Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Podlahy

Tisk
Kouzlo dřeva a dřevěných podlah

Kouzlo dřeva a dřevěných podlah

Komerční sdělení | Úterý, 02. květen 2017 |

Dřevo není pouze materiál k pálení v krbu. Je to také krásná součást našeho domova. Ať už to jsou stoly, židle, skříně nebo různé doplňky. Dřevo je kvalitní stavební materiál, a pokud se o něj budete správně starat, vydrží vám dlouhá léta. Dnes se podíváme na jednu z nejnamáhavějších částí domu, a to jsou podlahy.

První, na co se vy i vaši hosté po příchodu do domu zaměříte je podlaha. A právě výběr té správné podlahy byste při stavbě nebo rekonstrukci domu neměli podcenit. Ta totiž určuje, jak budete celý prostor vnímat. Bude působit chladně a neosobně, nebo bude chůze po podlaze příjemná a celý prostor tak bude útulnější?

Pokud dům teprve stavíte nebo rekonstruujete, lze očekávat, že budete nábytek a doplňky zařizovat až po výmalbě a položení podlahy. Tak aby k sobě ladily. Je tedy důležité, abyste si vybrali takovou podlahu, která ukazuje váš styl. Ať už se bude jednat o dřevo či dřevěnou imitaci, nebo nebude mít podlaha se dřevem ani podobný odstín.

2 imp netNa výběr z mnoha různých podlah

V dnešní době je na výběr z mnoha různých materiálů. Dřevěné podlahy, laminátové, korkové, podlahy z linolea, vinylu či dlažby. Některé z nich, jako třeba podlahy z PVC, se snadno udržují a poskytují tichý a měkký povrch. Na druhou stranu však nelze tyto podlahy renovovat, bez výměny celé podlahy. Zároveň nenabízí takovou životnost, jako jiné materiály, a navíc obsahuje velké množství škodlivých látek, hlavně ftaláty, které působí negativně na lidské zdraví. Proto jejich použití je doporučováno spíše v méně obydlených místnostech.

Laminátové podlahy nabízí velký výběr vzorů a odstínů, které zaručují barevnou stálost. Není potřeba přemýšlet nad povrchovou úpravou. Laminátové podlahy žádnou nepotřebují. Nevýhodou těchto podlah je malá odolnost proti vlhkosti a vyšší hlučnost. Další nevýhodou je jejich nízká tloušťka, která omezuje při montáži, kdy se tenký zámek snadno láme a pokud není podklad ideálně rovný, tak podlaha nepříjemně vrže. Laminátové podlahy rovněž nejde renovovat, a je potřeba tak poškozenou lamelu vyměnit.

Dlažby jsou vhodné do interiérů, kde je potřeba vysoká mechanická odolnost a odolnost proti vlhkosti. I když je dlažba studená a dlouho se zahřívá, vydává teplo ještě dlouho poté, co jste vypli topení. Využívá se při pokládce podlahového vytápění. Nevýhodou je, že bez takového vytápění je hodně studená, působí v interiéru méně útulně, a pokud je špatně položena, tak při pádu těžšího předmětu praská a hůře se čistí spáry mezi kachlemi.

Klasická podlaha ze dřeva

Dřevěné podlahy se začaly používat již v 16. stol. A jejich krása a funkčnost zaujaly natolik, že se používají dodnes. Podlahy ze dřeva se navíc hodí do každého interiéru. Díky svým tepelně izolačním vlastnostem se nemusíte bát promrznutí od noh, jako například u kamenné dlažby. Děti si tak mohou hrát na zemi bez nebezpečí prochladnutí. A pokud budete o podlahu správně pečovat, vydrží vám dlouhá desetiletí. Nevýhodou je její vysoká cena a u jehličnatého dřeva pouze průměrná mechanická odolnost. Pokud je podlaha olejovaná, je třeba ji po čase přeolejovat.

Prkenné podlahy ze tří vrstev dřeva, které zaručují rozměrovou stálost prken, vynikají rychlou montáží a po položení se již nemusí brousit nebo lakovat. Můžete je tak ihned začít používat. Na výběr máte z různé tloušťky a pokud si vyberete ten správný typ, můžete jej použít i na podlahové vytápění, které je dnes hodně používané. Pokud však chcete mít vaši dřevěnou podlahu stále krásnou a funkční, měli byste o ní i správně pečovat. Nevíte jak na to? Nechte si poradit od profesionálů z Tišnovské dřevovýroby.

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Podlahy a povrchy”

 • Dřevomateriály v interiéru: Jedinečnost masivu

  Dřevomateriály v interiéru: Jedinečnost masivu

  Ať už na podlaze, oknech, dveřích, nábytku nebo dekoracích, spolu se dřevem přinášíme do interiéru kus přírody. Můžeme mu vtisknout rétoriku, jež lahodí našemu stylu – syrovou a…

 • Masivní dřevěná dáma mezi podlahami

  Masivní dřevěná dáma mezi podlahami

  Mít doma pod ploskami nohou přírodní voňavé dřevo je lákavé. Není však dřevěná podlaha jako dřevěná podlaha. My se dnes podíváme na tu ryzí, z poctivých velkých vyfrézovaných…

 • Syndrom chladné podlahy - nemoc současných novostaveb

  Syndrom chladné podlahy - nemoc současných novostaveb

  Dnešní novostavby jsou řešeny jako energeticky úsporné domy. To však nezaručuje, že v nich bude snadné dosáhnout stálé tepelné pohody, naopak, vytvořit opravdu dokonalý stav je…

 • Dřevostavby a centrální vysavač

  Dřevostavby a centrální vysavač

  Dřevostavby jsou hitem současnosti a právem si zaslouží prvotřídní vybavení. Centrální vysavače mezi ně nepochybně patří.

Více článků »

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner