Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Inspirace z redakčních návštěv

Časopis Dřevo&Stavby 1/2012
Tento článek vyšel v: Časopis Dřevo&Stavby 1/2012
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Nahoru po schodištích dolů

Nahoru po schodištích dolů

Redakce | Pátek, 05. srpen 2016 |

Mělník má tajuplné okolí. Sám leží v nížině na soutoku Labe a Vltavy, ale severně, hned za táhlým kopcem, se otevírá romantika rozeklaných kaňonů a skal – Kokořínsko. Tam, kde divoké údolí přechází v otevřenější krajinu, stojí roubenka, místo naší návštěvy.

Dlouho jsme bydleli s rodinou v Mělníku na sídlišti. Když už jsme cítili, že nám čtyři stěny přestávají stačit, začali jsme se poohlížet po nějaké hezké chatě v okolí. Za nějakou dobu se však naše představa změnila a posunula směrem k bydlení stálému, k vlastní zahradě a domu. Rozhodně dřevěnému. Když se nám podařilo získat pozemek v katastru obce tady v údolí, náš dřevěný sen začal dostávat reálnější podobu. Nejprve jsme se přikláněli ke srubu. Nebyli jsme v chráněné oblasti, ale za jeho hranicí, kde by srub stát mohl, přesto naše finální rozhodnutí padlo na roubenku; zejména když jsme si prohlédli kouzelné chaloupky beskydské firmy Sruby Pacák. Tuto společnost jsme si také vybrali jako realizátora stavby naší budoucí roubenky. S architektem i dodavatelem jsme se shodli, stavba proběhla bez problémů a náš nový domov brzy stál.

Volné výhledy do zeleně  

Tohle místo je opravdu jedinečné. Jen pár kilometrů jižně odsud leží Mělník, ale jakmile se silnice vedoucí z jeho předměstí přehoupne přes les, starosti z nás spadnou. Necháme je doslova za kopcem ve městě a už jenom vdechujeme úžasně ostrý, svěží a čerstvý vzduch kokořínského údolí, které se tady kolem naší roubenky rozšiřuje a mění z divokého skalnatého kaňonu v mělké údolíčko s líně tekoucím potokem Pšovkou. Tady už nejsou skalnaté sevřené stěny a prudké kopce, které stíní slunci a zkracují den, tady jsme na slunečné stráni, na příjemné louce v dálce lemované lesem. Navíc máme tu výhodu, že nedaleké chatky jsou vidět jenom z kuchyně a ložnice, ale hlavní výhledy z domu zůstávají volné. Z jižní štítové strany a prosluněné rohové terasy se tak díváme do krajiny bez lidí: na zahrady, na louku, k lesu.

srub5059

Obklopeni smrkovým dřevem

Stěhovali jsme v létě 2009 a prožili jsme tady už necelé tři zimy a také dvě léta s výlety, houbami a vším, co k přírodě patří. Mimochodem – je tady první ochranné pásmo vody kolem Pšovky, z kohoutku nám teče výborná a vyhlášená „kojenecká“ voda z vrutických pramenů.
Ale zpět k roubence: celý náš dům je vlastně smrkový – stěny jsou z beskydských smrků, smrkové jsou podlahy, palubky i okna. Cítíme se tady velmi příjemně. Ke světlému dřevu ve velké obytné místnosti jsme zvolili jako kontrastní doprovod černý tepaný kov zábradlí na galerii. Je z dílny místního pana kováře. Smrkové dřevo a kov netvoří v interiéru tak nesourodou dvojici, jak by se mohlo na první pohled zdát; celek nás oslovil svou výrazností a originalitou

V přízemí domu je jedna dřevěná příčka, zbytek tvoří příčky sádrokartonové. U kamen jsme ale nechali vybudovat zděnou stěnu kvůli akumulaci tepla. Kachlová kamna s vložkou v sobě skrývají metrák šamotu, který sálá v zimě celé hodiny. Na střeše jsme si původně představovali břidlici, ale její cena se ukázala příliš vysoká a museli jsme tento plán zkorigovat. Nakonec jsme zvolili velkoplošné betonové tašky.

srub5072

Nápaditý interiér i názvy pokojů

Dům je kompaktní, ale vzdušný, výborně vyřešený, je tady volnost, ale současně útulno a všude je blízko a všechno po ruce. K tomu možná přispívá i naše „specialita“ – dvojí schodiště. Jedny schody máme hned u vchodu ve čtvercové hale, prosvětlené díky skleněným dveřím a dvěma střešním oknům. Tohle hlavní schodiště je kombinací kovu a světlého rustikálního buku.

Druhé schody stoupají ve velké obytné místnosti nad kachlovými kamny až na galerii. Po galerii se projde dveřmi do chodby, která pak nakonec ústí zase u schodiště hlavního. Toto menší pokojové schodiště je rovné – změnili jsme totiž plán a ustoupili od schodiště dvakrát lomeného, aby v obýváku schody nezabíraly moc místa.

Ani nevíme, jak se u nás vžilo pojmenování jednotlivých místností. Máme názvy pokojů jako někde na šlechtickém sídle, říkáme si v legraci s manželkou. Nad schody je tak hudební pokoj, který čeká, kdo si přijde zahrát na některý z hudebních nástrojů, seniorský pokoj v přízemí je zase určen pro prarodiče a v budoucnu, až nebudeme moci do schodů, bude náš. Nyní je to prozatím spíš sklad.

 srub5100

Klidné bydlení a skvělí sousedé nádavkem

Hned jak jsme se do roubenky nastěhovali, její duch začal fungovat, a bylo to znát. A to je možná nakonec vůbec to nejdůležitější. Nový nábytek, dotvoření zahrady a další maličkosti přijdou postupně… to hlavní je totiž hned bydlet a lépe žít, dýchat lesní vzduch, procházet se kolem potoků. Naše obec je navíc místo velice společenské. To bylo jedno z nejpříjemnějších zjištění, nečekaný a velký bonus, který nás po přestěhování čekal. Tady ve vesnici nemine týden, aby se něco nepořádalo, podle ročního období sportovní turnaje, společenské akce, obecní výlety, vandr s dětmi, dětské dny, hudební festivaly a zpívání koled u obecního vánočního stromu… a to je, troufám si říci, něco opravdu výjimečného.

Připravila Alena Gembalová, Foto Martin Zeman

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Dřevostavba postavená k Ještědu čelem

  Dřevostavba postavená k Ještědu čelem

  Komplikovaný pozemek? Pro někoho překážka, pro jiného potenciál. Tento dům na parcele neměl mnoho prostoru, přesto na ní dnes stojí sebevědomý a krásný. Je veskrze protkán…

 • Celoroční prázdniny ve srubu

  Celoroční prázdniny ve srubu

  Postavit si dům na louce s výhledem do kraje, daleko od rušných silnic, ale v dosažitelné vzdálenosti od civilizace, to je pro mnohé sen, pro majitele dřevostaveb často splněný. Jiří…

 • Dřevostavba ekologická i ekonomická. Jde to!

  Dřevostavba ekologická i ekonomická. Jde to!

  Ačkoli přežívá názor, že přízemní dům je dobrý jen pro staříky a nemocné, bydlení v bungalovu je stále více ideálem mnoha lidí. Nejde jen o to, že jednopodlažní dispozice…

 • Srub s kovovými doplňky

  Srub s kovovými doplňky

  Už před několika lety, kdy jsme tady byli na návštěvě poprvé, nás tento srub zaujal svými netradičními postupy, které architekt Zdeněk Šimoník přenesl ze zděných domů do…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner