Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Inspirace z redakčních návštěv

Tisk
Dřevěnice s nevšedním výhledem

Dřevěnice s nevšedním výhledem

Helena Petáková | Středa, 07. září 2016 |

 

Ve Štramberku se klukům fotbal lehce nehraje: všechny cesty vedou z kopce, a když nechytí míč, pár desítek metrů se za ním proběhnou! Stejně tak turisté si prohlídku městské památkové rezervace, tvořené z valašských roubených chalup z osmnáctého a devatenáctého století, musí zasloužit. Svůj výstup Moravským Betlémem, jak se horské městečko pro svou malebnost nazývá, zpravidla ukončí pod válcovou věží Trúbou, která jako součást zříceniny zdejšího hradu vévodí celému okolí. Z pohodlí terasy své nové roubenky to vše mohou sledovat Jaroslav a Libuše.

Vlastní dřevěnice – to byl vždycky náš sen. V památkové zóně města jsme měli sice historickou roubenku, ale ať jsme píchli do kteréhokoliv trámu, všechno se sypalo, a rekonstrukce pod dohledem památkářů není snadná věc. Nehledě na to, že staré stavby už neodpovídají současným nárokům na bydlení. Náš zeť s výškou metr devadesát sedm se tam pohyboval skoro stále v předklonu. Původní stavby mají okolo sebe jen malé pozemky – možná malou zahrádku s kouskem trávníku, ale i ten vede většinou do kopce, všude se chodí po schodech a o parkování automobilů nemluvě… Přesto zde žije spousta starousedlíků, kteří nedají na svůj Štramberk dopustit. Stále přibývá lidí, kteří Štramberk navštíví a vracejí se, nebo dokonce hledají dům, či pozemek ke stavbě.
To vše vlastně i nás přivedlo k tomu, že jsme začali uvažovat o stavbě nové roubenky. Navštívili jsme spousty roubených staveb, nechali si poradit od mnoha vstřícných majitelů a prolistovali jsme hromady časopisů. Svou novou dřevěnici jsme si nakonec vymysleli sami. Původně měla stát na Horní Bečvě, ale jednání o koupi pozemku se stále protahovala a vlastně byla stále v nedohlednu. V té době jsme už měli na pile nařezané trámy a musíme se přiznat, že pozemek ve Štramberku nás oslovil natolik, že jsme vlastně ani chvíli neváhali. Podařilo se nám tady od souseda koupit parcelu ve stráni nad malebným náměstím, ale už v přírodě a hlavně s ojedinělým výhledem.

Dům ve stráni

Jak jinak ve Štramberku! Roubenku jsme museli zaseknout do stráně, a když jsme viděli výsledný výkop, bylo nám líto ho zasypat, přestože jsme původně podsklepení neplánovali. Získali jsme tak místo pro garáž, dílnu, prádelnu a další zázemí domu a hlavně jsme mohli jeho obytnou část vysadit o čtyři metry výš nad okolí, což teď vnímáme také jako výhodu.  Na obklad suterénu jsme použili štramberský kámen, který jsme vytěžili při výkopu základů.
Dřevěnice je z mokrého smrkového dřeva, poraženého a nařezaného v lednu, v květnu vznikla hrubá stavba, kterou jsme pak rok nechali vysychat. Za první rok si sedla o čtrnáct centimetrů, v dalších letech ještě asi o dva. Venkovní trámy jsou těsněné provazem, na ně navazuje izolace z ovčí vlny a vnitřní fošnový obklad. Je to stavební know how malé rodinné firmy Tesařství Maléř a syn, která je ve zdejší podbeskydské oblasti mezi stavebníky oblíbená. Jsou to sehraní šikovní lidé a také my jsme byli s jejich prací maximálně spokojeni.
Okna, dveře a interiér jsme dokončovali v následujícím roce. Oproti původnímu projektu jsme například zvětšili otvory stěn, abychom dostali do domu co nejvíce světla, ze stejného důvodu jsme zvolili i francouzské dveře, které v dřevěnicích nebývají obvyklé. Na druhou stranu máme také rádi staré věci, které už mají svou historii, a proto jsme do interiéru zakomponovali i takové skvosty, jako jsou přibližně dvě stě staré dveře, které jsme nechali zrestaurovat.

17 DSC7340

 

Dřevěné bydlení

Spousta známých nechápala, proč se stěhujeme z komfortního zděného domu se vším, co člověku zpříjemňuje život, do „zahradního domku“, jak naši dřevostavbu nejdřív nazývali. Teď sem všichni moc rádi jezdí na návštěvy a říkají, že to místo je senzitivní. Bydlení v dřevěnici je úplně jiné, víc odpočinkové. Dřevo působí teple a útulně, tak nějak lépe se nám tu žije a spí.
K pohodě přispívá také krb, kterým dům nejčastěji vytápíme. Jelikož jsme měli jasnou představu o tom, jak má krb vypadat a jaké naše požadavky má splňovat, navrhli a se šikovným zedníkem jsme si ho postavili sami a funguje dobře. Dokonce ho prověřil i takový nechtěný experiment – přiložili jsme do ohně starými ořechy. Nedovedete si představit, jaký žár to způsobí!
Za zimu spotřebujeme asi osm kubíků dřeva, když k tomu připočteme spotřebu elektřiny na vytápění radiátory a podlahovým topením v koupelnách a na chodbách, stojí nás energie i s vařením a teplou vodu tak pětatřicet tisíc korun ročně. Dům je dobře zateplený a výborně drží teplo.

21 DSC7360

 

Nic nám tu nechybí

Bydlí se nám tady moc dobře a je opravdu málo věcí, které bychom udělali jinak – snad širší ochoz a větší terasu… Ale hlavně bychom zvolili jiný typ exteriérové barvy. Přestože jsme se dočetli, že ta použitá je nejlepší, jaká jen může být, s UV filtrem, a že nátěr vydrží několik let, už za tři roky se místy začal loupat. Spodní část domu a horní okna, kam se slunce nejvíc opírá, jsme už natírali znovu. Dřevo je pracující materiál, takže s nějakou údržbou navíc počítat musíme. Ale jak říkáme, jsme spokojení a líbí se tu každému, kdo nás navštíví.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Malý, ale šikovný srubový dům

  Malý, ale šikovný srubový dům

  Sruby jsme s manželkou začali obdivovat při našich výletech do Skandinávie, kam jsme jezdili hlavně v zimě chytat pstruhy pod ledem zamrzlých jezer. V Severní Americe nás zase lákalo…

 • Svépomocná rekonstrukce „šumperáku“ na zdařilou dřevostavbu

  Svépomocná rekonstrukce „šumperáku“ na zdařilou dřevostavbu

  Rodinný dům, který v této redakční návštěvě představíme, je po pravdě dřevostavbou jen zčásti, přesně řečeno z poloviny. Jeho zděná spodní část byla ponechána…

 • Netradiční dřevostavba z "dřevěných cihel"

  Netradiční dřevostavba z "dřevěných cihel"

  Jakmile dům dostane fasádu, je prakticky nemožné poznat, z čeho je postaven. O dřevostavbách platí totéž – pod fasádou může být sendvičový panel stejně jako rámková konstrukce. V…

 • Dřevostavba ve zlatém řezu

  Dřevostavba ve zlatém řezu

  Cestou na tuto návštěvu projíždím satelitním městečkem. Typické katalogové domy minulého století, některé zvláště nevkusné, s fialovou či zelenou fasádou, sem tam…

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

86.7 %
13.3 %

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner