Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Zajímavosti

Tisk
Hrajte s námi o hodnotné ceny/16

Hrajte s námi o hodnotné ceny/16

Helena Petáková | Pondělí, 27. srpen 2012 |

Dnes se vás ptáme na největší předmět na obrázku. K jeho obsluze byli potřeba dva lidé a určitě se při své práci zapotili - horní krabice, kterou posunovali tam a zpět, se plnila kameny nebo pískem! Vaše odpovědi na otázku, o jaký předmět jde, čekáme prostřednictvím vyplněného formuláře.

A jak jste byli úspěšní minulý týden?

Medomet včelařského spolku v Novém BydžověNa fotografii je dřevěný medomet z Nového Bydžova, na kterém včelaři vytáčeli med ve druhé polovině 19. století, prohlédnout si ho můžete na zámku Kačina. Za správnou odpověď zasíláme tentokrát ceny - roční předplatné časopisu sruby&roubenky a vstupenky do Botanické zahrady Praha-Troja. Naší výherkyní se tentokrát stala Bohumila Hanáková. Gratulujeme!

Vynálezcem medometu byl český včelař

Historické medometyFrantišek Hruschka se zasloužil se o mnohá zlepšení ve včelařské praxi. Své poznatky publikoval v odborných časopisech. Věhlasu a zasloužené pozornosti se mu však dostalo především za konstrukci medometu. V září roku 1865 představil na 14. schůzi německých a rakouských včelařů v Brně svůj vynález a dostal za něj od italských včelařů zlatou medaili. K získání medu z plástů bylo totiž poprvé v historii včelařství použito odstředivé síly. Vynález měl tak spolu s ostatními novinkami té doby významný vliv na rozvoj nejen našeho, ale i světového včelařství.

Palác Brandolin Rota v Benátkách Zajímavostí je, jakým způsobem František Hruschka přišel k majetku a tedy ke včelaření ve velkém. Ke včelám se dostal ještě jako chlapec u svého dědečka v Bravanticích na Novojičínsku. Později jako voják vyženil v Itálii docela slušný majetek: palác Brandolin-Rotta v Benátkách stojící na pravém břehu kanálu Grande před mostem Rialto a statek v Dolo nedaleko Benátek. Nové společenské postavení mu konečně umožnilo plně se věnovat včelařství. Zakrátko měl na svém statku v Dolo na tři sta včelstev, najal včelmistra a zařídil si truhlářskou dílnu. Další podnikatelské aktivity, krach na vídeňské burze a dluhy ho však připravily o majetek a v nouzi musel dokonce prodat i zlatou medaili za svůj vynález.

Včelařství je odedávna spojené se dřevem

Včelařství se vyvinulo z brtnictví, z vybírání medu z dutin stromů, ve kterých se usídlily včely. Časem lidé takové stromy poráželi, část kmenu se včelami oddělili, odvezli domů do sadu a postavili tam „klát".
Kláty s česny ve tvaru obličejů, Valašské muzeum v příroděSlaměný úl – košniceVčelařka se slaměnými úly - kolem roku 1910

Úly jako takové se začaly vyvíjet až počátkem patnáctého století. Stále se jednalo o úl kmenový ze špalku, který včelař zabudoval blízko svého obydlí. První bedněné úly a úly kruhové (vyráběné z proutí) se u nás začaly používat v 16.století. Jejich výhodou byla snadnější konstrukce.
Zlom nastal v 18. století. V jeho polovině se k nám dostal dělený úl vyráběný ve Francii. Teprve o století později vyvinul L. L. Langstroth včelí příbytek, dodnes zvaný po něm. Jeho nástavkový úl patří mezi nejpoužívanější a na našem území se ve větší míře vyskytuje od počátku 20. století.
Nástavkový úl postupem času vytlačil úl nedělitelný, k němuž včelař musel přistupovat ze zadu a při vytahování medových plástů se poztrácelo mnoho včel, které při vybírání medu opadaly. Nástavkový úl je otvíratelný z vrchu a včely tedy padají bezpečně zpět do úlu.

Zdroj informací: Včelařství v ČR

 

 

 

PhDr. Helena Petáková

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

 • Dřevostavba na dně jezera

  Dřevostavba na dně jezera

  Na břehu Washingtonského jezera v Seattlu, na místě, které bylo ještě před sto lety zaplaveno vodou, vyrostla koncem roku 2014 jedna z prvních zdejších dřevostaveb z CLT panelů.

 • Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Profesionální sport jde obvykle ruku v ruce s tučnou výplatní páskou, čemuž odpovídá i životní styl. I čtyřiačtyřicetiletý kultovní snowboardista Mike Basich tuto „tradici"…

 • Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Nepřehlédnutelnou dominantou letošního mistrovství světa v lyžování ve Švýcarském Svatém Mořici je obří dřevěný lyžař, který dostal jméno Edy. Stal se nejen symbolem…

 • Mini dřevostavba jako maringotka. Ale doslova "de luxe"...

  Mini dřevostavba jako maringotka. Ale doslova "de luxe"...

  Mohlo by se zdát, že podlahová plocha menší než třiadvacet metrů čtverečních je pouze pro askety. V tomto případě však nejde o žádnou oběť minimalismu. Cit pro detail a…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

73.9 %
26.1 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner