Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Zajímavosti

Tisk
Jak ušetřit v dřevostavbě? Využijte solární energii

Jak ušetřit v dřevostavbě? Využijte solární energii

Petra Vaňková | Úterý, 28. duben 2015 |


Šetřit zdroje energie a tím i životní prostředí lze v současnosti různými způsoby. Jedním z těch nejúčinnějších je využívání solární energie, tedy energie ze slunečního záření. Místo drahé elektřiny z rozvodné sítě tak můžeme solární energii využít k vyhřívání domu, k ohřevu vody pro domácnost nebo k napájení pohonu různých zařízení a vybavení domácnosti. 

Solární neboli sluneční energie patří k obnovitelným zdrojům energie, který může dlouhodobě pokrýt energetické potřeby lidstva bez vedlejších následků. Na většinu domů totiž za rok dopadne více sluneční energie, než kolik je jejich roční spotřeba tepla a elektřiny. Celkové množství solární energie, které dopadne na zem, ovlivňují zeměpisné podmínky. Rozdílná je intenzita slunečního záření v jižních státech Evropy, jiná zase v severských zemích. V České republice je tato intenzita odhadována na 950 –1 340 kW na metr čtvereční za rok. Nejintenzivnější záření lze u nás zaznamenat mezi dubnem a zářím. Na intenzitu slunečního záření má také vliv počet slunečních hodin, které se v Česku odhadují na 1 330 –1 800 hodin.

Solární energií lze efektivně vyhřívat celou dřevostavbu. I pasivně

Nejsnadnější variantou využívání sluneční energie je pasivní využití tepla ze slunečního záření, což nevyžaduje instalaci téměř žádných zvláštních zařízení. Jedná se v podstatě o bezprostřední využití skleníkového jevu, tedy vyhřívání obytných místností přímým slunečním zářením. Díky této energii, která bývá označována jako takzvané pasivní solární zisky, rostou úspory energie do 30 - 40 % prosklené plochy. To se týká zejména jižní strany fasády a jižních oken. Díky sluneční energii tak můžeme získat až 50 % tepla na vytápění.

116350-01-XXLPro provoz a vyrovnané vnitřní klima budovy je stejně důležité, jako vytápění v zimních měsících, zabránění přehřívání prostorů v letním období. Dostatečně účinným opatřením je v současnosti například mechanické stínění, formou vnějších žaluzií, předokenních rolet. Venkovní žaluzie zabraňují přehřívání v letních měsících a zároveň úniku tepla v chladném období. Dokáží také zcela zatemnit místnost, redukovat hluk z deště nebo krupobití a chrání soukromí obyvatel domu. Ještě výraznější je účinek ve vazbě na motorické řízení stínění. Díky čidlům motorizace umožní, aby se podle aktuálního počasí stínění buď aktivovalo, nebo deaktivovalo. Pak se dům nepřehřívá a nemusíte ho v létě chladit, nebo dům nevychladne a využívá slunce v zimě k vytápění.

Sluneční záření se nejlépe využívá k ohřevu vody

Solární energii můžeme v současné době využívat nejen pasivně, ve formě vyhřívání místností, ale také aktivně, ve spojení s různými technickými zařízeními, jako jsou solární kolektory nebo parabolické reflektory. Podle odborníků je v současnosti solární energie nejlépe využívána v systémech na ohřev vody, které pokryjí zhruba 10 % energetickou spotřebu celého domu. Účinnost solárních kolektorů pro ohřev vody je přitom zhruba 30 – 40 %. Některé aktuální propočty dokonce ukazují, že v období mimo topnou sezónu, zhruba od poloviny května do poloviny září, je solární systém schopen pokrýt prakticky všechnu spotřebu teplé vody v domácnosti. Průměrně pak lze touto cestou získat až 70 % teplé vody.

Pohony na solární energii jistí výpadky proudu

garážSluneční energii je vhodné využít také k napájení pohonu různých zařízení. Pohon na solární energii je v současnosti často využíván pro ovládání vrat, bran, garáží i předokenních rolet v místech, kde není k dispozici elektrická síť. Je to zároveň způsob, jak najít ekologičtější možnosti, které šetří životní prostředí i peněženku. "Řešením může být solární pohon, respektive solární sada," vysvětluje Hana Pobořilová, ze společnosti, která se zabývá výrobou pohonů a automatizační techniky. „Solární sada využívá pro svou funkci sluneční energii. Sada se skládá ze tří částí – úsporného pohonu, napájecí baterie a ze slunečního panelu. Sluneční panel sestavený z fotočlánků přeměňuje energii slunečního záření na energii elektrickou, která je následně použita pro dobíjení baterie. Ta pak napájí pohon - připojení k rozvodné elektrické síti tedy není potřeba," upřesnila Pobořilová.

Solární systémy napájení pohonu je výhodné použít v situaci, kdy by přivedení elektrických napájecích kabelů bylo neekonomické či technicky nemožné. Ačkoliv mohou být pomocí solárních pohonů ovládány i prvky stínicí techniky, v současnosti se nejčastěji využívají u bran nebo garážových vrat. Největší výhodou garážových vrat ovládaných pohony se solárními systémy napájení je kromě úspory elektrické energie a šetrnějšího přístupu k životnímu prostředí samozřejmě možnost ovládání během výpadků proudu ve veřejné síti, a to i v noci díky bateriovému zdroji.

Zdroj: Tiskové zprávy společností Lomax a Velux

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

 • Teddy Friendly: Zapomenutý obr ze dřeva (foto videospot)

  Teddy Friendly: Zapomenutý obr ze dřeva (foto videospot)

  Pro své rodné město Kodaň vytvořil dánský umělec Thomas Dambo projekt šesti velkých dřevěných soch nazvaný Zapomenutí obři. Společným jmenovatelem všech instalací je recyklované…

 • CUBE: Zahradní domek plný inspirací

  CUBE: Zahradní domek plný inspirací

  Zahradní obývací pokoj, venkovní sauna či stylové domácí kino, čítárna, prostor pro oslavy, dětská skrýš – tím vším a určitě lecčíms navíc dokáže být CUBE – dřevěný…

 • Dřevostavba na dně jezera

  Dřevostavba na dně jezera

  Na břehu Washingtonského jezera v Seattlu, na místě, které bylo ještě před sto lety zaplaveno vodou, vyrostla koncem roku 2014 jedna z prvních zdejších dřevostaveb z CLT panelů.

 • Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Profesionální sport jde obvykle ruku v ruce s tučnou výplatní páskou, čemuž odpovídá i životní styl. I čtyřiačtyřicetiletý kultovní snowboardista Mike Basich tuto „tradici"…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

74 %
26 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner