Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Zajímavosti

Tisk
Trend: <small>Zájem Čechů o exteriérové stínění roste</small>

Trend: Zájem Čechů o exteriérové stínění roste

Petra Vaňková | Úterý, 07. duben 2015 |

Zájem Čechů, nejen těch, kteří bydlí v dřevostavbě, o stínící techniku se každým rokem zvětšuje. Vyplývá to z analýzy trhu, kterou pravidelně provádí Sdružení výrobců stínicí techniky. Ačkoliv podle nejnovějších údajů v Česku stále převažuje interiérové stínění v čele s interiérovými žaluziemi, oproti minulým třem letům došlo k nárůstu exteriérového stínění o 2 %. Vrůstá především zájem o římské rolety, plisé či japonské stěny. Téměř na dvojnásobek vzrostl i podíl motorizovaných stínicích prvků. Podle odborníků je hlavním důvodem úspora energie.

Poslední průzkum trhu ukázal, že interiérové stínění v Česku stále převažuje nad exteriérovým. Celkově jsou tak stále ještě nejčastěji používaným stínicím prvkem vnitřní žaluzie, které v loňském roce tvořily více než 40 % z použitých stínicích prvků. V rámci interiérového stínění lze v současnosti spatřit narůst podílu vnitřních rolet a dalších druhů stínění, jako jsou například římské rolety, plisé nebo japonské stěny. „V interiérové oblasti jde vývoj dopředu především v oblasti designu. Vyvíjí se nové dekory, vzory na zakázku v podobě fotografií nebo uměleckých děl, ale i nové materiály, jako jsou plisé, screeny nebo perforované lamely," uvedla Štěpánka Lubinová ze Sdružení výrobců stínicí techniky a jejích částí. Vývoj nových výrobních technologií je ovlivněn zejména požadavkem lidí na vyšší energetické úspory. Výrobci se tak snaží těmto požadavkům vyhovět například vývojem nových materiálů a tvarů lamel, díky čemuž lze efektivněji zamezit úniku tepla.

Vzrůstá zájemo motorizovanou stínicí techniku

venkovní zaluzie Ačkoliv interiérové stínění v tuzemsku stále převažuje, exteriérové stínění celkově posiluje. „Zatímco podíl interiérového stínění činil v roce 2011 necelých 57 %, v roce 2014 již klesl na 43 %. Naopak u exteriérového stínění došlo k nárůstu z 13 % v roce 2011 na téměř 15 % v roce 2014," sdělila Štěpánka Lubinová. Z poslední analýzy vybavenosti českých domácností navíc vyplývá, že oproti minulým letům vzrostl také podíl motorizovaných stínicích prvků téměř na dvojnásobek. „V roce 2011 tvořil podíl motorizace necelých 11 %, v roce 2014 se však téměř zdvojnásobil a dosáhl necelých 20 %," dodala Š. Lubinová. Tento trend potvrzují i tuzemští výrobci stínicí techniky. „Během posledních tří let se výrazně navýšila poptávka po pohonech pro venkovní žaluzie s dálkovým ovládáním. Ty navíc chtějí lidé doplnit také čidly reagujícími na slunce a povětrnostní podmínky. Díky čidlu lze totiž snižovat náklady na chlazení i vytápění budovy a žaluzie jsou rovněž chráněny před poškozením," sdělil Lubomír Valenta z firmy Lomax.

Podle odborníků si tak stále více Čechů uvědomuje, že stínění není pouze prostředkem proti oslnění, ale že má vliv i na řadu dalších aspektů. Kromě zrakové a tepelné pohody nebo již zmiňovaných úspor na chlazení a vytápění má vliv také třeba na snížení hlučnosti v místnostech a dokonce i na bezpečnost obydlí, neboť zejména venkovní rolety nebo žaluzie tvoří pro zloděje významnou překážku. Experti proto odhadují, že obliba stínění bude v nejbližších letech výrazně narůstat. 

Zdroj: Tisková zpráva Sdružení výrobců stínicí techniky

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

 • Dřevostavba na dně jezera

  Dřevostavba na dně jezera

  Na břehu Washingtonského jezera v Seattlu, na místě, které bylo ještě před sto lety zaplaveno vodou, vyrostla koncem roku 2014 jedna z prvních zdejších dřevostaveb z CLT panelů.

 • Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Profesionální sport jde obvykle ruku v ruce s tučnou výplatní páskou, čemuž odpovídá i životní styl. I čtyřiačtyřicetiletý kultovní snowboardista Mike Basich tuto „tradici"…

 • Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Nepřehlédnutelnou dominantou letošního mistrovství světa v lyžování ve Švýcarském Svatém Mořici je obří dřevěný lyžař, který dostal jméno Edy. Stal se nejen symbolem…

 • Mini dřevostavba jako maringotka. Ale doslova "de luxe"...

  Mini dřevostavba jako maringotka. Ale doslova "de luxe"...

  Mohlo by se zdát, že podlahová plocha menší než třiadvacet metrů čtverečních je pouze pro askety. V tomto případě však nejde o žádnou oběť minimalismu. Cit pro detail a…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

74 %
26 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner