Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Inspirace z redakčních návštěv

Časopis sruby&roubenky 4/2014
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 4/2014
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Na větrné hůrce</small>

POJĎTE DÁL: Na větrné hůrce

Redakce | Sobota, 09. leden 2016 |

Kolem poslední soutěžní dřevostavby 4. kola v kategorii masivních staveb to po celý rok řádně profukuje. Vítr je tu vítaný, přináší do kraje smogového Ostravska čistý vzduch a kvalitně zateplená stavba nepropustí chlad nebo teplo dovnitř ani ven.
Dřevěné stavby se
Vladimírovi a Ludmile líbily - dřevo krásně voní, stěny jsou teplé, v domě je příznivá vlhkost - a navíc ve srubu žije i jejich syn. Je už tak zvyklý na jeho pozitivní vlastnosti, že se mu v jiných domech špatně spí.

02 DSC920103 DSC920901 DSC9203

04 DSC9213
Měli představu o bezbariérovém bungalovu s nízkou spotřebou energie, jehož provoz bez problémů zvládnou i v důchodu.

Výsledkem je přízemní srub s obytnou místností a kuchyní, ložnicí, dětským pokojem pro vnoučata a jiné návštěvy, koupelnou a dvěma sociálními zařízeními, komoru se špajzem a garáž s nadzemním sklepem, odkud se vstupuje do půdního úložného prostoru.

06 DSC9265Smysl pro detail

Srub stavěla česká firma WOOD-LIFE CZ, která dodává převážně stavby na klíč a garantuje chování domu jako celku.

Majitel Martin Pavlíček se sám podílel na hrubé stavbě a na závěr jim předal kompletně nafocený průběh stavby na CD.

Do srubu se nastěhovali a dál se o něj nemusí starat. Není to klasický srub, kde dřevo postupně vysychá a stavba několik let pracuje. Tato konstrukce je zafixována na výšku i šířku a rozměry stěn se ani za 5 let nezmění.

Směrem zvenku je obvodová stěna složená ze sroubeného lepeného hranolu, dřevěné izolace, která má lepší akumulační vlastnosti než např. skelná vata, následuje předstěna se zpevňujícími menšími hranoly, kde vede veškerá instalace, a uvnitř smrkový obklad.

07 DSC9316
V interiéru jsou přiznané stropní trámy a krovy, celá konstrukce je až na pár míst zpracovaná čistě bez lišt.

Obývací místnost s kuchyní je otevřená do vrchu a k prosvětlení domu přispívá i lehké nabělení smrkového dřeva, které zabraňuje jeho oxidaci a vytvoření klasické žlutohnědé patiny, i citlivě vybíraný nábytek.

08 DSC931309 DSC931110 DSC9291
11 DSC9300Teplo od nohou

Na podlahovém teplovodním topení je anhydritový potěr a nalepená dubová podlaha, což je neobvyklé. Lidé se obávají sesychání dřeva a vzniklých spár v podlaze.

Podlahové topení se navrhuje na provozní teplotu místnosti 19 - 20° (v koupelně 22°) a pokud se do oběhu nepouští příliš teplá voda, může být vhodná i dřevěná podlaha.

Přitápí ještě krbovými kamny s centrálním přívodem vzduchu, které tak nevysušují vnitřní prostředí.

Nadkrokevní systém s kvalitní izolací zaručuje, že dům se v létě nepřehřeje ani přes střechu. Když se ráno vyvětrá na 20° a nebude se topit či vařit, vnitřní teplota vzduchu se v průběhu dne zvedne maximálně o 3° i během velmi teplých dnů.

14 DSC9319Příznivé výpočty

Veškeré spotřebiče jsou na elektřinu, a přesto si vystačí s měsíčními zálohami na elektřinu 1450 Kč a provoz domu lehce utáhnou.

Pro spoustu lidí je srub z pravidelných lepených profilů až příliš moderní. Někdo dává přednost přírodnímu vzhledu dřeva s prasklinami, suky a křivými kmeny, Vladimír a Ludmila mají ale rádi dokonalost.

Pozorují přírodu, obdělávají zahradu, jezdí po okolí na kolech. Zdravé bydlení si užívají maximálně a do zděného domu by už v žádném případě nešli.

Připravila Helena Petáková, foto Martin Zeman

Celý příběh a více fotografií tohoto srubu naleznete na soutěžní kartě tohoto domu.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Místo dvou domů jedna dřevostavba

  Místo dvou domů jedna dřevostavba

  Na místě pozoruhodné dřevostavby, která v sobě spojuje udržitelné stavební postupy a úsporné nároky na vytápění, chlazení a ohřev vody, měly být původně stavby dvě – rodinný…

 • Třikrát "ano" pro dřevostavbu

  Třikrát "ano" pro dřevostavbu

  Některé domy čekají na svůj čas. Na fázi života, která zkrátka přinese jiné potřeby, sny a přání. Dřevostavba na okraji Prahy dostala fyzické obrysy, když už bylo dost…

 • Duší dřevostavby může být její harmonický prostor

  Duší dřevostavby může být její harmonický prostor

  Majitelé tohoto domu mají v oblibě tradiční norskou architekturu – jednoduchou, útulnou a citlivou k propojení krajinného rázu s architektonickým záměrem. Přistupovat ke každé…

 • Moderní dřevostavba: Beskydská chalupa současnosti

  Moderní dřevostavba: Beskydská chalupa současnosti

  Je krásné, když přijdete na nějaké místo a víte, že tady to bude. Tady budete doma. Hledání končí. A to místo vám pak pomůže vytvořit konkrétní podobu domu. Vaše představy spolu…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

74 %
26 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner