Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Konstrukce dřevostaveb

Tisk
Difuzní membrána je nedílnou součástí moderních dřevostaveb

Difuzní membrána je nedílnou součástí moderních dřevostaveb

Petr Houška | Středa, 15. květen 2013 |

Nároky na obvodovou obálku moderních stavb na bázi dřeva jsou vysoké především z hlediska vzduchotěsnosti - často se v součinnosti řeší typ skladby - zda má být difuzně otevřená či uzavřená. Ať už je dovoleno vodním parám vstupovat či nevstupovat z interiéru do stěny, je nutné se vážně zaobírat i exteriérovou částí skladby. Uvažujeme-li o difuzně otevřené skladbě obálky stavby, je nutné tedy zajistit odvod par ze stěny. Exteriérovou vrstvu musí tím pádem tvořit materiál, jenž má nízký difuzní odpor(dovolí projít parám z konstrukce do exteriéru).

Jaký materiál tedy zvolit?

drevena-fasada-volba

To závisí na našem nároku na vzhled domu. Nechceme-li přiznat, že bydlíme v dřevostavbě, tak na konstrukci instalujeme dřevovláknitou desku dostatečné tloušťky (aby přerušila tepelné mosty). Na tuto tuhou desku poté provedeme natažení cementového lepidla, armovací síťoviny a strukturované omítky.
Pokud jsme však hrdí na fakt, že bydlíme v dřevostavbě, zvolíme fasádu ze dřeva v možné kombinaci deskových materiálů na bázi cementu. V tomto případě je nevyhnutelné vytvořit provětrávanou fasádu. To znamená: Obkladový fasádní materiál je instalovaný na svislém dřevěném roštu a ve spodní a horní části jsou mřížkou kryté otvory pro cirkulaci vzduchu směrem od základů ke střeše.
V tomto případě by však byla tepelná izolace vystavena proudění vzduchu a rapidně by se snižovala její funkce. Funkční skladba obálky se tedy musí opatřit materiálem, který dokáže propouštět vodní páry, je však neprůvzdušný (pro dosažení 100% výsledku je nutné lepit i spoje) a nepropouští vodu v kapalném stavu do obálky (zatékání prasklým prknem, taškou, perforovanou hydroizolací atd.). Pod pojmem „obálka stavby" jsou myšleny konstrukce svislé (stěny), vodorovné (crawl space, stropy-rovné střechy do sklonu 5% včetně) i šikmé (střechy se sklonem nad 5%).

Tyvek®

Tyvek Supro-600x600Jediným takovým materiálem je netkaná textilie známá pod názvem difuzní folie/membrána.
S objevem vláken (1955) tvořící netkanou textilii, přišel vědec Jim White, který působil na vývojovém oddělení americké společnosti DuPont. Bílá polyetylénová vlákna se nadále zkoumala a až v roce 1959 byl zřízen pilotní projekt pro jejich využití. O šest let později byla vlákna patentována a v roce 1967 započala komerční výroba netkané textilie pod obchodním názvem Tyvek®.

Základní folie je tvořena pouze PE vlákny, které jsou spojovány vysokou teplotou – lepidla a jiná pojiva se nekonají. Materiál má velmi široké uplatnění a najdeme snad ve všech průmyslových odvětvích.

Dnes je na trhu velké množství dalších výrobců a jednotlivé druhy (kontaktní, nekontaktní, speciální pro asfaltové šindele, plechové krytiny, atd.) zde rozebírat nebudeme.
                    Zdroj informací: http://www2.dupont.com/Tyvek/en_US/index.html

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

 • Asi tak 20 konstrukčních systémů dřevostaveb... Vyznáte se?

  Asi tak 20 konstrukčních systémů dřevostaveb... Vyznáte se?

  Moderní dřevostavby kvalifikovaně a koordinovaně řeší problematiku statiky, akustiky, požární ochrany a stavební fyziky. Novodobé konstrukce se inspirují svými historickými…

 • Konstrukční ochrana dřevostavby? Vytvořte suché prostředí!

  Konstrukční ochrana dřevostavby? Vytvořte suché prostředí!

  Konstrukční ochrana dřeva – tento pojem by měl být magickým zaklínadlem každého stavebníka nového domu z masivního dřeva i majitele starší dřevěnice. Hlavním účelem je…

 • 6 důvodů pro montovanou dřevostavbu

  6 důvodů pro montovanou dřevostavbu

  Řekněme si hned na úvod, že v poněkud spletité a nejednotné tuzemské terminologii, která mezi dřevostavbami a způsobem jejich výroby vládne, budeme mít tentokrát na mysli dřevostavby…

 • Sruby vs. roubenky

  Sruby vs. roubenky

  Má to uši jako kočka, ale není to kočka... Má to tlapky jako kočka, ale není to... Tohle přirovnání možná není zcela přesné, ale pravdou je, že ač mají sruby a roubenky stejně…

Více článků »

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner