Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Literatura

Tisk
Dřevostavby

Dřevostavby

Administrator | Pátek, 08. únor 2008 |

DřevostavbyAutor: Eva Škrabalová, Martin Růžička
Nakladatelství: ERA vydavatelství
Rok vydání: 2002
ISBN: 80-86517-39-X
Formát: 236x284 mm, 118 stran
Běžná cena: 490 Kč

Na území České republiky bylo dřevo využíváno odnepaměti ke stavbě obydlí a jiných objektů. Tato vývojová řada byla však znenadání přerušena v období průmyslové revoluce. Příčina tkví ve změně orientace a vývoje stavebnictví ve druhé polovině 20. století. Jedním z důvodů, proč se u nás dodnes preferují jiné stavební materiály než dřevo, je zcela jistě nedostatek objektivních informací o stavbách z tohoto vynikajícího přírodního materiálu.
Toto informační vakuum se snažíme zaplnit publikací, kterou právě držíte v rukou.Nenaleznete v ní návod, jak budovu ze dřeva stavět, ale spíše náměty, popis různých technologií stavění ze dřeva a v neposlední řadě příklady realizací českých více či méně známých architektů.

Jedním z hlavních poselství knihy je snaha o rozptýlení obava zboření mýtů, které byly kolem dřevěných staveb vytvořeny. Týkají se zejména hořlavosti dřevostaveb, jejich malé tepelné akumulace, špatných akustických vlastnosti a životnosti. Našim přáním bylo vytvořit takovou publikaci, která by čtenářům mohla nabídnout malý exkurz do světa stavění ze dřeva a případně podpořila jejich rozhodnutí postavit si někdy v budoucnu dřevěný dům.
Na přelomu tisíciletí si je každý člověk vědom toho, že naše planeta při trvajícím využí- vání moc dlouho nevydrží. Architekti a další profese mají za úkol eliminovat zhoubný vývoj v chování civilizace a zaručit vytoužený "udržitelný rozvoj". Není však rigidnějšího prostředí než česká architektura a stavebnictví. Nízkoenergetický dům je stále exotem, vyjeté koleje jen zřídka někdo opouští. Ekologie má sice každý plnou pusu, ale skutek utek'.
Nakladatelství Era se mimo jiné zajímá o alternativní, ekologicky šetrné proudy v archi- tektuře. Kniha Dřevostavby je prvním zásadním dokladem snažení Ery. Jen málokterá jiná stavba je k přírodě šetrnější než dům vystavěný ze dřeva. Přírodní zdravá surovina je člověku bližší než moderní silikáty, které jsou - jak autor předmluvy trefně poznamenává - označovány veřejností za klasické, což ve srovnání s historií staveb ze dřeva vyznívá paradoxně.
Kniha není návodem pro samouky, jak si postavit dřevěný dům. Je seriózní sondou do současného stavění ze dřeva. Obecný úvod poodhaluje základní technologické typy dřevostaveb, poukazuje na jejich přednosti a zároveň varuje před nedostatky. Knihu tvořili milovníci dřeva, což se projevuje v občasné přehřátosti k tématu, nicméně zaujetí pro věc je inspirativní.
V knize chybí detaily případně konstrukční postupy dřevostavění. Zato zde naleznete 20 realizací s masivním uplatněním dřeva. Vesměs výborné stavby ukazují, že současná architektura nachází ve dřevě výživné pole působnosti. Zejména realizace od New Work, Archteamu nebo Ivana Kroupy stojí kvalitativně hodně vysoko. Takřka se zdá, jakoby dřevo díky svým specifikům katalyzovalo architektonicky zajímavější stavby.
Kniha je vyvedena na kvalitním papíře v pevné vazbě. Kvantum fotografií doplňují plány, v knize naleznete i kontakty na dodavatele dřeva nebo na dřevo orientované stavební firmy.
Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Literatura”

 • RIGIPS: Vyšla nová kniha Sádrokarton zvládneme sami

  RIGIPS: Vyšla nová kniha Sádrokarton zvládneme sami

  Chcete realizovat své představy o bydlení rychle a levně s pomocí sádrokartonových či sádrovláknitých konstrukcí? Říkali jste si, že by bylo pěkné mít nové podkroví nebo…

 • KNIŽNÍ NOVINKA: Jak se žije v nízkoenergetických a pasivních domech

  KNIŽNÍ NOVINKA: Jak se žije v nízkoenergetických a pasivních domech

  Kniha rozhovorů s majiteli realizovaných nízkoenergetických a pasivních domů architekta Aleše Brotánka provází čtenáře jednotlivými etapami vývoje nízkoenergetického stavění od…

 • Novinka: Nízkoenergetické domy 3

  Novinka: Nízkoenergetické domy 3

  Nakladatelství Grada pro Vás připravilo knižní novinku - Nízkoenergetické domy 3, dílo Jana Tywoniaka a kolektivu autorů. Stavební řešení, technická zařízení, vzduchotěsnost…

 • Ročenka dřevostaveb 2011

  Ročenka dřevostaveb 2011

  Již tradiční součástí veletrhu Dřevostavby 2012 a jeho neméně tradičního doprovodného programu Salonu dřevostaveb je vydání útlé, ale velmi zajímavé knížky, která rekapituluje…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

73.6 %
26.4 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner

Reklama

 • Banner
Banner