Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Zajímavosti

Tisk
Dramatický příběh rozhledny na Chrudimsku

Dramatický příběh rozhledny na Chrudimsku

Dagmar Šimonová | Pátek, 31. srpen 2012 |

Zenová věž Bára neláká návštěvníky z širokého okolí pouze svým unikátním vzhledem, ale i silným příběhem, který stojí na pozadí jejího vzniku. První skica netradiční věže vznikla na ubrousku při jízdě v japonském Shinkansenu a inspirací jí byla historická japonská architektura.


04 kopie05 kopieBaraII 629

 

BaraII 052Když byla kancelář e-MRAK s.r.o. vyzvána k účasti na soutěži o výstavbu věže na Chrudimsku, putovala Bára ještě se třemi dalšími návrhy k posouzení poroty. A vyhrála. Vzhledem ke svému netradičnímu a v Čechách unikátnímu konstrukčnímu systému, byla kancelář e-MRAK s.r.o. požádána i o zajištění její výstavby a stala se tak nejen autorem, ale i generálním dodavatelem.


Ničivá bouře rozhlednu odnesla

BaraII 089Rozhledna byla slavnostně zpřístupněná 21. 6. 2008. Pátý den jejího provozu se přes Českou republiku přehnala supercelární bouře, doprovázená tornádem. V patnáctikilometrovém pásmu mezi Heřmanovým Městcem a Chrudimí kulminovala a nárazem větru o rychlosti přes 200 km/h zasáhla a smetla i Báru.

BaraII 724BaraII 839BaraII 894

 


BaraII 441Rozhledna byla ale pojištěná a investor tak za přírodní katastrofu dostal 2 miliony korun. A mohlo se začít znovu. Bára II už měla být navržena s mnohem větší bezpečností a přesto, že 2 miliony byly velice úzké mantinely, 3.9.2009 byla znovu slavnostně otevřena. Má tvar trojbokého komolého jehlanu, vyskládaného z modřínových prken jako dutá hráň, zajištěná kovovými táhly.

 

 

A další rok tu stála nová...

IMG 6604Přístup na vyhlídkovou plošinu umožňuje uprostřed věže zavěšené točité schodiště z dubových prken, upevněných na ocelové závitové tyči. Nad vyhlídkovou plošinou věž pokračuje stožárem z ocelových trubek se signalizačním světlem. Nová rozhledna je na první pohled skoro stejná jako její předchůdkyně, je jen o něco málo nižší a dimenzovaná tak, aby odolala vichřici až 200 km/hod, má více zabezpečovacích prvků včetně jištění ocelovými lany, jejichž napětí je v půlhodinových intervalech regulováno tak, aby se přizpůsobilo změnám objemu dřevěné konstrukce v důsledku proměnlivé vlhkosti vzduchu. U paty rozhledny stojí ještě jedno dílo ateliéru e-MRAK, restaurace podobného stylu jako je Bára.

Rozhlédni se, člověče

P7050401 ohnisteNeváhejte a i když už se s námi léto pomalu loučí, vyražte také na vrchol. Vzhledem k rovinaté krajině není výstup k Báře nijak náročný, neplatí se zde žádný vstup a po zdolání několika desítek schodů se můžete  občerstvit v příjemné dřevěné restauraci. Na své si přijdou i milovníci adrenalinu, protože nedaleko od rozhledny se po stromech pne lanové centrum. A výlet potěší i romantiky - jen pár kroků od úchvatné dřevěné konstrukce najdeme volně přístupné ohniště s lavičkami.

Autor: prof.Ing.arch. Martin Rajniš, e-MRAK s.r.o., Dodavatel: e-MRAK s.r.o., Investor: Městské lesy Chrudim, s.r.o., Cena: 2 mil. Kč, Realizace: 2009, Místo: Chrudim, Foto: e-MRAK s.r.o.

 

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

 • Dřevostavba na dně jezera

  Dřevostavba na dně jezera

  Na břehu Washingtonského jezera v Seattlu, na místě, které bylo ještě před sto lety zaplaveno vodou, vyrostla koncem roku 2014 jedna z prvních zdejších dřevostaveb z CLT panelů.

 • Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Profesionální sport jde obvykle ruku v ruce s tučnou výplatní páskou, čemuž odpovídá i životní styl. I čtyřiačtyřicetiletý kultovní snowboardista Mike Basich tuto „tradici"…

 • Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Nepřehlédnutelnou dominantou letošního mistrovství světa v lyžování ve Švýcarském Svatém Mořici je obří dřevěný lyžař, který dostal jméno Edy. Stal se nejen symbolem…

 • Mini dřevostavba jako maringotka. Ale doslova "de luxe"...

  Mini dřevostavba jako maringotka. Ale doslova "de luxe"...

  Mohlo by se zdát, že podlahová plocha menší než třiadvacet metrů čtverečních je pouze pro askety. V tomto případě však nejde o žádnou oběť minimalismu. Cit pro detail a…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

74 %
26 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner