Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Konstrukce dřevostaveb

Tisk
Žít v dokonalém kontaktu se zahradou - trend moderního bydlení

Žít v dokonalém kontaktu se zahradou - trend moderního bydlení

Dagmar Čechová | Čtvrtek, 11. září 2014 |

Je ráno, postavíte se s kávou do jídelny a zahledíte do zahrady, kde skrze stromy prosvítají první sluneční paprsky. Je odpoledne, děti si venku hrají a vy je po očku sledujete, zatímco připravujete něco k snědku. Je večer, slunce zapadá, odpočíváte v obýváku a pozorujete, jak se domy kolem pomalu rozsvěcují a krajina zahaluje tmou.

Takové bezprostřední splynutí s okolním světem se stalo trendem dnešního bydlení. Velké prosklené plochy místo zdí, které se vkládají jak do zděných, tak do dřevěných staveb. Otevírají nám svět v interiéru, jsou zásobárnou přirozeného světla a tepla a dodají pocit volnosti.

„Pokud se prosklení nastaví správně, tzn. věnuje se pozornost orientaci ke světovým stranám, optimalizaci tepelných zisků a ztrát, výběru kvalitního zasklení a volbě správného zastínění, je život za sklem zcela jistě praktičtější než za zdí," říká Ing. Milan Peukert, jednatel společnosti TFH dřevěné skeletové domy s.r.o.

Volba konstrukčního řešení - těžký dřevěný skelet

otevrene zaluzie TDS malyPro umístění velkých prosklených ploch je těžký dřevěný skelet optimálním řešením. V této konstrukci je teoreticky možné sklem opláštit celý dům. Na rodinném domě na fotografiích jsou použity prosklené plochy o velikosti až 9m2, situované na jih a západ a umístěné ve společných obytných prostorech. Velká prosklení jsou žádoucí např. v jídelně, obývacím pokoji, pracovně, kuchyni či galerie. Zbytek není třeba zcela odkrývat, můžeme použít pouze velká okna či francouzské dveře.

pohled z interieru malyVelké prosklené plochy střídají zdi s výplněmi z difuzně otevřeného systému. Dle letitých zkušeností je tento systém nejvhodnějším řešením pro dřevostavby. Klade důraz na omezení rizika vzniku přehřívání interiéru v letním období. Konstrukce má díky němu výborné tepelně technické vlastnosti, které minimalizují prostup tepla a zmenšují tím náklady na vytápění. A v neposlední řadě díky použití dřevovláknitých desek, které vhodnou skladbu doplňují, disponuje vynikající požární odolností.

velka proskleni z exterieru malyKromě možnosti umístění velkých prosklených ploch dává těžký skelet stavbě charakteristický dominantní ráz a přiznává svého ducha – dřevěný základ. Na této realizaci je konstrukce patrná z exteriéru a je zvýrazněna speciální šedou lazurou s příměsí kovových částic.

Potřebujete-li soukromí

uzavrene zaluzie TDS malyPokud nastane chvíle, kdy se před světem budete chtít ukrýt, jednoduše postavíte zeď. Stínění prosklených ploch je v tomto případě zajištěno venkovními žaluziemi, které lze ovládat jednotlivě. „Stěny lze stavět, jak se vám zamane. Během chvíle si tak vytvoříte neprůhlednou bariéru, která pozmění pohled z interiéru, a vy máte pocit změny," říká majitel rodinného domu, který na hraní se žaluziemi nedá dopustit.

Principy návrhů a výstavby v TFH

Architektura dřeva a skla a technologie výstavby v TFH využívá ekologických materiálů, uplatňuje moderní technologické postupy a snaží se maximalizovat bezprostřední kontakt s okolním světem, který do interiéru vnáší život. Je to patrné i z dalších ukázek realizací těžkých dřevěných skeletů.

Text a foto: TFH dřevěné skeletové domy s.r.o.

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

 • Asi tak 20 konstrukčních systémů dřevostaveb... Vyznáte se?

  Asi tak 20 konstrukčních systémů dřevostaveb... Vyznáte se?

  Moderní dřevostavby kvalifikovaně a koordinovaně řeší problematiku statiky, akustiky, požární ochrany a stavební fyziky. Novodobé konstrukce se inspirují svými historickými…

 • Konstrukční ochrana dřevostavby? Vytvořte suché prostředí!

  Konstrukční ochrana dřevostavby? Vytvořte suché prostředí!

  Konstrukční ochrana dřeva – tento pojem by měl být magickým zaklínadlem každého stavebníka nového domu z masivního dřeva i majitele starší dřevěnice. Hlavním účelem je…

 • 6 důvodů pro montovanou dřevostavbu

  6 důvodů pro montovanou dřevostavbu

  Řekněme si hned na úvod, že v poněkud spletité a nejednotné tuzemské terminologii, která mezi dřevostavbami a způsobem jejich výroby vládne, budeme mít tentokrát na mysli dřevostavby…

 • Sruby vs. roubenky

  Sruby vs. roubenky

  Má to uši jako kočka, ale není to kočka... Má to tlapky jako kočka, ale není to... Tohle přirovnání možná není zcela přesné, ale pravdou je, že ač mají sruby a roubenky stejně…

Více článků »

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner