Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Izolace

Tisk
Jak poznat kvalitu u tzv. chytrých izolací?

Jak poznat kvalitu u tzv. chytrých izolací?

Tomáš Svoboda | Středa, 06. srpen 2014 |

Snižování energetické náročnosti budov je jednou z klíčových sfér českého stavebnictví. Z pohledu jednotlivého stavebníka je velkým tématem především výběr vhodné tepelné izolace. V nabídkách firem mají pevné místo také stříkané pěnové izolace, které patří mezi progresivní stavební materiály. Jak ale poznat, že jsou na stavbě použity v odpovídající kvalitě?

 

Právě záruka kvality je tím, co stavebník nejvíce očekává. A to nejen v případě tepelné izolace. Otázkou je, jak se může vyznat v nabídce současného trhu. Stříkané pěnové izolace, které se stále více využívají také v konstrukcích ze dřeva, totiž nabízí nepřeberné množství firem a na první pohled se zdá, že rozdíl mezi nimi dělá jen obchodní název výrobku či technologie. A tato dedukce není daleko od pravdy. Navzdory bombastickým sloganům o „chytrých materiálech" se totiž v případě stříkaných izolací vždy jedná o pěnu na bázi polyuretanu s příměsí nadouvadel. Odlišnosti jsou ovšem skryty ve vlastnostech a možnostech použití pěn.

DaS 6_2013_foukana_strikana_izolace1„Z obecného hlediska je největším problémem, že na tuzemském trhu si mohou nejrůznější prodejci dovolit to, co v zahraničí není možné. Často se ani nejsou schopni prokázat platnými certifikáty, kterými se deklarují vlastnosti materiálu a jeho doporučené použití. Pokud se lidé o tyto dokumenty nezajímají, tak se jim může stát, že jejich dům bude zateplen materiálem, který vůbec neodpovídá technickým požadavkům," říká Petr Melcher ze společnosti Honter Company, která na tuzemský trh dodává stříkané pěny americké výroby. Typickým špatným příkladem je použití pěny pro interiéry i do konstrukcí vystavených vlhkosti, kde mohou obstát jen k tomu přímo určené tvrdé pěny.

Z uvedeného příkladu vyplývá, že pro lepší orientaci v nabídce stříkaných pěn je důležité znát alespoň jejich základní rozdělení. Tedy na měkké pěny s otevřenou buněčnou strukturou a tvrdé pěny s uzavřenou buněčnou strukturou. Existují však také speciální střešní pěny či pěny vstřikované do obtížně dostupných dutin. Nedokáže-li prodejce či realizační firma vysvětlit a deklarovat, o jaký druh pěny se jedná a pro jaké konstrukce je vhodná, bude se nejspíše jednat o zateplení s pochybnou kvalitou. Při rozhodování pochopitelně hraje významnou roli i cenová nabídka, kterou stavebník získá. Volba levného řešení se ovšem může po pár letech značně prodražit. Nesprávně použitá izolace bohužel nemůže adekvátně izolovat a přinášet předpokládanou úsporu energií.

DaS web_strikana_izolace„Zkušenosti napovídají, že kromě platných certifikátů by se každá kvalitní realizační firma měla prokázat i úspěšně absolvovaným školením u výrobce. Stejně tak by měla mít za sebou doložitelné reference. V případě zájmu zákazníka by nikomu nemělo činit potíž vzít jej na probíhající stavbu a ukázat mu technologii nástřiku v praxi. Lidé přece jen do zateplení investují značné částky, a proto by měli mít co nejvíce informací, které jim usnadní rozhodování," vysvětluje Jiří Semera z realizační firmy Ecowood Homes, v čem také může spočívat kvalitativní rozdíl mezi realizátory pěnových izolací.

Proto je třeba mít zájem o informace a vyžadovat vždy kvalitu. Není to zase tak složité. Stříkané pěny, které se prodávají na našem území, většinou pocházejí od některého z trojice hlavních světových výrobců. Patřičné výrobní a technické dokumenty, jako například „Certifikát výrobku", „Stavební technické osvědčení" či „Prohlášení o vlastnostech", jsou pak u seriózních dodavatelů a prodejců dostupné online či na vyžádání v papírové podobě.

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Izolace”

 • Zdravý život v dřevostavbě? Dýchejte

  Zdravý život v dřevostavbě? Dýchejte

  Oblíbeným tématem současnosti je zdravý životní styl. Jsou správné stravovací návyky spojené s pohybovými aktivitami skutečně jediné, co pro sebe můžeme udělat? Je to…

 • Interiér bytu odhlučnil dřevěným akustickým panelem

  Interiér bytu odhlučnil dřevěným akustickým panelem

  Vrstvené masivní dřevo, které se běžně používá ke konstrukci moderních dřevostaveb, lze použít i do zděného domu. Majitelé nového bytu v Ostravě vsadili na výborné vlastnosti…

 • 10 tipů pro správně zateplenou střechu (nejen) dřevostavby

  10 tipů pro správně zateplenou střechu (nejen) dřevostavby

  Nezateplenou nebo nesprávně zateplenou šikmou střechou může unikat až 30 % energií na vytápění. Zateplení vhodným izolačním materiálem sníží tepelné ztráty a zvýší hodnotu…

 • Foukaná a stříkaná izolace

  Foukaná a stříkaná izolace

  Foukané a stříkané izolace mají oproti klasickým izolačním postupům řadu výhod, nevýhod se uvádí jen velmi málo, pokud vůbec. Znamená to, že jsou lepší než tradiční metody…

Více článků »

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner