Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Inspirace z redakčních návštěv

Časopis Dřevo&Stavby 5/2011
Tento článek vyšel v: Časopis Dřevo&Stavby 5/2011
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Transvestita na perspektivní hlíně

Transvestita na perspektivní hlíně

Michal Babor | Středa, 24. srpen 2016 |

Možná poněkud neobvyklý titulek, ale nešlo jej nepoužít. A není ani nijak konstruovaný, Veronika má prostě zvláštní slovník a brzy se také dozvíte proč. Jsme na okraji hlavního města, ve čtvrti, která ještě před pár desítkami let byla samostatnou vesnicí, a není divu, že dřevostavba, kterou jsme tu objevili, je v tomto kontextu stejně pikantní jako titulek této návštěvy.

 

Když jsme začali přemýšlet o domě, kam by se naše čtyřčlenná rodina vešla bez problémů a kde by měl každý z nás svůj koutek, nepřišlo nám vůbec na mysl, že by měl být z jiného materiálu než ze dřeva. Řadu let jsme prožili ve Spojených státech a každý, kdo se o dřevostavby někdy zajímal, dobře ví, že severní část Ameriky je kolébkou stavění ze dřeva. Nikdo tam nespekuluje o tom, jestli dřevěný dům shnije nebo jestli ho sežere brouk... My jsme měli zkušenost s bydlením v dřevostavbě více než dobrou, tak proč zkoušet něco jiného?

Suchý důl bez vody

V době, kdy jsme se začali rozhlížet po pozemku, topilo se Česko v obrovských záplavách, které postihly i Prahu. To nás trochu zarazilo, protože právě o hlavním městě jsme uvažovali jako o novém domově, ale vody jsme se báli. Manžel ale tenkrát objevil volný pozemek ve čtvrti, která se jakýmkoliv představám o záplavě vzpírala – Suchdol přece znamená „suchý důl“, říkal mi tehdy, myslíš, že by lidi dali své vesnici takové jméno, kdyby se tam rozlévala řeka? A byli jsme i ujištěni realitním makléřem, že poslední záplava  našeho pozemku proběhla asi před dvěma miliony let. Těmto jednoduchým argumentům jsem podlehla. Nakonec ani k našim obavám nebyl důvod – když jsme se byli na místě podívat, zjistili jsme, že řeka je odtud vzdušnou čarou skoro kilometr a navíc zaříznutá v terénu tak, že její rozvodnění nás ohrozit nemůže. A vůbec nás pozemek zaujal – na okraji Prahy, v dosahu hromadné dopravy, v klidné lokalitě... prostě perspektivní hlína, nebo chcete-li atraktivní pozemek.

 DSC1071

 

Změny, ale k lepšímu

Dům navrhoval architekt Libor Přeček, kterého nám doporučila moje švagrová, architekt zase doporučil společnost PENATUS, která se realizacemi energeticky úsporných a pasivních dřevostaveb zabývá a s níž měl dobré zkušenosti. Chtěli jsme bezbariérový dům, ale protože jsme potřebovali zároveň i dostatek úložných prostor, vzniklo nakonec i podsklepení. V suterénu domu je dnes kromě technického zázemí také malá posilovna, která zároveň funguje jako příležitostný pokoj pro hosty, respektive spíše noclehárna.

Původní projekt počítal s větším obytným prostorem na úkor jednoho samostatného pokoje. Zdálo se nám ale důležitější, aby obě děti měly každé svůj samostatný pokoj a i naše téměř dvouletá zkušenost ukázala, že upravená dispozice je úplně dostačující. Navíc hodně využíváme i terasu a zahradu, díky obrovským posuvným oknům není problém interiér hodně otevřít do zahrady, takže se prakticky stírá hranice mezi oběma prostory.
Zmenšení obývacího pokoje si vynutilo také změnu v umístění krbu. Ten měl být původně umístěn v prostoru a symbolicky tak oddělovat obývák od kuchyně, nové místo se ale pro něj našlo na stěně a myslím, že je to i praktičtější, protože provozní nepořádek se při topení soustředí ke zdi a neroznáší se po místnosti.

Jak dlouho se čeká na povolení

Jedním z důvodů, proč jsme se samozřejmě rozhodli pro dřevostavbu, byla i rychlost výstavby. Začali jsme v létě před dvěma lety a na Vánoce už jsme se stěhovali do nového domu. Co nás ale hodně překvapilo a s čím jsme vůbec nepočítali, byly průtahy a skoro bych řekla obstrukce ze strany úřadů. Nejprve nám vůbec nechtěli povolit na pozemku stavět, protože je kousek od nás stavební uzávěra, potom nějaká dáma na úřadě začala laškovat s možností vybudování hřbitova. Když nás s tímto záměrem obeznámili, téměř jsem aspirovala na prvního nebožtíka.
Další věc byla nedostatečná dokumentace, kterou jsme museli rozšířit o jakýsi zbytečný papír. Už to vypadalo, že se přidáme k místní zahrádkářské kolonii a postavíme místo domu stan. A když už jsme měli skoro „splněno“, přiřítili se archeologové s průzkumem. A mně se řadu nocí zdálo o kompletní kostře tyranosaura rexe a o Suchdolské Venuši. Naštěstí nenašli nic... Zdá se neuvěřitelné, že proces povolování trval čtyřikrát déle než vlastní stavba!

 DSC1148

Od začátku jsme chtěli dům, jehož součástí by byl nejenom byt 3+kk,ale i garsoniéra. Zadní část se dát totiž napevno oddělit a využít jako samostatná bytová jednotka s vlastním vchodem i zázemím. Pokoj zatím slouží jako dětský a do budoucna plánujeme, že až se dcera rozhodne osamostatnit se, tak si jenom zamkne spojovací dveře a já budu mít přehled o potenciálních ženiších. Kdybychom dům od začátku stavěli jako dvougenerační, museli bychom mít také dvě garáže, navíc integrované do půdorysu domu. Trochu tomuto předpisu nerozumím, protože každý, kdo má auto a zahradu, parkuje stejně za plotem, takže garáž pak slouží, stejně jako u nás, jako zahradní domek.  

Technika šetří peníze

Stavba probíhala díky zkušenostem a úrovni firmy PENATUS i jejích dodavatelských firem prakticky bez problémů, přestože dům je vybaven spoustou technických zařízení i méně obvyklých prvků. Pokud problémy nastaly, vždy se je podařilo vyřešit. Protože Suchdol patří k nejteplejším částem Prahy, mohli jsme si dovolit vytápění zdroji s nízkým výkonem. Kromě už zmíněného krbu, který slouží spíš na pohodu než na plnohodnotné vytápění, jsme instalovali solární panely s integrovaným zásobníkem tepla, záložním zdrojem je elektrokotel, který ale spíná minimálně. Součástí systému jsou také rekuperace, fototermické a fotovoltaické panely, takže dům je částečně soběstačný.

Za výborné izolační vlastnosti určitě vděčíme i dřevovláknité izolaci. Ta byla sice dražší, ale o jejích kvalitách se přesvědčujeme denně, když letadla nalétávají na přistání kousek od nás. Když zavřeme okna, prakticky žádný hluk neslyšíme – snad jen komínem.
Nedocenitelná jsou také obrovská okna, nad nimiž se zapotil nejen projektant, ale doslova i montéři od firmy PENATUS a AGÁT. Jsou velmi těžká a jejich umytí mi trvá půl dne, ale za přímé spojení domu s terasou a zahradou to stojí. A jak je to s tím transvestitou? To je moje přezdívka pro dřevěnou podlahu, kterou máme s výjimkou koupelen v celém domě. Původně světlý buk po ošetření výrazně ztmavnul, ale pořád to je skutečné dřevo.

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Moderní dřevostavba? Dům navržený pro život.

  Moderní dřevostavba? Dům navržený pro život.

  Dobrý dům je mozaika tisíce drobností správně poskládaných do jednoho obrazu. Cesta mnoha rozhodnutí a kompromisů. Když se tento proces podaří a vše do sebe zapadne, zdá se to někdy…

 • Roubenka ve švédském stylu

  Roubenka ve švédském stylu

  Kouzlo dřevostaveb tkví mimo jiné také v tom, že si jejich prostřednictvím můžete vnést do života oblíbené místo na Zemi. Tu Spojené státy americké, tu Kanadu, Finsko nebo třeba…

 • Velká dřevostavba pro velkou rodinu

  Velká dřevostavba pro velkou rodinu

  Během stavby si kolemjdoucí lámali hlavu, zda to bude škola nebo obchod. Betonový skelet totiž málokdy evokuje rodinný dům. A jak to, že betonový skelet, když tu píšeme o…

 • Příběh vesnické dřevostavby, která nahradila panelák

  Příběh vesnické dřevostavby, která nahradila panelák

  Možná to bude znít jako návrat do historie, kdy byl vesnický život protkán jednoduchostí, upřímnými mezilidskými vztahy, vzájemnou pomocí a sdílením a kdy dětské hřiště znamenalo…

Více článků »

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner