Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Zajímavosti

Tisk
Dřevostavby jako multifunkční stavby na mnichovské výstavě

Dřevostavby jako multifunkční stavby na mnichovské výstavě

Michal Babor | Středa, 16. listopad 2011 |

Mnichovské Muzeum architektury připravilo u příležitosti Mezinárodního roku lesů velkou výstavu „Stavění se dřevem – cesty do budoucna". Výstava probíhá v Pinakotéce moderny a jejím cílem je představit technické, ekonomické a výtvarné možnosti dřeva.

„Dřevo jako stavební materiál získalo během několika let nezanedbatelný význam. Ukázalo se, že nabízí možnosti, o nichž bychom ještě před pár lety mohli tvrdit, že jsou nerealizovatelné," říkají v průvodní zprávě organizátoři výstavy, která probíhá ve spolupráci s Technickou univerzitou v Mnichově.

Druhý les ve městě

bild1320850811317 bild1321004958933Jednou z mnoha výhod nejstaršího stavebního materiálu je pozitivní přínos k trvale udržitelnému stavění. Důvěrně známý materiál se však dnes musí prezentovat s moderní tváří. Právě to je jedním z cílů mnichovské výstavy: zprostředkovat široké veřejnosti proměny dřeva v čase a představit ho v možná až nečekaných souvislostech.

Výstava začíná v symbolickém lese – zdroji materiálu i života na naší planetě. Zhruba třetina zemského povrchu je pokryta lesy, které lze vnímat také jako materializovanou sluneční energii. Vznikají totiž v procesu fotosyntézy, při níž se uvolňuje oxid uhličitý a kyslík. Les se tak stává důležitým klimatickým faktorem a dárcem života, jeho produkty poskytují práci a živobytí 1,6 miliard lidí. Aby bylo možné tento význam udržet, je třeba o les pečovat v souladu s trvale udržitelným rozvojem, který je v Německu už řadu let zakotven v legislativě (pojem „trvale udržitelný rozvoj" pochází právě z oboru lesnictví). Díky častějšímu využívání dřeva je možné i ve městě vytvořit „druhý les", který by významně přispěl k absorpci oxidu uhličitého a zlepšení životního prostředí.

Dřevostavby větší než rodinné domy

bild1321004959240Z expozice základů dřevěného stavitelství nás výstava zavede do části prezentující ekologický a energetický potenciál dřeva na základě vědecky podložených poznatků. Expozice technologických vlastností dřeva představuje nové výrobní metody, které dávají stavebnictví zcela nové možnosti, jež z energetického a ekonomického hlediska výrazně předčí ostatní stavební materiály.

Závěrečná část výstavy pak prezentuje výběr dřevostaveb z celého světa jako náhled nových možností architektonického a výtvarného výrazu. Jednotlivé objekty jsou uspořádány podle různých témat a architektonické kvality. Centrem pozornosti jsou dřevostavby jako větší objekty, proto v prezentaci rodinné domy chybějí.

Doprovodný program

bild1321005580502publikaci vydané k výstavě analyzuje devět renomovaných odborníků ekologický význam, technologický potenciál a nové estetické možnosti důvěrně známého materiálů. Kniha představuje na 52 vybraných mezinárodních příkladech nové digitální výrobní možnosti a architektonickou pestrost moderních dřevěných konstrukcí od nízkoenergetického domu až po nosné konstrukce výškových budov.

V rámci doprovodného programu proběhne 14.12.2011 přednáška architekta a profesora mnichovské Technické univerzity Hermanna Kaufmanna, v příštím roce pak ještě odborné sympozium a workshop pro odborníky.

Výstava končí 5. února 2012.

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před 18 lety sběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před sedmi lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

 • Dřevostavba na dně jezera

  Dřevostavba na dně jezera

  Na břehu Washingtonského jezera v Seattlu, na místě, které bylo ještě před sto lety zaplaveno vodou, vyrostla koncem roku 2014 jedna z prvních zdejších dřevostaveb z CLT panelů.

 • Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Profesionální sport jde obvykle ruku v ruce s tučnou výplatní páskou, čemuž odpovídá i životní styl. I čtyřiačtyřicetiletý kultovní snowboardista Mike Basich tuto „tradici"…

 • Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Nepřehlédnutelnou dominantou letošního mistrovství světa v lyžování ve Švýcarském Svatém Mořici je obří dřevěný lyžař, který dostal jméno Edy. Stal se nejen symbolem…

 • Mini dřevostavba jako maringotka. Ale doslova "de luxe"...

  Mini dřevostavba jako maringotka. Ale doslova "de luxe"...

  Mohlo by se zdát, že podlahová plocha menší než třiadvacet metrů čtverečních je pouze pro askety. V tomto případě však nejde o žádnou oběť minimalismu. Cit pro detail a…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

74 %
26 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner