Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Zajímavosti

Tisk
Dřevěná stavba roku 2011 má absolutního vítěze

Dřevěná stavba roku 2011 má absolutního vítěze

Helena Petáková | Pátek, 09. březen 2012 |

Vítězem hlasování odborné poroty a vítězem hlasování široké veřejnosti v kategorii moderní dřevostavba v soutěži Dřevěná stavba roku 2011 se stala písecká firma Ecomodula. Ocenění získala za stavbu mateřské školky Skalníkova v Mariánských Lázních. Jednatel společnosti Vincent Guillot k úspěchu říká: „Pro nás je největším oceněním spokojenost klientů, v tomto případě dětí, které školku mají rády."

Mateřská škola Skalníkova v Mariánských Lázních je Dřevostavbou roku 2011Soutěž Dřevěná stavba roku 2011, která probíhá pod záštitou Ministerstva zemědělství ČR, volně navazuje na úspěšnou architektonickou soutěž Dřevěný dům. Organizátoři z Nadace dřevo pro život se rozhodli soutěž rozšířit, aby ukázali i další možnosti dřeva jako stavebního materiálu. Finále akce proběhlo v závěru února na 7. ročníku mezinárodního veletrhu Dřevostavby 2012 v Praze-Holešovicích.

 Rekonstrukce za rekordních 112 dní

Na počátku rekonstrukceEcomodula4Jednopodlažní kompaktní budova mateřské školy je řešená jako sendvičová dřevěná konstrukce s jednoduchým obdélníkovým půdorysem a plochou střechou. Autorům se podařilo minimalizovat počet ochlazovaných ploch a orientovat co největší množství oken na jih. Před možným přehříváním v létě chrání okna rolety, budova nemá nainstalovaný žádný systém chlazení. Difúzně uzavřená skladba obvodové stěny je zateplená skelnou izolací a z vnější strany obložená modřínem. Celá výstavba trvala 112 dní a celková potřeba tepla na vytápění je 33 kWh/m2.rok.

 StavStavba roste ze zeměEcomodula1ba leží při severní hranici pozemku, aby bylo možné umístit zahradu na jih. Vznikla tak jasně členěná, snadno kontrolovatelná a bezpečná plocha, rozdělená na jednotlivá dětská hřiště s odlišným vybavením pro různé věkové kategorie. Dispozice objektu jsou organizovány do dvanácti prostorových modulů o půdorysné ploše 100 m2. Moduly tvoří soběstačné jednotky s jasnou funkcí, vzájemně propojené sítí komunikačních prostor.

 Na vytápění škola hodně ušetří

Mateřská škola Skalníkova v Mariánských LázníchV budově je navržený systém řízeného větrání a teplovzdušného vytápění se zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu. Toto zařízení snižuje potřebu tepla na vytápění a zároveň zajišťuje požadované kvalitní vnitřní mikroklima. Zdrojem tepla je stávající přípojka centrálního zásobování teplem.

 Mateřská škola Skalníkova v Mariánských Lázních„Je ještě brzy hodnotit ekonomické náklady celkově", říká ředitelka školky Yvetta Kučerová. „Už teď ale mohu říci, že na vytápění škola ušetří opravdu hodně finančních prostředků. Musíme brát také v úvahu, že se škola zvětšila a zvýšila kapacitu - přesto si myslím, že ostatní náklady za energie nebudou vyšší než v původní budově. Uspořené prostředky využíváme na dovybavování jednotlivých tříd."

Dětem se ve školce líbí

DSC 0073 kopieMateřská škola Skalníkova v Mariánských LázníchV současné době mateřskou školu Skalníkova navštěvuje 122 dětí. Je zde šest tříd - čtyři klasické, jedna nově zřízená třída pro děti s handicapem a speciální třída pro děti s logopedickými vadami. „Ještě jednu třídu bychom určitě naplnili, musíme rodiče odmítat", doplňuje Yvetta Kučerová. Samozřejmě že vzhled a vybavení budovy určitou roli při výběru rodičem mají, ale podstatou je, zda se dítěti ve škole líbí a je o něj dobře postaráno.

 

 

PhDr. Helena Petáková

Vaše komentáře (9)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

 • Dřevostavba na dně jezera

  Dřevostavba na dně jezera

  Na břehu Washingtonského jezera v Seattlu, na místě, které bylo ještě před sto lety zaplaveno vodou, vyrostla koncem roku 2014 jedna z prvních zdejších dřevostaveb z CLT panelů.

 • Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Profesionální sport jde obvykle ruku v ruce s tučnou výplatní páskou, čemuž odpovídá i životní styl. I čtyřiačtyřicetiletý kultovní snowboardista Mike Basich tuto „tradici"…

 • Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Nepřehlédnutelnou dominantou letošního mistrovství světa v lyžování ve Švýcarském Svatém Mořici je obří dřevěný lyžař, který dostal jméno Edy. Stal se nejen symbolem…

 • Mini dřevostavba jako maringotka. Ale doslova "de luxe"...

  Mini dřevostavba jako maringotka. Ale doslova "de luxe"...

  Mohlo by se zdát, že podlahová plocha menší než třiadvacet metrů čtverečních je pouze pro askety. V tomto případě však nejde o žádnou oběť minimalismu. Cit pro detail a…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

73.9 %
26.1 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner