Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Inspirace z redakčních návštěv

Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Hrázděné bydlení</small>

POJĎTE DÁL: Hrázděné bydlení

Petr Houška | Úterý, 04. září 2012 |

Na okraji obce stojící rodinný dům, který jsme s redakcí navštívili, svoji smělou odlišnost od okolních domů dává najevo už z dálky. A právě vybočení stavby z konvenčního pojetí individuálního bydlení v nás vzbudilo touhu po odhalení pohnutek investora k její realizaci. Jak mohla dřevostavba s výrazem moderní a přitom nadčasové architektury vyrůst na malé vsi? Jak se asi žije investorům v takovém domě? Majitel domu nás svým nevšedním domem ochotně a s komentářem o jeho vzniku provedl.

Před více než třiceti lety jsem se poprvé setkal s rodinnými domy německé společnosti Huf Haus. Tato originální stavební technologie dřevěného skeletu s výplní z lehkých stavebních materiálů a izolačního skla mě velmi zaujala, ale v té době mě ani nenapadlo, že v takovém domě budu někdy i bydlet.

Souhra okolností

1)109 slabochNaše rodina původně žila s rodiči v rodinném domě v menším městě středočeského kraje a o stavbě nového bydlení jsme ani neuvažovali. Změnit názor nás přiměla souhra okolností. Na českém trhu se objevila společnost Gradient, která jako jediná byla schopna zvládnout výše zmíněnou technologii. V té době se nám zároveň naskytla možnost koupit pěkný a poměrně rozlehlý pozemek v nedaleké obci. To vše, spolu s faktem, že díky dospělým dětem nám začalo být v původním domě těsno, přispělo k onomu klíčovému rozhodnutí začít se stavbou nového bydlení. Ing. Miroslav Kramoliš, majitel firmy Gradient, dodal technickou a prováděcí dokumentaci zpracovanou podle mé studie a nic nebránilo přistoupit k realizaci.

Vlastní realizace

2)109 slabochZákladovou desku pro náš nový dům připravila místní firma na podzim roku 2001 a na jaře příštího roku začala firma Gradient vlastní montáž dřevěné konstrukce, která byla dokončena za tři měsíce včetně krytiny, opláštění. Následně realizovaly místní subdodavatelské firmy zateplení, vnitřní instalace, sádrokartonové příčky, podhledy a úpravy povrchů. Dům byl dokončen v lednu 2003 a v březnu jsme se mohli nastěhovat.

Bydlení budoucnosti

4)109 slabochNové vybavení domu jsme se snažili přizpůsobit výraznému prosklení obvodových stěn a celkově jednoduchému a vzdušnému prostoru. Většinu podlahové plochy přízemí tvoří obývací pokoj s krbem, na nějž navazuje ostrůvkově řešená kuchyně a jídelna. Z kuchyně je přístup do technické místnosti, která slouží zároveň jako spíž. Své místo zde má rovněž tepelné čerpadlo systému země-voda pro podlahové vytápění. Na zádveří navazuje pokoj pro hosty a malé sociální zařízení. V podkroví se nachází intimní část domu – ložnice se šatnou, koupelna a na otevřené galerii pracovna. Případné rozšíření obytných prostor není problém: použitý stavební systém je velmi flexibilní – bez problému lze prodloužit střechu domu a přidat zcela organicky bez jakýchkoli nevzhledných nástaveb a výstupků další místnost napojením dalšího konstrukčního dílce.
Celá stavba odpovídá nízkoenergetickým parametrům s tepelnými ztrátami cca 8,5 kW. K tomu přispívá mimo jiné orientace prosklených ploch centrální obytné části domu na jih a kompaktnost celku. I když se zmiňované sklo jako hlavní součást svislých konstrukcí může zdát být prvkem, který až příliš odhaluje soukromí, pro nás znamená především spojení se zahradou a okolní přírodou. Dostatečné přesahy střešní konstrukce brání v letních dnech nadměrnému přehřívání interiéru a stínící žaluzie zajišťují dostatečnou intimitu.

V harmonii se zahradou

3)109 slaboch6)109 slaboch kopieSamostatně stojící garáž tvarově koresponduje se stavbou domu včetně prosklení štítu, i když jejím konstrukčním materiálem jsou pórobetonové tvárnice. V průběhu realizace sloužila jako zařízení staveniště, v současnosti slouží svému účelu a navíc jako zimoviště pro zahradní techniku.
Zahrada obdélníkového půdorysu byla navržena tak, aby její hlavní partie navazovaly na interiér a zároveň byly přirozeným mezičlánkem mezi domem a okolní krajinou poskytující příjemný pocit z těsného spojení s přírodou. Její proměny můžeme opět díky skleněným konstrukcím sledovat v průběhu celého roku od východu do západu Slunce, takže nám neunikne ani jedna rozkvetlá rostlina. Celou zahradní kompozici pak oživuje jezírko s vodními rostlinami položené v zorném úhlu společenské části domu. Odclonění od přilehlé málo frekventované místní komunikace zajišťuje živý plot, který jsme vysadili převážně z jehličnanů.

Redakční návštěvy jsou nedílnou součástí časopisu Dřevo&Stavby. Předplatné ZDE.
Tento článek vyšel v D&S 1/2009 - výtisk k zakoupení ZDE.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Moderní dřevostavba? Dům navržený pro život.

  Moderní dřevostavba? Dům navržený pro život.

  Dobrý dům je mozaika tisíce drobností správně poskládaných do jednoho obrazu. Cesta mnoha rozhodnutí a kompromisů. Když se tento proces podaří a vše do sebe zapadne, zdá se to někdy…

 • Roubenka ve švédském stylu

  Roubenka ve švédském stylu

  Kouzlo dřevostaveb tkví mimo jiné také v tom, že si jejich prostřednictvím můžete vnést do života oblíbené místo na Zemi. Tu Spojené státy americké, tu Kanadu, Finsko nebo třeba…

 • Velká dřevostavba pro velkou rodinu

  Velká dřevostavba pro velkou rodinu

  Během stavby si kolemjdoucí lámali hlavu, zda to bude škola nebo obchod. Betonový skelet totiž málokdy evokuje rodinný dům. A jak to, že betonový skelet, když tu píšeme o…

 • Příběh vesnické dřevostavby, která nahradila panelák

  Příběh vesnické dřevostavby, která nahradila panelák

  Možná to bude znít jako návrat do historie, kdy byl vesnický život protkán jednoduchostí, upřímnými mezilidskými vztahy, vzájemnou pomocí a sdílením a kdy dětské hřiště znamenalo…

Více článků »

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner