Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Podlahy

Tisk
Kouzlo dřeva a dřevěných podlah

Kouzlo dřeva a dřevěných podlah

Komerční sdělení | Úterý, 02. květen 2017 |

Dřevo není pouze materiál k pálení v krbu. Je to také krásná součást našeho domova. Ať už to jsou stoly, židle, skříně nebo různé doplňky. Dřevo je kvalitní stavební materiál, a pokud se o něj budete správně starat, vydrží vám dlouhá léta. Dnes se podíváme na jednu z nejnamáhavějších částí domu, a to jsou podlahy.

První, na co se vy i vaši hosté po příchodu do domu zaměříte je podlaha. A právě výběr té správné podlahy byste při stavbě nebo rekonstrukci domu neměli podcenit. Ta totiž určuje, jak budete celý prostor vnímat. Bude působit chladně a neosobně, nebo bude chůze po podlaze příjemná a celý prostor tak bude útulnější?

Pokud dům teprve stavíte nebo rekonstruujete, lze očekávat, že budete nábytek a doplňky zařizovat až po výmalbě a položení podlahy. Tak aby k sobě ladily. Je tedy důležité, abyste si vybrali takovou podlahu, která ukazuje váš styl. Ať už se bude jednat o dřevo či dřevěnou imitaci, nebo nebude mít podlaha se dřevem ani podobný odstín.

2 imp netNa výběr z mnoha různých podlah

V dnešní době je na výběr z mnoha různých materiálů. Dřevěné podlahy, laminátové, korkové, podlahy z linolea, vinylu či dlažby. Některé z nich, jako třeba podlahy z PVC, se snadno udržují a poskytují tichý a měkký povrch. Na druhou stranu však nelze tyto podlahy renovovat, bez výměny celé podlahy. Zároveň nenabízí takovou životnost, jako jiné materiály, a navíc obsahuje velké množství škodlivých látek, hlavně ftaláty, které působí negativně na lidské zdraví. Proto jejich použití je doporučováno spíše v méně obydlených místnostech.

Laminátové podlahy nabízí velký výběr vzorů a odstínů, které zaručují barevnou stálost. Není potřeba přemýšlet nad povrchovou úpravou. Laminátové podlahy žádnou nepotřebují. Nevýhodou těchto podlah je malá odolnost proti vlhkosti a vyšší hlučnost. Další nevýhodou je jejich nízká tloušťka, která omezuje při montáži, kdy se tenký zámek snadno láme a pokud není podklad ideálně rovný, tak podlaha nepříjemně vrže. Laminátové podlahy rovněž nejde renovovat, a je potřeba tak poškozenou lamelu vyměnit.

Dlažby jsou vhodné do interiérů, kde je potřeba vysoká mechanická odolnost a odolnost proti vlhkosti. I když je dlažba studená a dlouho se zahřívá, vydává teplo ještě dlouho poté, co jste vypli topení. Využívá se při pokládce podlahového vytápění. Nevýhodou je, že bez takového vytápění je hodně studená, působí v interiéru méně útulně, a pokud je špatně položena, tak při pádu těžšího předmětu praská a hůře se čistí spáry mezi kachlemi.

Klasická podlaha ze dřeva

Dřevěné podlahy se začaly používat již v 16. stol. A jejich krása a funkčnost zaujaly natolik, že se používají dodnes. Podlahy ze dřeva se navíc hodí do každého interiéru. Díky svým tepelně izolačním vlastnostem se nemusíte bát promrznutí od noh, jako například u kamenné dlažby. Děti si tak mohou hrát na zemi bez nebezpečí prochladnutí. A pokud budete o podlahu správně pečovat, vydrží vám dlouhá desetiletí. Nevýhodou je její vysoká cena a u jehličnatého dřeva pouze průměrná mechanická odolnost. Pokud je podlaha olejovaná, je třeba ji po čase přeolejovat.

Prkenné podlahy ze tří vrstev dřeva, které zaručují rozměrovou stálost prken, vynikají rychlou montáží a po položení se již nemusí brousit nebo lakovat. Můžete je tak ihned začít používat. Na výběr máte z různé tloušťky a pokud si vyberete ten správný typ, můžete jej použít i na podlahové vytápění, které je dnes hodně používané. Pokud však chcete mít vaši dřevěnou podlahu stále krásnou a funkční, měli byste o ní i správně pečovat. Nevíte jak na to? Nechte si poradit od profesionálů z Tišnovské dřevovýroby.

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Podlahy a povrchy”

 • Termo-dřevo. Značka trvanlivosti.

  Termo-dřevo. Značka trvanlivosti.

  Jak to vzniklo? Současné technologie vychází ze starých a osvědčených metod, které používali již Vikingové. Aby jejich dřevěné lodě odolávaly korozivním účinkům slané vody,…

 • Budujete moderní dřevostavbu? Pořiďte jí jasanovou terasu.

  Budujete moderní dřevostavbu? Pořiďte jí jasanovou terasu.

  Jasanové dřevo nám učarovalo při jedné z návštěv po estonských dřevozpracujících podnicích. V nevelké truhlárně se ukrývaly nádherné fošny v surovém i v opracovaném stavu.…

 • OSB desky v jiném světle

  OSB desky v jiném světle

  Znáte ten moment, kdy změníte úhel pohledu a věci vypadají jinak? Vídáte je obvykle v konstrukci stěn a považujete je za stavební materiál. A nejednou se objeví v interiéru jako…

 • To nejlepší dřevo potřebuje čas

  To nejlepší dřevo potřebuje čas

  Představujeme vám dřevo s bohatou historií, které tvoří jedinečné a originální povrchy.

Více článků »

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner