Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Inspirace z redakčních návštěv

Časopis Dřevo&Stavby 4/2015
Tento článek vyšel v: Časopis Dřevo&Stavby 4/2015
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 75 Kč
Objednat časopis
Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Dům s výhledem do krajiny</small>

POJĎTE DÁL: Dům s výhledem do krajiny

DAS | Středa, 30. září 2015 |

Pavel, úspěšný český atlet, bývalý reprezentant ČR v maratonu a půlmaratonu, si svůj sen o bydlení splnil na pomezí Českého lesa. Nízkoenergetická dřevostavba s modřínovou fasádou a atypickým vikýřem, citlivě zasazená do zvlněného terénu, uvnitř překvapí velkorysou obytnou částí otevřenou až do hřebene střechy a výhledy, které berou dech.

 

V této oblasti žiju už delší dobu. Rozhodoval jsem se mezi koupí domu v Domažlicích a novostavbou. Rozhodlo to, že ve městě bych nejspíš kupoval historický dům v zástavbě, jehož rekonstrukce by byla bezpochyby dost nákladná. Pozemek jsem kupoval po částech, postupně se mi podařilo přikoupit tři pásy, čímž se celková plocha parcely zvětšila na stávajících 2000 m2.

Vždy to bylo na doporučení architekta Václava Zahradníčka z ateliéru Prodesi Domesi. Nejprve navrhl umístit dům dál od silnice, proto jsem dokoupil části přilehlé louky, a později, když se naskytla příležitost dohodnout se na koupi zdánlivě zbytečného prostoru pod svahem, na němž je dnes umístěno garážové stání, poradil mi, ať neváhám ani minutu, takže jsem si následně ušetřil složité a nákladné bagrování části pozemku kvůli přístupové cestě.

Pro vůni a dobrý pocit

Pro architekta Zahradníčka jsem se rozhodl po delším hledání. Pátral jsem po někom, kdo má s dřevostavbami zkušenosti. Na Prodesi Domesi mě zaujalo to, že jsou schopni dům nejen navrhnout, ale i realizovat, takže architekt vlastně ručí za provedení stavby. Měl jsem jen několik jednoduchých požadavků: aby bylo od jídelního stolu vidět na Čerchov, nejvyšší vrch Českého lesa, aby měl dům dřevěnou fasádu, chtěl jsem vysoký prostor v obývacím pokoji, ložnici s koupelnou umístěné v přízemí jako pojistku pro případ, že bych někdy v budoucnu měl potíže vyjít do schodů, a dětské pokoje v patře. Jinak měl architekt víceméně volnou ruku.

ext1ext2ext3

 

Musel se samozřejmě držet územního plánu, místní regulativy stanoví povinnou sedlovou střechu. Původně byla v územním plánu uvedena i podmínka, že novostavby musejí mít štukovou omítku, ale na stavebním úřadě sami uznali, že taková klauzule nemá žádné opodstatnění a dřevěnou fasádu nám povolili.

Fasáda je obložena modřínovým dřevem bez povrchové úpravy, těženým zde v Čechách, kolem oken je antracitový, na vikýři žlutozelený obklad z Cembritu. Už se těším, až modřín zešedne. Patinu beru jako přirozenou součást běhu věcí, domy s přirozeně stárnoucím dřevem se mi v cizině vždycky líbily a navíc se mi ani nechce fasádu každých pár let natírat. Jen terasu ze sibiřského modřínu jsem napustil bezbarvým voskem, protože je přece jen více vystavena povětrnostním vlivům, ale stejně to už není skoro vidět.

int1int2int3

 

Okna jsou plastová, zvenčí v tmavošedé barvě, která ladí s cembritovým obložením. V exponované části jsou zasklená izolačními trojskly, v pokojích postačila dvojskla. Usoudil jsem, že tu nemusí být všechno dřevěné, kombinace materiálů je zajímavější. Navíc jsem tímto výběrem ušetřil.

Nízkoenergetický docela stačí

Dům stojí na základech 8x12 m. Původní návrh byl trochu velkorysejší, ale kvůli ceně jsme dům o metr zmenšovali. Změny však byly minimální. Je to nízkoenergetický dům s rekuperací a difuzně otevřenou konstrukcí. V blower door testu, kterým se ověřuje vzduchotěsnost obálky domu, dosáhl dokonce parametrů pasivního domu.

Přesto jsem nechtěl investovat do dalších nutných podmínek, které musí pasivní dům splňovat, zdálo se mi, že náklady by byly neúměrné. Už nyní přestáváme topit o dva měsíce dřív než sousedi. Topíme dvěma malými přímotopy, a když si v zimě občas večer zapálíme oheň v krbu, přímotopy se po chvilce vypínají. Navíc stačí, aby zasvítilo slunce, a v domě je hned teplo. Musíme ještě vyřešit zastínění, příprava pro venkovní, dálkově ovládané hliníkové žaluzie s automatikou na slunce a vítr je hotová, zbývá je nainstalovat.

Spokojený majitel i sousedé

Na žádný technický problém jsme dosud nenarazili. Stavba si trochu sedla, proto se budou muset seřídit dveře, ale s tím jsem počítal. V ceně dodávky je servis do dvou let zdarma.

Reakce okolí na dřevostavbu byly zpočátku trochu nedůvěřivé, zaznamenali jsme narážky na „holubník,“ a tak podobně, ale od okamžiku, kdy jsme stavbu dokončili, slýcháme už jen chválu. Často se sem na náš dům chodí dívat lidi z vesnice a nejspíš i z okolí, protože z vesnice ho už všichni viděli a pozorovatelů neubývá.

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Dřevostavba se třemi P(é) byla postavena za měsíc

  Dřevostavba se třemi P(é) byla postavena za měsíc

  Seznamte se s vítěznou dřevostavbou třetího semifinálového kola soutěže Dřevostavba roku! Jedná se o montovanou dřevostavbu, jejíž jednotlivé díly – panely jsou vyrobeny v továrně…

 • Dřevostavba za cenu běžného bytu

  Dřevostavba za cenu běžného bytu

  Stavba nového rodinného domu, a nemusí jít nutně o dřevostavbu, je pro každého stavebníka úkolem velmi náročným. Ten, kdo má zkušenosti alespoň s bydlením ve vlastním domě, má…

 • Menší dřevostavba i zázemí pro milované psy

  Menší dřevostavba i zázemí pro milované psy

  Psi mi byli od dětství blízcí. Mládí jsem trávil na svazarmovském cvičišti a jako dospělec jsem se začal hlouběji zajímat o psy vodicí pro nevidomé. Rozhodnutí věnovat se tomu…

 • Malý, ale šikovný srubový dům

  Malý, ale šikovný srubový dům

  Sruby jsme s manželkou začali obdivovat při našich výletech do Skandinávie, kam jsme jezdili hlavně v zimě chytat pstruhy pod ledem zamrzlých jezer. V Severní Americe nás zase lákalo…

Více článků »

Soutěže a ankety

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

70.3 %
25.8 %

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner

Reklama

 • Banner