Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Konstrukce dřevostaveb

Tisk
NED z KVH ano - PD raději ne

NED z KVH ano - PD raději ne

Petr Houška | Středa, 26. červen 2013 |

Vzhledem k tomu, jaký je dnes kladen důraz na minimalizaci tepelných mostů a tím tepelnou ochranu dřevostaveb, je vytváření sloupkových konstrukcí z masivních prvků (fošen - trámů) trvale neudržitelným způsobem výstavby. Takto vytvářené stavby mají několik úskalí.

Z mokrého NIKDY!

Prvním úskalím je fakt, že je prakticky nereálné vytvářet konstrukci z nevysušeného dřeva plného suků a především průřezově neegalizovaného. Mokré dřevo se při sesychání tzv. bortí (výsušné trhliny) a okolo různých vad (především suků) dochází k nežádoucímu jevu - kroucení. Pokud do konstrukce z mokrého dřeva zabudujeme ihned tepelnou izolaci a oplášťujeme jí ze všech stran, tak máme o velký problém postaráno. Dřevo, ač spojovacími prostředky svázané do pevného celku, bude vždy činit velké pnutí v konstrukci. Následkem budou popraskané povrchy stěn - porušení vzduchotěsnosti pláště, vysoká vlhkost uvnitř konstrukce – rapidně snížená účinnost tepelné izolace atd. Závěrem jednoduše: Z nevysušeného dřeva sloupkovou stavbu neprovádějte.

NED z KVH ano – PD raději ne

zatepleni twobyfour holiday-pacificÉra nízkoenergetického stavění je překonána (dnes nutným standardem) a většina dřevostavařů se ne/učí navrhovat a vytvářet pasivní domy. Jedním z hlavních znaků PD je tloušťka tepelné izolace v obvodové obálce – osciluje okolo 450mm. Pokud by se měla stavba PD provádět z klasických fošen, bude velmi náročná na řešení konstrukčních detailů a na dodatečné překrytí nosných prvků tepelnou izolací. Nosné sloupky mají povětšinou tloušťku 60 mm - druhý rozměr se odvíjí od požadované tloušťky tepelné izolace. Pro NED je tento rozměr většinou 160mm. Avšak pro PD z masivu se vytváří stěna dvojitá či z mnohem rozměrnějších prvků (širších 200 mm) – to už je opravdu veliký kus dřeva! Celý problém tkví ve faktu, že dřevo má obecně v radiálním i tangenciálním směru vláken cca 3x horší tepelně izolační vlastnosti než běžný tepelný izolant. V podélném směru vláken je tato hodnota mnohem vyšší – v závislosti na hustotě dřeva.
Pokud si za demonstrační příklad vezmeme běžný dům o rozměrech 8x10 metrů, tak se bude plocha všech prvků (fošen o tl. 60mm) po sečtení pohybovat okolo 11m2! Čísla hovoří více než jasně: Jenom na svislé obálce bude tepelný most konstrukcí zaujímat cca 10% plochy! Na jeho eliminaci musíme na stavbu z exteriéru použít minimálně 60 mm tepelné izolace – z interiéru také. I když bude konstrukce z vysušeného a především kvalitního dřeva bez vad (KVH), jsou nosné prvky už moc masivní na to, aby (i když přes podkladní rošty) byla zachována těsnost obálky – dřevo ač vysušené, bude v závislosti na teplotě a vlhkosti v konstrukci tzv. „pracovat" a s ním i ostatní vrstvy.

Jedinou cestou pro efektivní vytváření dřevostaveb je využívání dvojitých konstrukcí či ještě lépe tzv. „íček" – nosníků typu „I".

Příští středu přineseme podrobný článek o tomto výjimečném konstrukčním materiálu a o týden později reportáž s fotodokumentací ze stavby PD z I nosníků, který se v minulém roce jako projekt účastnil soutěže Dřevěná stavba roku 2012.

 

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

 • Asi tak 20 konstrukčních systémů dřevostaveb... Vyznáte se?

  Asi tak 20 konstrukčních systémů dřevostaveb... Vyznáte se?

  Moderní dřevostavby kvalifikovaně a koordinovaně řeší problematiku statiky, akustiky, požární ochrany a stavební fyziky. Novodobé konstrukce se inspirují svými historickými…

 • Konstrukční ochrana dřevostavby? Vytvořte suché prostředí!

  Konstrukční ochrana dřevostavby? Vytvořte suché prostředí!

  Konstrukční ochrana dřeva – tento pojem by měl být magickým zaklínadlem každého stavebníka nového domu z masivního dřeva i majitele starší dřevěnice. Hlavním účelem je…

 • 6 důvodů pro montovanou dřevostavbu

  6 důvodů pro montovanou dřevostavbu

  Řekněme si hned na úvod, že v poněkud spletité a nejednotné tuzemské terminologii, která mezi dřevostavbami a způsobem jejich výroby vládne, budeme mít tentokrát na mysli dřevostavby…

 • Sruby vs. roubenky

  Sruby vs. roubenky

  Má to uši jako kočka, ale není to kočka... Má to tlapky jako kočka, ale není to... Tohle přirovnání možná není zcela přesné, ale pravdou je, že ač mají sruby a roubenky stejně…

Více článků »

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner