Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Konstrukce dřevostaveb

Tisk
Akumulační stěny do dřevostaveb patří

Akumulační stěny do dřevostaveb patří

Petr Houška | Středa, 19. prosinec 2012 |

Schopnost akumulovat teplo je u každé stavby velmi rozdílná. Klasická cihlová zeď s omítkou bez dodatečných vrstev je na tom velmi špatně, a to především z důvodu, že samotná zeď z cihel či jiných zdících materiálů sice teplo akumuluje, ale propouští jej do exteriéru. Pokud však takovouto zeď opatříme z exteriéru dostatečnou vrstvou (cca 200mm) tepelného izolantu, stává se zeď plně akumulační. Avšak v tomto případě vlastně zeď vychází jako absolutní luxus o tloušťce i 500mm s dodatečnou tepelnou izolací. Tím sendvičová dřevostavba vychází jako nejlogičtější cesta při výstavbě jakéhokoliv objektu.

Desky „tuplovat" - čím více tím lépe

Timber Frame Bedrooms TeedsMay2008-057Timber Frame Great Rooms McKinley-SmithTimberFrameHome-138Sendvičové dřevostavby jsou na tom oproti klasickým zdícím materiálům úplně jinak. Běžná nosná konstrukce je až 160mm široká a vyplněná tepelným izolantem, z venkovní strany je oplášťována různorodými deskami a navrch vždy pro přerušení tepelného mostu vrstvou tepelného izolantu. Z vnitřní strany se na konstrukci instaluje parozábrana/parobrzda, namontuje dřevěný rošt zvaný předstěna, který slouží pro případný rozvod elektroinstalace a instalaci dodatečné vrstvy tepelné izolace. Na zmíněný rošt se instaluje obklad povětšinou ze sádrokartonových či sádrovláknitých desek. Levněji zajisté vychází instalace pouze jedné vrstvy o klasické tloušťce 12mm. Avšak pokud se desky použijí silnější a ve více vrstvách, tak nám ve stavbě zajistí dostatečnou tepelně akumulační vrstvu. Timber Frame Dining Rooms DarreTFHLakeGlennvilleNC-002Například v případě, když v zimě svítí slunce a máme dostatečně prosklené jižní plochy, tak je tato vrstva desek schopna do své hmoty pojmout dostatečné množství tepla, které v případě výpadku otopné soustavy či zapomenutém otevřeném okně, bude předáváno chladnému vzduchu v prostoru. Tím nedojde k teplotnímu šoku, na který nedokáže žádná otopná soustava rychle reagovat. Množství pohlceného tepla závisí na tloušťce dotyčné vrstvy a především na její tepelné kapacitě (značí se C).

Tepelná akumulace

Značka jednotky J·K-1

Timber Frame Home Design McKinleySmith 040Timber Frame Homes custom timber frame home plans Lake Glennville NC 020Tepelnou akumulaci jak obvodové stěny, tak i příčky a její vliv na teplotní stabilitu interiéru, lze nejlépe vyjádřit za pomoci plošné tepelné kapacity (vztaženo na plochu stěny). Tepelná kapacita je množství tepla (joul), které bylo stěnou pohlceno/vydáno při ohřátí či ochlazení o jeden °K (případně °C).
Je tedy jasné, že nejníže na žebříčku tepelné kapacity jsou tepelné izolanty a naopak jedny z nejlepších akumulačních materiálů jsou například beton, vápenopískové cihly, kámen atd. Obecně tedy platí – čím těžší – tím lepší.

Tepelnou akumulaci stavby rozhodně zlepšuje množství různých předmětů v prostoru – například masivní nábytek či knihy.

Timber Frame Kitchens TeedsMay2008-024Tepelná akumulace nepomáhá pouze v zimě, ale i v létě je velmi vítanou vlastností, neboť v případě horkých dnů se stavba tak rychle neohřeje. Například v noci je vhodné otevřít okna či spustit vzduchotechniku, chladný vzduch vnikne do stavby a postupně se jím ochladí veškeré stěny a předměty. Vrstvy, které mají vysokou tepelnou kapacitu, jsou schopny překlenout nejhorší denní období – návraty domů jsou poté jak návraty do ráje.
Někteří odborníci se přiklání i k výstavbě příček z klasických zdících materiálů. Tepelná setrvačnost takové stavby bývá až v řádech několika dní bez nutnosti vytápění/chlazení.

Zdroj foto http://www.cabincreektimberframes.com

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

 • Stavba srubů a roubenek - masivní dřevo znovu ožívá

  Stavba srubů a roubenek - masivní dřevo znovu ožívá

  Srubové stavby jsou jednovrstvé konstrukce složené z kulatých nebo hraněných odkorněných dřevěných klád, které jsou na sebe vodorovně skládány. U srubů jsou v rozích spojeny…

 • Jak se staví roubenka

  Jak se staví roubenka

  Dřevo je odjakživa pro člověka velice příjemný a teplý materiál a doslova nás obklopuje v každodenním životě. Jako stavební materiál má nenapodobitelné a v dnešní době i…

 • Když se řekne: Difuzně otevřená skladba stěny

  Když se řekne: Difuzně otevřená skladba stěny

  Dýchat, nebo nedýchat? Tak lapidárně (ale silně zjednodušeně) by se dal vysvětlit rozdíl mezi difuzně otevřenou a difuzně uzavřenou skladbou konstrukce obvodové stěny. Difuzně…

 • Stavění s dary přírody

  Stavění s dary přírody

  O kompatibilitě dřeva s dalšími přírodními produkty není pochyb. Se slámou, konopnou izolací či hliněnými omítkami si rozumí jak pocitově, tak technicky. Jak se domy z přírodních…

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

86.7 %
13.3 %

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner