Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Konstrukce dřevostaveb

Tisk
5 důvodů pro sruby a roubenky

5 důvodů pro sruby a roubenky

Dagmar Čechová | Úterý, 16. září 2014 |

V ČR rok od roku přibývá stavebníků, kteří si pro výstavbu nového domova volí právě tuto technologii. Srubové stavby jsou složené z kulatých nebo hraněných odkorněných dřevěných klád, které jsou na sebe vodorovně skládány a v rozích spojeny typickým sedlovým spojem, přes který částečně přečnívají. Roubenky vznikají z opracovaných, hraněných profilů, které jsou v rozích spojeny rybinovým spojem bez přesahů. Jaká jsou jejich hlavní pro?

1. Stavba, ve které nám bude teplo

5 důvodů pro sruby a roubenkyDřevo v nás díky své barvě, struktuře a vůni vyvolává pocity spokojenosti. Jeho povrchová teplota je oproti jiným masivním materiálům (kámen, zdivo, beton) vysoká a v zimě stačí pro pocit tepelné pohody vytápět na 20 °C. Masivní dřevěná stěna akumuluje teplo daleko lépe než u klasické moderní dřevostavby se sloupkovým systémem. V zimě proto udrží lépe teplo a v létě se tak rychle nevyhřeje. Sruby a roubenky se tedy hodí pro zdroje vytápění, které nemají takový výkon – při vytápění prochladlého interiéru nemusíme nejdříve naakumulovat teplo do stěn, ohříváme rovnou vzduch.

2. Zdravé mikroklima

5 důvodů pro sruby a roubenkyStěna z dřevěných klád je difuzně propustná a dochází k neustálé recyklaci vzduchu. To je velice důležité pro udržení zdravého vnitřního ovzduší. Další kladnou vlastností je regulace vzdušné vlhkosti – dřevo dokáže bez ztráty svých tepelně izolačních vlastností pojmout velké množství vzdušné vlhkosti a při změně podmínek ji zase vypustit do interiéru. Proto se v interiéru udržuje ideální vzdušná vlhkost kolem 50-60%. Dřevo je také schopné absorbovat plyn a páru včetně zápachu. To je výhodné zejména pro alergiky.

3. Masivní dřevěné konstrukce nehoří

J5 důvodů pro sruby a roubenkyeden z mýtů kolem dřevostaveb je jejich chování v ohni. Stavby z masivního dřeva bez problému splňují normou stanovená kritéria požární bezpečnosti. Na povrchu hořící klády se vytvoří zuhelnatělá vrstva, která samotný dřevěný prvek chrání a brání dalšímu rozšíření požáru. Dřevo je dobrý tepelný izolant, hodnoty jeho tepelného odporu se ale i při poměrně velkých tloušťkách stěny pohybují na spodní hranici norem. Proto vznikají tendence moderní sruby „zateplovat", kdy se mezi dvě vrstvy masivního dřeva vloží tepelný izolant.

4. Dřevo pracuje, ale je poddajné

5 důvodů pro sruby a roubenkyO životnosti masivních dřevostaveb hovoří existence stovky let starých domů, které jsou stále plně funkční. Roubené a srubové konstrukce jsou velmi poddajné, bez problému dokážou ustát poměrně velké pohyby podloží nebo základové konstrukce. Přestože dojde k jejich vizuálnímu „pokroucení", nemá to žádný vliv na stabilitu objektu. Toto pociťujeme několik prvních let po výstavbě, kdy dřevo sesedne až o 25cm na výšku jednoho podlaží! Pokud svěříme výstavbu do rukou odborníka, který chování dřeva zná a počítá s ním, neměl by se v průběhu životnosti objevit žádný problém.

5. Stavíme ekologicky

5 důvodů pro sruby a roubenkyPosledním důvodem je malá ekologická stopa, kterou po sobě výstavba srubu zanechá. Dřevo je obnovitelná surovina s pasivní bilancí emisí – za svůj růst zpracuje více oxidu uhličitého, než kolik se ho při výrobě vyprodukuje. Vodorovné styčné spáry i rohové spoje se utěsňují přírodními tmely nebo ovčí vlnou a s případnou likvidací takové stavby tak není naprosto žádný problém.

Dagmar Šimonová

 

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

 • Asi tak 20 konstrukčních systémů dřevostaveb... Vyznáte se?

  Asi tak 20 konstrukčních systémů dřevostaveb... Vyznáte se?

  Moderní dřevostavby kvalifikovaně a koordinovaně řeší problematiku statiky, akustiky, požární ochrany a stavební fyziky. Novodobé konstrukce se inspirují svými historickými…

 • Konstrukční ochrana dřevostavby? Vytvořte suché prostředí!

  Konstrukční ochrana dřevostavby? Vytvořte suché prostředí!

  Konstrukční ochrana dřeva – tento pojem by měl být magickým zaklínadlem každého stavebníka nového domu z masivního dřeva i majitele starší dřevěnice. Hlavním účelem je…

 • 6 důvodů pro montovanou dřevostavbu

  6 důvodů pro montovanou dřevostavbu

  Řekněme si hned na úvod, že v poněkud spletité a nejednotné tuzemské terminologii, která mezi dřevostavbami a způsobem jejich výroby vládne, budeme mít tentokrát na mysli dřevostavby…

 • Sruby vs. roubenky

  Sruby vs. roubenky

  Má to uši jako kočka, ale není to kočka... Má to tlapky jako kočka, ale není to... Tohle přirovnání možná není zcela přesné, ale pravdou je, že ač mají sruby a roubenky stejně…

Více článků »

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner