Tisk
Tradiční pálení dřevního dehtu v milířích

Tradiční pálení dřevního dehtu v milířích

Helena Petáková | Pátek, 20. duben 2012 |

Přidat na Seznam.cz

V Norsku je tradice pálení dřevního dehtu stále živá. Staré dřevěné kostely nazývané Stav-kirke je povoleno natírat pouze tímto tradičně vypáleným dehtem, který je nejkvalitnější. 
Průmyslově se dřevní dehet také vyrábí, je lacinější a je s oblibou používán na venkovní nátěry nových i starších lidských obydlí. V Čechách se dehet dřív také pálil a používal převážně pro výrobu kolomazi. Pozůstatky této kultury potkáváme dodnes v místních názvech: Dehtář, Dehetník...

 

Dřevní dehet se pálí v podobných milířích, v jakých se pálilo dřevěné uhlí (třeba v pohádce Pyšná princezna), jen s tím rozdílem, že místo bukového dříví se používá smolnatá borovice. Vedlejším produktem je pak dřevěné uhlí, výtečné pro kováře do výhní. Dřevní dehet není vlastně nic jiného než smůla, která v milíři z naštípané borovice při vysoké teplotě vytéká.

Norský kostelík natíraný dřevním dehtemDřevěné domy a kostely chráněné tímto nátěrem mají nezaměnitelnou barvu, od tmavě hnědé (stinné, severní stěny) až po zlatavou (stěny obrácené k jihu, ke Slunci). Barvu nanášeného dřevního dehtu můžeme též volit mírou jeho zředění. Ideální poměr je údajně 1/3 dřevního dehtu, 1/3 lněného oleje a 1/3 terpentýnu. Již staří Vikingové používali tuto směs na ochranu svých dřevěných lodí.

 

Na následujících fotografiích jsou zachyceny jednotlivé fáze stavby, pálení a hašení milíře. Stavělo ho asi 10 lidí 3 dny z předem připraveného naštípaného borového dříví. Hořel asi 20 hodin. Spotřeba dříví byla 8 krychlových metrů. Vypáleného dehtu vyteklo kolem 500 litrů...

Pálení dřevního dehtu v milířiPálení dřevního dehtu v milířiPálení dřevního dehtu v milíři
 
Pálení dřevního dehtu v milířiPálení dřevního dehtu v milířiPálení dřevního dehtu v milíři
 

Pálení dřevního dehtu v milířiPálení dřevního dehtu v milířiPálení dřevního dehtu v milíři

 

 

Zdroj: ing. Robert Malý, Volné sdružení řemeslníků Hoblina

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Ochrana dřeva”

  • Jak a čím nejlépe chránit dřevo?

    Jak a čím nejlépe chránit dřevo?

    Aby byly dřevěné prvky ve stavbách schopny dlouhodobě plnit své funkce, je třeba vždy zvážit mnohé faktory týkající se vhodného výběru dřeviny, způsobu jeho opracování a zejména…

  • Dřevo venku natřít nebo nenatřít?

    Dřevo venku natřít nebo nenatřít?

    Dřevo je jeden z nejstarších stavebních materiálů. A také jeden z nejoblíbenějších. Dodává punc luxusu, pocitově hřeje a je potěchou pro oči. Pokud ho ale necháme venku, vystavené…

  • Impregnace dřeva se není třeba bát

    Impregnace dřeva se není třeba bát

    Chemické prostředky jsou neocenitelnými pomocníky při preventivní ochraně dřeva před škůdci. Impregnací ošetřujeme jak konstrukce, krovy a interiérové prvky uvnitř domu, tak i na…

  • Dřevěná terasa – jak zachovat její krásu

    Dřevěná terasa – jak zachovat její krásu

    Přinášíme vám pár užitečných zásad o tom, jak správně udržovat dřevěnou terasu aby nám dlouho vydržela.

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop