzity světla vyvolá zvýšení hladiny hormonu melatoninu, který usnadňuje spánek. Jakékoli světlo potlačuje produkci melatoninu, modré světlo je v tom ale nejúčinnější.

Problém LED diod je v tom, že jako základ obsahují diodu produkující modré světlo a jen jeho část je přeměněna luminoforem na světlo ostatních barev. Na obrázku, který znázorňuje spektrum chladné bílé LED diody je vidět výrazný vrchol v oblasti modré barvy. Právě ten je zodpovědný za negativní vliv silného světla z chladných LED zdrojů na lidské zdraví.

Řešením jsou kvalitní LED světla

Jak tedy možné negativní vlivy LED žárovek a modrého světla na lidské zdraví omezit? Je to v podstatě jednoduché. Preferovat LED žárovky s teplejší barvou světla a vysokým indexem podání barev (CRI), který je uváděn na obalu. Důležité je také vyhnout se nekvalitním a levným produktům a preferovat renomované výrobce, u nichž je větší jistota, že LED žárovka bude mít parametry deklarované na obale nebo v dokumentaci.

Citlivým jedincům pomůže také úprava osvětlení a životního stylu - nepoužívat výkonné LED žárovky a bodové LED zdroje světla v ložnici a nevystavovat se intenzivnímu světlu před usnutím. Často pomůže pouhá výměna LED žárovky za variantu s nižším výkonem, nebo úprava barvy stínidla. Zastánci zdravého životního stylu však často říkají "žádné LED světlo v ložnici".

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Ostatní”

 • Jaké osvětlení v roubence či srubu

  Jaké osvětlení v roubence či srubu

  Většina z nás pobývá doma častěji večer než ve dne, správně zvolené osvětlení je proto jednou z nejdůležitějších součástí interiéru. Pro sruby a roubenky platí úplně…

 • Podkroví okem architekta

  Podkroví okem architekta

  Abychom se vůbec dopracovali k útulnému a romantickému prostoru, který můžeme zařizovat podle své fantazie, je třeba jej vybudovat tak, aby zde bylo příjemně, nikde nekondenzovala voda…

 • Kolik peněz vám LED žárovky opravdu ušetří?

  Kolik peněz vám LED žárovky opravdu ušetří?

  Dobrou cestou k úsporám elektrické energie je investice do nových žárovek s LED technologií svícení. Rozdílné názory o koupi LED žárovek slyšíme ze všech stran. Ve spolupráci s…

 • Do chytré domácnosti chytrou žárovku

  Do chytré domácnosti chytrou žárovku

  Už dávno neplatí, že by žárovky byly určené jen na svícení. Moderní LED žárovky mohou měnit barvu světla na základě vašich požadavků, hrát hudbu nebo dokonce vonět. Seznamte se…

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

86.8 %
13.2 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner