Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Konstrukce dřevostaveb

Tisk
Hybridní stavební konstrukce s materiály fermacell

Hybridní stavební konstrukce s materiály fermacell

Administrator | Středa, 08. červenec 2015 |

Hybridní stavební systémy, kombinující nosnou železobetonovou konstrukci s prefabrikovanými fasádními elementy s materiály fermacell, mají širokou oblast uplatnění. Díky použití prefabrikovaných prvků nabízí rychlou, kvalitní a přesnou realizaci jak nových staveb, tak i nástaveb a přístaveb stávajících objektů.

Fermacell hybridní systémy obrazek 3 spojení dvou technologiíFermacell hybridní systémy obrázek 2 konstrukční principyU nástaveb na stávající objekt, při kterém se využívá nosná části stávajícího objektu, se hybridní konstrukce uplatní zejména díky své lehkosti. Investor přitom dostane systém, pro který jsou typické subtilní obvodové konstrukce s velmi dobrými tepelnými a akustickými vlastnostmi a vysokou požární bezpečností. Spojení dvou stavebních technologií se výborně uplatní i u přístaveb a vestaveb, výhody mluví i pro využití při rekonstrukcíchobálky stavebního objektu nebo při zlepšení tepelně technických parametrů budovy. V podobných případech jsou u předvěšeného systému fasádní prvky upevněny po patrech do železobetonové konstrukce, předsazený systém charakterizuje postavení fasádních prvků na základ budovy. Vsazení fasádních prvků do nosné části skeletu se pak používá u vsazeného systému.

Fermacell hybridní systémy obrázek 11 Tamlovka Nový JičínFermacell hybridní systémy obrázek 2 konstrukční principyDřevěné prefabrikované konstrukce s materiály fermacell lze dobře použít u fasádních prvků nebo u nástaveb. Lehké ocelové konstrukce, které patří také mezi typické konstrukční systémy hybridních konstrukcí, kombinují ocelové konstrukční prvky Lindab, izolační materiály Rockwool a sádrovláknité desky fermacell.

Fermacell hybridní systémy obrázek 6 AquilaFermacell hybridní systémy obrázek 7 AquilaPříklady z tuzemské i zahraniční praxe ukazují, že hybridní konstrukce lze dobře využít i na náročné stavební realizace. Důkazem je i dokončovaná 20podlažní nová výšková stavba „AQUILA" (v překladu „Orel"), která byla navržena jako výrazná výšková stavba, vytvářející nový symbol švýcarského města Pratteln. Výšková stavba má obvodové stěny na bázi dřeva a důvodem pro použití tohoto konstrukčního prvku byla především snaha o snížení vlastní hmotnosti budovy. Díky dřevěným prvkům bylo možno uspořit mnoho tun vlastní hmotnosti, což se výrazně projevilo při dimenzování základů a stabilizaci budovy. K dalším důvodům patřila rychlost výstavby, nízkoenergetický standard, obnovitelná výstavba, snadnější provádění detailů a vyšší přesnost. Dřevěné prvky umožnily také zmenšit tloušťku vnějších stěn a tím docílit větší užitné plochy. 

Fermacell hybridní systémy obrazek 8 fasadni prvky Tor zur Welt HamburkFermacell hybridní systémy obrázek 9 Birkenweg DuisburgHybridní konstrukce s materiály fermacell se uplatnily i na pasivní administrativní budově v Hamburku nebo na fasádě rekonstruovaného bytového domu v Duisburgu. Z tuzemska je zajímavou ukázkou výhod hybridních konstrukcí stavba víceúčelového souboru Tamlovka v Jičíně. Soukromý investor staví v historickém jádru města Jičín podle návrhu ing. arch. Pavla Pršaly víceúčelovou novostavbu, která kombinuje využití lehkých ocelových konstrukcí Lindab, izolačních materiálů Rockwool a sádrovláknitých desek fermacell.

I tyto objekty dokazují, že hybridní konstrukce a nástavby s materiály fermacell mají ideální uplatnění u bytových a obchodních domů, v ubytovacích zařízeních nebo v domovech s pečovatelskou službou. Z dosavadních realizací s hybridními konstrukcemi je podle Dipl.-Ing. Jaroslava Benáka, vedoucího technického oddělení Fermacell pro Českou republiku, Slovensko a Polsko patrné, že systémová řešení s hybridními konstrukcemi mají významnou roli při plánovaní konstrukcí: „Důležité je poskytnout podporu a servis v celém procesu, od plánování až po realizaci. Tým specialistů Fermacell proto už ve fázi zrodu navazuje kontakt s architektem, odborným znalcem a statikem, pomáháme při konzultacích detailů a konstrukcí a zajišťujeme servis přímo na stavbě."

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

 • Proč jsou roubenky tak odolné

  Proč jsou roubenky tak odolné

  Co by mohlo stavebníka přesvědčit o tom, že dřevo jako stavební materiál trumfne ve své odolnosti i ten nejtužší lidský kořínek, že dům postavený z živé hmoty pamatuje dobu, o…

 • Jsou dřevěné mrakodrapy stavbami budoucnosti?

  Jsou dřevěné mrakodrapy stavbami budoucnosti?

  Když v roce 2008 poprvé představil architekt Michael Green svůj koncept pod názvem Tall Wood, ještě netušil, kam se jeho práce vyvine. O čtyři roky později společně se stavebním…

 • Další tvůrčí řešení pro dřevostavby

  Další tvůrčí řešení pro dřevostavby

  S robustními, staticky účinnými, povětrnosti odolnými a nehořlavými cementovláknitými deskami fermacell Powerpanel HD je možné realizovat suchou cestou velmi náročné, trvale odolné a…

 • Podhledy a římsy s využitím desek fermacell

  Podhledy a římsy s využitím desek fermacell

  Cementovláknité desky fermacell Powerpanel H2O jsou vhodné jako stavební desky s oblastmi použití pro nenosné vnitřní stěny, pro obklady stavebních konstrukcí v interiéru i exteriéru,…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

73.6 %
26.4 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner

Reklama

 • Banner
Banner