Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Inspirace z redakčních návštěv

Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Srub proti bouřce</small>

POJĎTE DÁL: Srub proti bouřce

Dagmar Čechová | Čtvrtek, 23. říjen 2014 |

Ať už si necháte postavit dům na klíč, či se zapojíte sami, když už se pro takové bydlení rozhodnete, víte toho nakonec o vlastnostech dřevostavby spoustu. Jiří a Libuše jsou výjimkou - ani si nebyli jisti, zda je jejich srub ze smrkových kulatin. Takové starosti přenechali staviteli, ale z výsledku jsou nadšeni.

Dřevěná terasa z tropického dřeva massaranduba, které má vyšší hustotu než dřevo z našich lesů, lépe odolá povětrnostním vlivům, případně škůdcům nebo plísním Seznamte se s posledním soutěžním srubem 3. kola Dřevostavby roku 2014 v kategorii masivních staveb. Hlasování končí již v neděli!
Jiří a Libuše získali kus louky v Novohradských horách, kam nejprve přitáhli starý karavan a pár měsíců bydleli v něm . Pak zkusili dřevěnou chatku, kde jim už na podzim bylo chladno a Libuše se v ní bála bouřek.

Vzájemná důvěra

Betonové poklopy septiku maskuje falešný dřevěný rumpál Léta toužili po srubu. Zastavili se ve firmě Kanadské sruby Tábor a natrefili na stavitele Davida Javorského, který je do ničeho netlačil, ale byl vstřícný. Stavbu rozplánovali na několik fází, protože nechtěli zastavit dosavadní styl života, ke kterému patří cestování. Při stavbě terasy, kdy chtěli přibrzdit s ohledem na investice ve firmě, jim dokonce odložil platbu na později a v práci pokračoval.

Původní louka zvlášť za deštivého počasí bývala často podmáčená, proto na ní majitelé vybudovali dva přírodní rybníky na zadržení vody. Z jednoho se ale stal koníček. Ve zkultivovaném rybníku se prohánějí koi kapři i oblíbenec velký jeseter MaxmiliánSe stavebními firmami dosud měli špatné zkušenosti. Nepřišly podle dohody, měnily ceny... Spolupráce s panem Javorským byla jiná – vše bylo, jak řekl. Dnes se jednou za čas zastaví, aby srub povolil – spíše ale už na koblížky a přátelsky si popovídat.

Stavba na klíč

08 DSC6526Se stavbou se plně odevzdali do rukou odborníka. Věděli jen, že si přejí přízemní bungalov. Vybrali si ze dvou předložených návrhů a ani se nejeli podívat na Slovensko, kde se srub vyráběl. Na pozemek pak nastoupilo 5 chlapů s palicemi a za 2 dny byla hrubá stavba hotová. Podmínkou stavebníků bylo předání bungalovu na klíč, i se zámky u dveří, protože s dřevostavbou neměli žádné zkušenosti.

V roli statika

Hráškově zelenkavá kuchyně ladí ke dřevu a zároveň s ním barevně nesplývá. Inspiraci našla majitelka v časopisech, šikovný truhlář pan Fencl ji vyrobil na zakázku, stejně jako ostatní nábytek a dveře z masivuInteriér srubu si podle plánů představit nedokázali, a proto v průběhu stavby požadovali pár úprav. Nechali odstranit dvě příčky, dali přednost otevřenému obývacímu prostoru s jídelnou a kuchyní, aby na sebe při běžném provozu v domě viděli.
Libuše si zahrála na statika a navrhla zrušit sloup, který podle plánů měl být uprostřed hlavní místnosti. Místo něj se tam vešla velká klec pro amazoňana Pepu. Nad přízemím je jen izolační vata, žádný rošt, takže na dolní konstrukci není vyvíjena velká zátěž.

Radost z výsledku

V interiéru jsou stěny ošetřené dřevitým olejem a včelím voskem, které napouští dřevo do hloubky a vytváří na dotek příjemný, hedvábně matný povrch. Zvýrazní kresbu dřeva a zachovají jeho přirozenou krásu Nadšeni jsou i z tepelných vlastností srubu. V zimě, když se vrátí třeba z dovolené, běží podlahové vytápění a vítá je příjemných 17oC. Stačí škrtnout v krbu a je jim teplo. Ve zděném domě jim při 20oC byla zima, tady je při stejné teplotě útulně.

Hráškově zelenkavá kuchyně ladí ke dřevu a zároveň s ním barevně nesplývá. Inspiraci našla majitelka v časopisech, šikovný truhlář pan Fencl ji vyrobil na zakázku, stejně jako ostatní nábytek a dveře z masivuDřevo jim i nádherně voní. Sice se jim skrz ně už také prokousaly vosy, vybudovaly si hnízdo a oni si mysleli, že v domě srší elektřina. V rozích trámů nad terasou zase hnízdí ptáci. To jsou ale věci, které jim nevadí, berou to tak, že patří k přírodě stejně jako jejich srub.

Připravila Helena Petáková, foto Martin Zeman

 

Celý příběh a více fotografií tohoto srubu naleznete v soutěžní kartě tohoto domu. Hlasujte pro něj ve 3. kole soutěže Dřevostavba roku 2014 (kategorie masivní dřevostavby) a vyhrajte zajímavé ceny pro hlasující!

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner