Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Zajímavosti

Tisk
Dřevěná stavba roku 2011 má absolutního vítěze

Dřevěná stavba roku 2011 má absolutního vítěze

Helena Petáková | Pátek, 09. březen 2012 |

Vítězem hlasování odborné poroty a vítězem hlasování široké veřejnosti v kategorii moderní dřevostavba v soutěži Dřevěná stavba roku 2011 se stala písecká firma Ecomodula. Ocenění získala za stavbu mateřské školky Skalníkova v Mariánských Lázních. Jednatel společnosti Vincent Guillot k úspěchu říká: „Pro nás je největším oceněním spokojenost klientů, v tomto případě dětí, které školku mají rády."

Mateřská škola Skalníkova v Mariánských Lázních je Dřevostavbou roku 2011Soutěž Dřevěná stavba roku 2011, která probíhá pod záštitou Ministerstva zemědělství ČR, volně navazuje na úspěšnou architektonickou soutěž Dřevěný dům. Organizátoři z Nadace dřevo pro život se rozhodli soutěž rozšířit, aby ukázali i další možnosti dřeva jako stavebního materiálu. Finále akce proběhlo v závěru února na 7. ročníku mezinárodního veletrhu Dřevostavby 2012 v Praze-Holešovicích.

 Rekonstrukce za rekordních 112 dní

Na počátku rekonstrukceEcomodula4Jednopodlažní kompaktní budova mateřské školy je řešená jako sendvičová dřevěná konstrukce s jednoduchým obdélníkovým půdorysem a plochou střechou. Autorům se podařilo minimalizovat počet ochlazovaných ploch a orientovat co největší množství oken na jih. Před možným přehříváním v létě chrání okna rolety, budova nemá nainstalovaný žádný systém chlazení. Difúzně uzavřená skladba obvodové stěny je zateplená skelnou izolací a z vnější strany obložená modřínem. Celá výstavba trvala 112 dní a celková potřeba tepla na vytápění je 33 kWh/m2.rok.

 StavStavba roste ze zeměEcomodula1ba leží při severní hranici pozemku, aby bylo možné umístit zahradu na jih. Vznikla tak jasně členěná, snadno kontrolovatelná a bezpečná plocha, rozdělená na jednotlivá dětská hřiště s odlišným vybavením pro různé věkové kategorie. Dispozice objektu jsou organizovány do dvanácti prostorových modulů o půdorysné ploše 100 m2. Moduly tvoří soběstačné jednotky s jasnou funkcí, vzájemně propojené sítí komunikačních prostor.

 Na vytápění škola hodně ušetří

Mateřská škola Skalníkova v Mariánských LázníchV budově je navržený systém řízeného větrání a teplovzdušného vytápění se zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu. Toto zařízení snižuje potřebu tepla na vytápění a zároveň zajišťuje požadované kvalitní vnitřní mikroklima. Zdrojem tepla je stávající přípojka centrálního zásobování teplem.

 Mateřská škola Skalníkova v Mariánských Lázních„Je ještě brzy hodnotit ekonomické náklady celkově", říká ředitelka školky Yvetta Kučerová. „Už teď ale mohu říci, že na vytápění škola ušetří opravdu hodně finančních prostředků. Musíme brát také v úvahu, že se škola zvětšila a zvýšila kapacitu - přesto si myslím, že ostatní náklady za energie nebudou vyšší než v původní budově. Uspořené prostředky využíváme na dovybavování jednotlivých tříd."

Dětem se ve školce líbí

DSC 0073 kopieMateřská škola Skalníkova v Mariánských LázníchV současné době mateřskou školu Skalníkova navštěvuje 122 dětí. Je zde šest tříd - čtyři klasické, jedna nově zřízená třída pro děti s handicapem a speciální třída pro děti s logopedickými vadami. „Ještě jednu třídu bychom určitě naplnili, musíme rodiče odmítat", doplňuje Yvetta Kučerová. Samozřejmě že vzhled a vybavení budovy určitou roli při výběru rodičem mají, ale podstatou je, zda se dítěti ve škole líbí a je o něj dobře postaráno.

 

 

PhDr. Helena Petáková

Vaše komentáře (9)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

 • Není budka jako budka

  Není budka jako budka

  Dříve patřil malý dřevěný domeček ukrývající suchý záchod ke každé chalupě. Stával nad hnojištěm většinou uprostřed dvora, kde své intimní chvilky trávili jeho uživatelé…

 • Letní dřevostavba ze severu

  Letní dřevostavba ze severu

  Malá dánská vesnička Sjælland je místem koncentrace rekreačních objektů, kam rodiny unikají z městského ruchu a v panenské severské přírodě nabírají nové síly. Jedním z domů…

 • Černá stodola slouží k pobytu lidem i zvířatům

  Černá stodola slouží k pobytu lidem i zvířatům

  Architekti z Amsterdamu navrhli černou, dřevěnou stodolu, která slouží jako farma. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby v ní v těsné blízkosti nežili lidé a ovce. Tak jako tomu…

 • Dřevostavba u moře, přímo na pláži

  Dřevostavba u moře, přímo na pláži

  Na východním pobřeží Nového Zélandu v zátoce zvané Shoal Bay si již před pár lety početná rodina nechala navrhnout víkendový domek, kde dřevo hraje prim v interiéru i exteriéru.…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

73.6 %
26.4 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner

Reklama

 • Banner
Banner