Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Inspirace z redakčních návštěv

Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Doteky skutečného dřeva</small>

POJĎTE DÁL: Doteky skutečného dřeva

Petr Houška | Středa, 26. září 2012 |

 Řadě stavebníků se pod pojmem dřevostavba vybaví srub. Abychom v tomto časopise naplnili i představy zájemců o individuální výstavbu z masivního dřeva, navštívili jsme dům, který v roce 2006 získal titul Nejkrásnější dřevostavba.

Jeho majitelé jsou navíc vstřícní a milí lidé a cestu za bydlením ve srubu si s námi ochotně prošli ještě jednou – tentokrát u dobrého čaje a domácích kremrolí.

Se srubovou stavbou jsme se poprvé naživo setkali díky mé zálibě – golfu. Nedaleko Boskovic v kopcích Drahanské vrchoviny leží velmi příjemný golfový resort, kde jsme trávili před časem chvíle aktivního odpočinku. Tady nás doslova okouzlila golfová klubovna realizovaná jako srub. Nadšení bylo tak velké, že nás doslova postrčilo k rozhodnutí pořídit si nové bydlení – jak jinak než v podobě srubu.

Kdo hledá, najde

1)109 marešZačali jsme se proto rozhlížet po vhodné stavební parcele. Nebylo to jednoduché, pozemky o rozloze 800 metrů čtverečních nabízené developerskými firmami se pro takový styl stavby nehodí a navíc tehdy ani nesplňovaly naše představy o novém domově, který měl být v blízkosti dcery, nemocnice (náš věk si už takovou jistotu žádá) a dosahu všech služeb. Nezbývalo než pátrat na vlastní pěst. V obci, kde se nám líbilo, jsme oslovili starostu a ten nám nabídl poměrně nevyužitý a přitom rozsáhlý pozemek sousedící s jeho zahradou. Plácli jsme si a začalo se stavět.

Rychlý průběh stavby

3)109 marešV první fázi bylo nutné vzhledem ke svažitosti pozemku vyrovnat terén. V nedalekém městě se v té době budoval rozvod plynu, a tak nebyla o materiál nouze. Co nepokryla navážka, zaplnil kámen z nedalekého lomu v Zaječově. Na vyrovnaném a zpevněném terénu se začala v březnu 2004 budovat betonová základová deska, na níž od května do října vyrostla srubová stavba. Základní obvodová konstrukce je tvořena modřínovou kulatinou, která je vůči absorpci vlhka odolnější, a na ní pak byly kladeny další vrstvy ze smrkového dřeva. Materiál pochází z lesů Orlických hor a sami můžete cítit, jak tady les stále voní a obklopuje vás. Takřka do "syrového" domu jsme se nastěhovali hned po jeho dokončení, i když obecně se doporučuje obývání srubu až po několika měsících, aby tak zvaně dozrál. Okolnosti – prodej našeho původního domu a tedy i skutečnost, že jsme neměli kde bydlet – nás však donutily tento čas obejít. Díky tomu jsme mohli vnímat pohyby dřeva, které samozřejmě ztrácí původní vlhkost, pracuje a právě po nastěhování bylo vysychání surového materiálu nejmarkantnější. Zjednodušeně lze říci, že stavba sesedla o několik centimetrů a my jsme každý pohyb mohli zaznamenat zejména z důvodu kluzného osazení oken.

Dva projekty

6)109 marešSrub byl zrealizován v podstatě podle dvou projektů. Prvním byl projekt Ing. Čestmíra Kabátníka pro získání stavebního povolení, jehož rozměr a podobu jsme v podstatě zachovali. Prováděcí projekt se všemi detaily pak pochází z dílny architekta Ivana Adama, s nímž nás dala dohromady náhoda při procházce v šumavských lesích, kde Ivan Adam architekt své působiště. Jeho je například nápad se světlíkem v kuchyni, který plní zároveň několik funkcí – slouží jako digestoř, běžná větrací šachta, světlovod. S tímto projektem jsme pak oslovili realizační firmu.

Oblé tvary hrají všude

2)109 marešInteriér jsme pojali v novém, protože přemístit do srubu nábytek a zařízení z původního domova by bylo absolutně nepřijatelné. Jednak by sem vybavení z původního domu nezapadlo a jednak by už nevyhovovalo našim současným nárokům na bydlení. Pro život nám teď plně vyhovují dispozice 3+1 (pracovna, ložnice, kuchyně s jídelnou a obývákem v jednom), v nichž máme oba koutek pro své zájmy a činnosti, místo pro zbytečný kus nábytku se tady nenajde. V interiéru navíc hrají prim všudypřítomné oblé tvary dřeva, vše ostatní je pouze doplňuje. Většinu času trávíme ve společenské části domu, na níž navazuje rozlehlá terasa orientovaná na jih. Ta obytný prostor v letních měsících značně rozšiřuje. Srub v různých podobách obepíná kolem dokola, takže od rána do večera si ji můžeme užít v každém čase za přítomnosti tepla a sluníčka, která máme rádi.
Oblíbený pocit tepla si dopřáváme také doma – srub je vytápěn elektrickým podlahovým vytápěním, které od podlahy příjemně zahřívá. Naše tak zvaně provozní teplota se pohybuje kolem 24 ºC a za chladného počasí můžeme zatopit v krbu, který do srubových domů určitě patří a celé kouzlo stavby z kulatiny ještě umocňuje.

Ošetřování vnitřního dřeva

5)109 marešAby mělo dřevo v interiéru stále přirozený vzhled a přitom bylo správně ošetřeno, museli jsme najít určitý způsob jeho vnitřního ošetření. Na trhu je celá řada přípravků, ale nám se osvědčil pravý včelí vosk. Vnitřní části srubu jsme jím natřeli. A výsledek? Dřevo má krásný lesk a přitom stále voní dřevem. K údržbě pak stačí jen jednou za rok povrch otřít namočenou houbičkou ve vlažné vodě. Jak jsme zmínili, náš srub stále "pracuje", proto je také ve vnitřní části nutné utěsňovat spáry vznikající sesycháním mezi jednotlivými spoji, kudy by mohlo unikat teplo. Nám se pro tento účel osvědčila ovčí vlna, která vhodně reaguje na vlhkost okolního prostředí.

Jednoduše pojaté okolí

Pozemek kolem domu jsme příliš neměnili, protože jsme chtěli zachovat původní ráz krajiny. Ve spodní části před domem jsou vysazeny vyšší stromy. Až povyrostou, zůstane mezi jejich kmeny průhled z okna kuchyně k příjezdové cestě a přitom vznikne příjemná zelená hráz, za níž zůstanou ukryty stavby níže položené stejně jako vzdálená silnice. Do těsné blízkosti srubu jsme vysadili nižší trvalky a skalničky, což se nabízelo vzhledem k navezenému podloží, a vybudovali malé jezírko, které pobyt na terase příjemně oživuje. Na východní straně je zmiňované prodloužení terasy, avšak jen z tmavé kamenné drtě, kde sedáváme v létě ráno při východu Slunce a snídáme. Na terasu samotnou navazuje velká zatravněná plocha přecházející volně do krajiny. Pro oživení zahrady jsme sestavili ze sruboviny malou dřevěnou zvoničku.

Redakční návštěvy jsou nedílnou součástí časopisu Dřevo&Stavby. Objednávka tištěné verze.

Tento článek vyšel v D&S 1/2009 - výtisk k zakoupení ZDE.

 

 

 

 

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Dřevostavba nemá nevýhody; má pouze jiné vlastnosti (foto videospot)

  Dřevostavba nemá nevýhody; má pouze jiné vlastnosti (foto videospot)

  Lenka s Richardem mají rádi přírodu, volný prostor a osobní vztahy namísto anonymity. Pro své tři malé děti si přáli domov, kde by mohly lézt po stromech, koupat se v rybníce a kde by…

 • Moderní dřevostavba: Beskydská chalupa současnosti

  Moderní dřevostavba: Beskydská chalupa současnosti

  Je krásné, když přijdete na nějaké místo a víte, že tady to bude. Tady budete doma. Hledání končí. A to místo vám pak pomůže vytvořit konkrétní podobu domu. Vaše představy spolu…

 • Poloroubenka na trati

  Poloroubenka na trati

  Na Šumavě, v těsné blízkosti lokální železniční trati, stojí úhledná roubenka. Stávala tu již před mnoha lety, pamatovala, když kolem jezdil vlak s uhlákem a parní lokomotivou.…

 • Moderní dřevostavba plovoucí na vodě

  Moderní dřevostavba plovoucí na vodě

  Každý, kdo se rád drží pěkně při zemi, se může životu na hausbótu podivovat. Je tam dost místa? Mají obyvatelé mořskou nemoc? Jaké je to v zimě? Jak dlouho plavidlo vydrží, jak to…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

74 %
26 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner