Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Zajímavosti

Tisk
Dřevostavby jako multifunkční stavby na mnichovské výstavě

Dřevostavby jako multifunkční stavby na mnichovské výstavě

Michal Babor | Středa, 16. listopad 2011 |

Mnichovské Muzeum architektury připravilo u příležitosti Mezinárodního roku lesů velkou výstavu „Stavění se dřevem – cesty do budoucna". Výstava probíhá v Pinakotéce moderny a jejím cílem je představit technické, ekonomické a výtvarné možnosti dřeva.

„Dřevo jako stavební materiál získalo během několika let nezanedbatelný význam. Ukázalo se, že nabízí možnosti, o nichž bychom ještě před pár lety mohli tvrdit, že jsou nerealizovatelné," říkají v průvodní zprávě organizátoři výstavy, která probíhá ve spolupráci s Technickou univerzitou v Mnichově.

Druhý les ve městě

bild1320850811317 bild1321004958933Jednou z mnoha výhod nejstaršího stavebního materiálu je pozitivní přínos k trvale udržitelnému stavění. Důvěrně známý materiál se však dnes musí prezentovat s moderní tváří. Právě to je jedním z cílů mnichovské výstavy: zprostředkovat široké veřejnosti proměny dřeva v čase a představit ho v možná až nečekaných souvislostech.

Výstava začíná v symbolickém lese – zdroji materiálu i života na naší planetě. Zhruba třetina zemského povrchu je pokryta lesy, které lze vnímat také jako materializovanou sluneční energii. Vznikají totiž v procesu fotosyntézy, při níž se uvolňuje oxid uhličitý a kyslík. Les se tak stává důležitým klimatickým faktorem a dárcem života, jeho produkty poskytují práci a živobytí 1,6 miliard lidí. Aby bylo možné tento význam udržet, je třeba o les pečovat v souladu s trvale udržitelným rozvojem, který je v Německu už řadu let zakotven v legislativě (pojem „trvale udržitelný rozvoj" pochází právě z oboru lesnictví). Díky častějšímu využívání dřeva je možné i ve městě vytvořit „druhý les", který by významně přispěl k absorpci oxidu uhličitého a zlepšení životního prostředí.

Dřevostavby větší než rodinné domy

bild1321004959240Z expozice základů dřevěného stavitelství nás výstava zavede do části prezentující ekologický a energetický potenciál dřeva na základě vědecky podložených poznatků. Expozice technologických vlastností dřeva představuje nové výrobní metody, které dávají stavebnictví zcela nové možnosti, jež z energetického a ekonomického hlediska výrazně předčí ostatní stavební materiály.

Závěrečná část výstavy pak prezentuje výběr dřevostaveb z celého světa jako náhled nových možností architektonického a výtvarného výrazu. Jednotlivé objekty jsou uspořádány podle různých témat a architektonické kvality. Centrem pozornosti jsou dřevostavby jako větší objekty, proto v prezentaci rodinné domy chybějí.

Doprovodný program

bild1321005580502publikaci vydané k výstavě analyzuje devět renomovaných odborníků ekologický význam, technologický potenciál a nové estetické možnosti důvěrně známého materiálů. Kniha představuje na 52 vybraných mezinárodních příkladech nové digitální výrobní možnosti a architektonickou pestrost moderních dřevěných konstrukcí od nízkoenergetického domu až po nosné konstrukce výškových budov.

V rámci doprovodného programu proběhne 14.12.2011 přednáška architekta a profesora mnichovské Technické univerzity Hermanna Kaufmanna, v příštím roce pak ještě odborné sympozium a workshop pro odborníky.

Výstava končí 5. února 2012.

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před 18 lety sběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před sedmi lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

 • Není budka jako budka

  Není budka jako budka

  Dříve patřil malý dřevěný domeček ukrývající suchý záchod ke každé chalupě. Stával nad hnojištěm většinou uprostřed dvora, kde své intimní chvilky trávili jeho uživatelé…

 • Letní dřevostavba ze severu

  Letní dřevostavba ze severu

  Malá dánská vesnička Sjælland je místem koncentrace rekreačních objektů, kam rodiny unikají z městského ruchu a v panenské severské přírodě nabírají nové síly. Jedním z domů…

 • Černá stodola slouží k pobytu lidem i zvířatům

  Černá stodola slouží k pobytu lidem i zvířatům

  Architekti z Amsterdamu navrhli černou, dřevěnou stodolu, která slouží jako farma. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby v ní v těsné blízkosti nežili lidé a ovce. Tak jako tomu…

 • Dřevostavba u moře, přímo na pláži

  Dřevostavba u moře, přímo na pláži

  Na východním pobřeží Nového Zélandu v zátoce zvané Shoal Bay si již před pár lety početná rodina nechala navrhnout víkendový domek, kde dřevo hraje prim v interiéru i exteriéru.…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

73.6 %
26.4 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner

Reklama

 • Banner