Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Zajímavosti

Tisk
Rekonstrukce památkově chráněného mlýna v Krňovicích dokončena

Rekonstrukce památkově chráněného mlýna v Krňovicích dokončena

Helena Petáková | Pátek, 22. červen 2012 |

Prohlédnout si historická stavení, seznámit se s každodenním životem našich dědů a ještě se podívat na vlasní oči, jak se rekonstruuje stará roubenka – to vše dokáže nabídnout Podorlický skanzen v Krňovicích.

 Mlýn přibližně v roce 1920Mlýn před deseti letyTypickým příkladem toho, jak vypadala roubená stavba v minulosti a v jak zoufalém stavu se ocitla v nedávných letech, je patrový vodní mlýn z Bělče nad Orlicí. Na fotografiích jej vidíme v plné slávě kolem roku 1920, potom jako hromadu trámů před deseti lety.

O stávající části mlýna požádalo po roce 2000 Dřevozpracující Družstvo Hradec Králové s tím, že mlýn přenese do nově budovaného skanzenu Krňovice.

 Bělečský mlýn před rozsypáním

Trosky mlýnaTrosky mlýna"Dřevo, které z mlýna zbylo, bylo napadené dřevokaznými houbami (hlavně dřevomorkou) a použitelných pro rekonstrukci zbývalo jen několik fragmentů. Stavba je tedy obnovená tzv. vědeckou rekonstrukcí – obnova k určitému datu v historii, původními technologiemi, ale z nového dřeva," vysvětluje ing. Václav Záruba z krňovického skanzenu. " V našem případě jsme se chtěli dostat přibližně k roku 1900. Při práci tak byly respektovány dimenze a výšky trámů, typ a provedení spojů apod."

 Rekonstrukci mlýna předcházela zdlouhavá jednání

Mlýn před transferemV roce 2002 probíhala jednání o možnosti rozebrání objektu a transferu do skanzenu – povolení družstvo získalo od Ministerstva kultury v říjnu 2002. V roce 2003 byl objekt za symbolickou jednu korunu zakoupen a stavba na původním místě byla rozebrána.

"V průběhu rozebírání jsme torzo průběžně zaměřovali a zhotovovali jsme dokumentace, jak mlýn vypadal v posledním stadiu. Části, které bylo možné zachránit byly převezeny a uloženy v Podorlickém skanzenu v Krňovicích."
V roce 2006 probíhaly projekční práce a povolování nového umístění ve skanzenu – stavební zákon nezná transfer stavby – trochu paradoxně tak na původním místě běží demolice a na novém místě se povoluje stavba „nová", se všemi negativy z toho vyplývajícími: územní a stavební řízení, požadavky na odborná vyjádření, certifikaci prvků stavby apod. Stavební povolení bylo získáno až na počátku roku 2009. "Při projektování jsme dále vycházeli i ze zaměření stavby, které má k dispozici NPÚ v Pardubicích – zaměření se uskutečnilo v roce 1988, tedy ještě v době stojící stavby," popisuje ing. Záruba.
Rekonstrukce v KrňovicíchRekonstrukce v KrňovicíchHned v roce 2009 byly provedeny zemní práce a základová konstrukce stavby včetně lednice (prostor, kde se točí vodní kolo).


Rekonstrukce v KrňovicíchRekonstrukce v KrňovicíchLetos byly vyzděny obvodové zdi z cihel a kamene a postavena celá obvodová stavba včetně střechy. V lednu proběhla kolaudace stavby, zatím bez interiéru a technologie. V průběhu roku bude ještě zhotoven základ pro mlecí složení a kompletní vodní kolo.

Bělečský mlýn těsně před kolaudací"Kdy bude dokončen celý záměr rekonstrukce mlýna - vytvořit funkční expozici mletí obilí - tradiční české složení a bydlení mlynáře..., to je zatím otázka, závislá hlavně na financích," komentuje další budoucnost bělečského mlýna ing. Václav Záruba.

 

 

 

PhDr. Helena Petáková

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

 • Dřevostavba na dně jezera

  Dřevostavba na dně jezera

  Na břehu Washingtonského jezera v Seattlu, na místě, které bylo ještě před sto lety zaplaveno vodou, vyrostla koncem roku 2014 jedna z prvních zdejších dřevostaveb z CLT panelů.

 • Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Profesionální sport jde obvykle ruku v ruce s tučnou výplatní páskou, čemuž odpovídá i životní styl. I čtyřiačtyřicetiletý kultovní snowboardista Mike Basich tuto „tradici"…

 • Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Nepřehlédnutelnou dominantou letošního mistrovství světa v lyžování ve Švýcarském Svatém Mořici je obří dřevěný lyžař, který dostal jméno Edy. Stal se nejen symbolem…

 • Mini dřevostavba jako maringotka. Ale doslova "de luxe"...

  Mini dřevostavba jako maringotka. Ale doslova "de luxe"...

  Mohlo by se zdát, že podlahová plocha menší než třiadvacet metrů čtverečních je pouze pro askety. V tomto případě však nejde o žádnou oběť minimalismu. Cit pro detail a…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

73.9 %
26.1 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner