Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Zajímavosti

Časopis DŘEVO&stavby 1/2017
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 1/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 85 Kč
Objednat časopis
Tisk
Malá dřevostavba s velkým dvorem

Malá dřevostavba s velkým dvorem

Dana Jakoubková | Čtvrtek, 16. březen 2017 |

Profesionální sport jde obvykle ruku v ruce s tučnou výplatní páskou, čemuž odpovídá i životní styl. I čtyřiačtyřicetiletý kultovní snowboardista Mike Basich tuto „tradici" naplňoval. Vydělával čtyři a půl milionu korun ročně a z aktivit po celém světě se vracel do domu, z jehož čtyř set metrů čtverečních skromnost zrovna nekřičela. Dnes žije způsobem, který lze nazvat různě, jenom ne rozmařilým.

Když jeho kariéra dozněla, přemýšlel jak dál. Hlavou mu běžely úvahy o tom, co vlastně k životu potřebuje, jestli dokáže dělat věci jinak a zda jej namísto pronásledování lyžařských areálů naplní život více při zemi. Pětiložnicový dům prodal a koupil šestnáctihektarový „pozemek" vysoko v horách.

„Nemá cenu čekat na správný čas," vzpomíná Mike. „Vždycky to bude těžké; vzdát se takových samozřejmostí jakými jsou světlo otočením vypínače nebo teplá voda z kohoutku. Ale vrátilo se mi to. Všechny následující zážitky považuji za ten nejlepší dárek v životě. Byla to a stále je velká radost. A právě ta dělá můj život jednodušším."

exteriér mini dřevostavbyinteriér mini dřevostavba a její výhledmini dřevostavba pětiúhelník
Jinak vnímám rytmus i úžasnou práci Slunce

Dům, založený na žulovém balvanu, si Mike postavil vlastníma rukama z materiálu, který byl v místě dostupný – kamene a borovice douglasky. Stavební parcelu si k tomu vybral daleko od silnic a všechny stavební postupy se musel naučit. Nyní ale říká: „Díky tomu mám bližší vztah k věcem, které používám, a uvědomuji si mnohem více souvislosti. Jenom vyskládat kamenné stěny mi zabralo dva a půl roku. Ale líbilo se mi nechat materiál utvářet můj domov, čekat, co z představ se nakonec zhmotní. Naplnit venkovní vanu nebo jen obyčejné čistění zubů je teď vlastně rituál, protože získat vodu v zimě ze sněhu zabere dost času. Energii mi sice dodávají solární panely, ale i tak vnímám úplně jinak denní a noční rytmus a vlastně celou tu úžasnou práci Slunce."

S hvězdami chodí spát a vstává se sluncem. Čtvrtinu Mikova domu totiž zabírají velká, skleněná okna otočená na jih. Co nestihne vyhřát slunce, doženou kamna na dřevo a naakumulované kameny. Venkovní vanu u schodiště vyhřívá energie ze solárních panelů a kompostovací záchod je mimo dům, zato s výhledem na patrně největší dvůr na světě.

Dřevostavba má tvar pětiúhelníku a 20 m²

Obytná plocha dvacet metrů čtverečních má tvar pětiúhelníku a řídí se teorií zlatého řezu. Harmonické proporce i designové detaily do něj přivedly nebeský pohyb Slunce způsobem, který lze nazvat intimním. V den Mikova narození se totiž světlo a stín potkají tak, že zasáhnou samotný střed jeho vesmíru.

mike-portrait„Vždycky jsem měl silný vztah k horám, ale až teprve teď jej opravdu bytostně prožívám. Vlastně mohu říci, že jsem díky domu ´postavil´ sám sebe."

 

 

 

Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

 • Dřevostavba na dně jezera

  Dřevostavba na dně jezera

  Na břehu Washingtonského jezera v Seattlu, na místě, které bylo ještě před sto lety zaplaveno vodou, vyrostla koncem roku 2014 jedna z prvních zdejších dřevostaveb z CLT panelů.

 • Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Nepřehlédnutelnou dominantou letošního mistrovství světa v lyžování ve Švýcarském Svatém Mořici je obří dřevěný lyžař, který dostal jméno Edy. Stal se nejen symbolem…

 • Mini dřevostavba jako maringotka. Ale doslova "de luxe"...

  Mini dřevostavba jako maringotka. Ale doslova "de luxe"...

  Mohlo by se zdát, že podlahová plocha menší než třiadvacet metrů čtverečních je pouze pro askety. V tomto případě však nejde o žádnou oběť minimalismu. Cit pro detail a…

 • Není budka jako budka

  Není budka jako budka

  Dříve patřil malý dřevěný domeček ukrývající suchý záchod ke každé chalupě. Stával nad hnojištěm většinou uprostřed dvora, kde své intimní chvilky trávili jeho uživatelé…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

73.9 %
26.1 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner