Tisk
FAQ - DŘEVOSTAVBY

FAQ - DŘEVOSTAVBY

Administrator | Středa, 19. březen 2008 |

Přidat na Seznam.cz

V čem se hlavně liší bydlení v dřevostavbě od klasického zděného domu?

Dalo by se říci, že nejsou odlišné, protože oba druhy domů (rozlišeno dle konstrukce) mají sloužit svému účelu, tedy poskytnout svým obyvatelům komfortní, útulné a bezpečné bydlení. Hlavní rozdíl je v tom, že sendvičová dřevostavba je ihned po výstavbě k dispozici k k nastěhování a obývání, bez pocitu syrovosti, má pocitově teplejší stěny, nižší akumulaci tepla (vlastnost, kterou v moderním řízeně vytápěném domě lze považovat tedy za negativní), možnost rychlejší změny vnitřní teploty (v zimě se podstatně rychleji vytopí, v létě vyvětráním či klimatizací vychladí).

Vnější stěny dobře provedené dřevostavby tepelně i akusticky velmi dobře izolují, proto v mnoha případech ve srovnání s klasickou moderní zděnou stavbou vítězí, tím spíše několikanásobně v porovnání se starším domem. Pokud zní otázka spíše k obecným vlastnostem jednotlivých domů, lze říci, že bydlení v dřevostavbě charakterizují slova jako je komfort, nízké náklady na vytápění, snadná změna vnitřní teploty nebo větší využitelná plocha při shodné zastavěné ploše. A pokud se dotknete vnitřní nebo vnější stěny, je příjemné, když neutrpíte tepelný šok (studený pocit), teplota takové stěny je mnohem blíže teplotě vnitřního prostředí.

Takže není pravda, že by dřevostavba měla menší životnost než zděný dům?

Dřevěné stavby přetrvávají staletí a z hlediska životnosti jsou plně srovnatelné se stavbami z jiných materiálů. Samozřejmě ale záleží na péči, kterou jim věnujeme. O všechno, co nám má dobře sloužit, se musíme poctivě starat - na to bohužel mnohdy lidé zapomínají. A to i přesto, že moderní dřevěné stavby splňují přísné zákonné a normové požadavky na pevnost, stabilitu a životnost.

Dřevostavba se prý dá postavit v kterémkoliv ročním období. Je to pravda?

Výstavba formou suché technologie, tedy realizace kompletní vrchní části dřevostavby (vše mimo základové desky), umožňuje racionální využití pracovní síly po celý rok. Výstavbu je tedy na rozdíl od klasických zděných staveb možné za příznivých klimatických podmínek realizovat v kterémkoliv ročním období. Šetří se tím tedy čas pro realizacei vašich záměrů, zkracuje doba výstavby, ale také doba, za kterou jsou již prostředky investora kryty obchodovatelným stavebním dílem (je možno stavbu velmi brzy zapsat na Katastr a je čím ručit bankovnímu ústavu).

Jak dlouho trvá hrubá stavba roubenky?

Běžný srubový dům nebo roubenka o rozměrech např. 10 x 10 m je vyrobena za dva až tři měsíce. Po dokončení výroby jsou díly očíslovány, rozebrány a převezeny na pozemek investora, kde je celý dům cca za 1 měsíc opět složen. Krov je dokončen za dalších 14 dní a broušení a impregnace za další 3 týdny.

Jaký je rozdíl mezi tepelnými vlastnostmi dřevostavby a dobře zatepleného zděného domu?

Docílit stejné úrovně zateplení, odborně řečeno stejného tepelného odporu stěny v m2K/W(min.) lze u obou systémů, tedy u dřevostavby i klasické zděného domu (domu ze silikátů). Rozdíl však bude v tloušťce zdi potřebné k docílení stejného tepelného odporu a nákladů na jeho docílení. V případě dřevostavby postačí přibližně 25 cm, v případě domu ze silikátů by shodným tepelným vlastnostem odpovídala zeď o tloušťce nereálného jednoho metru! Tepelný odbor stěny dřevostavby našeho systému dociluje a překračuje standartně hodnotu R = 5,2 m2K/W(min.).

Jak se realizuje vedení uvnitř stěn, voda, topení, plyn, elektro?

Podobně jako v sádrokartonových příčkách. Trh dnes nabízí samoshášivé elektrické kabely, které nepotřebují vytrubkování. Někteří výrobci dřevostaveb při přípravě panelů dávají přednost vytrubkování pro vedení. Vodovodní potrubí se obaluje izolačním materiálem proti kondenzaci a tepelným ztrátám.

Poznám na pohled sendvičovou dřevostavbu od moderního klasického zděného domu?

Rozdíl poznáte pouze na tloušťce špalet u oken a balkonových dveří, stěna dřevostavby je podstatně tenčí... Fasáda a další vnější vrstvy jsou podobné nebo stejné u moderního zděného domu i u dřevostaveb, takže ani poklep na fasádu vám nic nenapoví. Použít lze shodné materiály a druhy.

Jak silná by musela být stěna z klasických cihel, aby odpovídala tepelně izolačními vlastnostmi stěně sendvičové dřevostavby?

Taková stěna (z plných cihel) by musela mít tloušťku téměř čtyři metry, stěna z některých porézních materiálů (cihly, tvárnice, ...) by musela mít tloušťku necelých tří metrů.

Je třeba nějaké speciální základové desky pro dřevostavbu?

Základová deska dřevostavby může být daleko jednodušší a tedy i levnější. Základy se betonují pouze pod obvodové stěny (nižší hmotnost domu). Dá se dokonce uvažovat i o montované prefabrikované základové desce (montáž vrchní stavby možná téměř ihned).

Koupil jsem dřevěnici co je potřeba prověřit?

Nejprve je potřeba zkontrolovat kvalitu komína a elektroinstalace nejlépe revizním technikem, popřípadě zkontrolovat kvalitu vody. Také nezapomeňte zkontrolovat stav dřeva a popřípadě ošetřit vhodným přípravkem.

Co je nejdůležitější při samotné stavbě?

Základem je dokonale zvládnutý konstrukční detail a znalost principů takzvané "konstrukční ochrany dřeva". To je nutné proto, aby se zamezilo vnikání vlhkosti do konstrukce a ochránily se konstrukční prvky před proudícím vzduchem. Konstrukční ochrana má vždy přednost před chemickou! Také dřevo a výrobky z něj nesmí být navrhovány do míst, kde nemohou z povahy věci obstát, například pod úroveň terénu. Nezbytné je rovněž dodržovaní technologických postupů při stavbě.

Mnoho lidí si ale stále pod pojmem dřevostavba představí okál.

Bohužel okály jsou v mysli stavebníků hluboko uloženy jako odstrašující příklad již zastaralé konstrukce dřevostavby. Vývoj je však dnes úplně jinde. Nové certifikované materiály, technologie, systémy vytápění, vzhled i provedení posunuly dřevostavby úplně jiným směrem než zmiňované okály. Mají moderní vzhled, který se hodí i do měst.

Pak je tu ještě další skupina, která si pod dřevěným domem představí prostě chatu, takové bydlení na víkend.

To souvisí s naší tradicí chatařství, od které bychom se však měli při hodnocení staveb ze dřeva co nejrychleji odpoutat.

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Časté dotazy”

  • FAQ - DRUHY DŘEVOSTAVEB

    FAQ - DRUHY DŘEVOSTAVEB

    Slyšel jsem termín skeletové dřevostavby, můžete mi vysvětlit, co znamená? V rámci skeletových dřevostaveb můžeme rozlišit dvě podskupiny – lehké dřevěné skelety a těžké…

  • FAQ - PASIVNÍ DOMY

    FAQ - PASIVNÍ DOMY

    Co je vlastně pasivní dům? Pasivní dům nepotřebuje běžné vytápění s kotlem, rozvodovým systémem, topnými tělesy, skladem paliva a komínem. Jen pár dní v roce běží…

  • FAQ - NÍZKOENERGETICKÉ DOMY

    Jaký je rozdíl mezi pasivními a nízkoenergetickými domy? Norma ČSN 73 0540 dělí budovy s nízkou energetickou náročností obecně na domy nízkoenergetické a pasivní. Hraniční…

  • FAQ - SRUBY A ROUBENKY

    FAQ - SRUBY A ROUBENKY

    Jak dlouho vydrží srub a kde jej postavit? V Evropě je možno najít nejstarší srubové domy postavené v 16. století. Ve skandinávských zemích je možno najít stále mnoho obydlených…

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop