Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Ostatní

Tisk
LED žárovky a lidské zdraví - pozor na modré světlo

LED žárovky a lidské zdraví - pozor na modré světlo

Michal Doležel | Úterý, 29. prosinec 2015 |

Často se objevují zprávy, že světlo moderních LED žárovek je zdraví škodlivé. Jak je to s účinky světla LED žárovek na lidské zdraví doopravdy? Problémem je hlavně modré světlo.

 

Negativní vlivy moderních LED světel na lidské zdraví je možné rozdělit na dvě oblasti. První z nich jsou možné potíže se světlem o vysoké intenzitě, druhý a závažnější problém může nastat kvůli vlivu modré složky světelného spektra na lidské biorytmy. Nechceme vás však strašit. Moderní a úsporný zdroj světla, jakým jsou LED žárovky, rozhodně nepatří na do starého železa. Stačí pouze dodržovat pár pravidel.

Vysoká intenzita světla a možné poškození oka

Kdo se někdy podíval přímo na čip výkonné LED diody, asi už tuší. Jde o bodový zdroj světla o vysoké intenzitě, který může být pro lidské oko velmi nepříjemný. K tomu se navíc přidává také ultrafialové záření a také modré světlo, na které naše oči reagují také do jisté míry negativně. Například experimenty na krysách ukázaly, že vystavení oka dostatečně silnému záření o vlnové délce 404 nm (tedy už ne ultrafialovému, ale viditelnému světlu) po dobu pouhých 15 minut vedlo k omezení produkce enzymu cytochromoxidáza v sítnici. Tento enzym je důležitý pro buněčný metabolismus. Zastavíme-li metabolismus, buňky začnou odumírat.

V experimentu šlo pochopitelně o vysoké intenzity modrého světla, se kterými se normálně nesetkáme, nicméně stejný mechanismus se může uplatňovat i při nižších intenzitách světla. Pozor by si měly dávat hlavně osoby citlivé na ultrafialové záření.

LED spektrumVliv světla na biorytmy

Cirkadiánní rytmus je jeden z biorytmů (kolísání aktivity nejčastěji s denní, měsíční nebo roční periodou). Denní rytmus má periodu přibližně 20 – 28 hodin. Velkou roli přitom hraje působení světla a tmy. Pokles intenzity světla vyvolá zvýšení hladiny hormonu melatoninu, který usnadňuje spánek. Jakékoli světlo potlačuje produkci melatoninu, modré světlo je v tom ale nejúčinnější.

Problém LED diod je v tom, že jako základ obsahují diodu produkující modré světlo a jen jeho část je přeměněna luminoforem na světlo ostatních barev. Na obrázku, který znázorňuje spektrum chladné bílé LED diody je vidět výrazný vrchol v oblasti modré barvy. Právě ten je zodpovědný za negativní vliv silného světla z chladných LED zdrojů na lidské zdraví.

Řešením jsou kvalitní LED světla

Jak tedy možné negativní vlivy LED žárovek a modrého světla na lidské zdraví omezit? Je to v podstatě jednoduché. Preferovat LED žárovky s teplejší barvou světla a vysokým indexem podání barev (CRI), který je uváděn na obalu. Důležité je také vyhnout se nekvalitním a levným produktům a preferovat renomované výrobce, u nichž je větší jistota, že LED žárovka bude mít parametry deklarované na obale nebo v dokumentaci.

Citlivým jedincům pomůže také úprava osvětlení a životního stylu - nepoužívat výkonné LED žárovky a bodové LED zdroje světla v ložnici a nevystavovat se intenzivnímu světlu před usnutím. Často pomůže pouhá výměna LED žárovky za variantu s nižším výkonem, nebo úprava barvy stínidla. Zastánci zdravého životního stylu však často říkají "žádné LED světlo v ložnici".

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Ostatní”

 • Světlovody nové dřevostavbě zkrátka sluší

  Světlovody nové dřevostavbě zkrátka sluší

  Jsou vstupní branou světla, ale díky nim svítí i světlo na konci tunelu. Záleží na úhlu, či spíše směru, pohledu... Jejich prapůvod hledejme ve starém Egyptě a Římě, ty dnešní…

 • Úložný prostor – klíč k funkčnímu domovu

  Úložný prostor – klíč k funkčnímu domovu

  Místo pro ukládání věcí je snad tím neskloňovanějším v souvislosti s kvalitou domova. Mít kam uložit potřebné věci denního i sezónního užívání, navíc v přehledném, logickém…

 • Koupelna? Oáza v masivní dřevostavbě...

  Koupelna? Oáza v masivní dřevostavbě...

  Doby, kdy koupelna bývala v domě jen jedna a byla ještě ke všemu spíše za Popelku, jsou naštěstí již pryč. Dnes určuje velikost, počet a vybavení koupelen obvykle rozloha domu a…

 • Zádveří – vizitka našeho domova

  Zádveří – vizitka našeho domova

  Stalo se vám někdy, že jste přišli poprvé k někomu na návštěvu, a hned ve dveřích jste se chtěli otočit a raději nevstupovat, když jste uviděli, co mají hostitelé za dveřmi?…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

74 %
26 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner