Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Zajímavosti

Tisk
Bydlení na zkoušku (1) - Sonnenplatz

Bydlení na zkoušku (1) - Sonnenplatz

Michal Babor | Čtvrtek, 27. leden 2011 |

Kdo se alespoň trochu zajímá o moderní bydlení, určitě zná základní principy fungování pasivních domů. Hodně se píše a mluví o jejich vesměs pozitivních vlastnostech a schopnostech uspořit vysoké procento výdajů za vytápění. Kdo přesto nevěří a chtěl by se před konečným rozhodnutím přesvědčit o tom, jak se v pasivním domě bydlí, má možnost – u našich rakouských sousedů.

První evropské centrum pasivních domů určené pro bydlení na zkoušku v (oficiální rakouský název zní 1. Europäisches Passivhausdorf zum Probewohnen) navštívily od zahájení provozu v roce 2007 téměř čtyři tisíce potenciálních stavebníků pasivních domů. Využili možnost vyzkoušet si bydlení v domě na vlastní kůži a strávili několik dnů a nocí v jednom z pěti domů, které díky výborné tepelné izolaci a sofistikované technologii dokáží uspořit až 90 procent nákladů na vytápění.

„Bydlení na zkoušku pro nás bylo úžasným zážitkem. Mohli jsme si vyzkoušet nejenom dům, ale i komfortní obsluhu větrání a kvalitu vzduchu v interiéru. Ještě sem na pár dní přijedeme v zimě, protože se chceme přesvědčit, že v pasivním domě je teplo i v zimě." (Meinhartovi, Leonding)

Rakouské městečko Groẞschönau leží asi 20 km od Českých Velenic a centrum pasivních domů není jedinou aktivitou, kterou se obec snaží jít vzorem ostatním. V loňském roce například získala ocenění za první sluneční elektrárnu určenou pro provoz stávající čistírny odpadních vod, pyšnit se může také vítězstvím v soutěži o nejlepší vesnici přispívající k ochraně klimatu nebo titulem ze soutěže Kvetoucí Rakousku.

Všechny aktivity obce Groẞschönau směřující k využívání přírodních zdrojů energie a její úspoře pak před třemi lety vyústily v myšlenku vybudovat tak trochu jiné vzdělávací centrum pro podporu výstavby pasivních domů. Ve spolupráci s rakouskými stavebními firmami vzniklo centrum Sonnenplatz, které tak trochu připomíná klasické centrum vzorových domů. Jenže v Groẞschönau návštěvníky nikdo po zavírací hodině posílat domů nebude, naopak: cílem je nabídnout potenciálním stavebníkům nejen možnost prohlédnout si pasivní dům včetně veškerých technologií, ale také zažít si jeho fungování na vlastní kůži. Přesvědčit se, že vzduchotechnika zajišťuje čerstvý vzduch v domě i bez nutnosti otevírat okna, že řízené větrání nezpůsobuje průvan nebo že v interiéru je příjemné teplo, přestože radiátory nikde nevidět.

„ Byl to pro nás hodně informativní a podnětný zážitek. Fascinovalo nás kontrolované větrání a vůbec technologie pasivního domu. Díky bydlení na zkoušku jsme získali dobrý přehled a už víme, jak budeme stavět náš budoucí domov." (Schüllerovi, Purkersdorf)

Společnost Sonnenplatz Groẞschönau, která centrum pasivních domů provozuje, nabízí svým návštěvníkům nejen možnost pobýt ve vybraném domě několik dnů, ale poskytuje jim k tomu veškerý servis spojený s pasivním stavěním. Školení pracovníci vysvětlí hostům nejen podstatu pasivního domu, ale předvede jim fungování všech technických zařízení a samozřejmě zodpoví také veškeré dotazy. Protože pobyt v Groẞschönau je placený, předpokládají provozovatelé, že mezi jejich návštěvníky budou především stavebníci, kteří jsou pevně rozhodnuti pro stavbu svého nového domu, ale osvěta ani prospekty je zatím nepřesvědčili natolik, aby se pro ROZHODLI právě pro pasivní dům. A zdá se, že vsadili na správnou kartu – na základě pobytu v Groẞschönau se pro pasivní dům rozhodne každý rok více než pět stavebníků.

„Pobyt v Groẞschönau byl velmi příjemný. Velmi mile nás překvapil komfortní systém řízeného větrání. Odjížděli jsme bohatší o řadu informací o stavbě domu a s konkrétními nápady pro naše vlastní bydlení." (Waismayerovi, Wolkersdorf)

Tím však aktivity společnosti nekončí. Centrum pořádá v průběhu roku řadu akcí určených pro odbornou i laickou veřejnost, jejichž společným cílem je úspora energií. Oblíbený je například seminář Den stavebníků, který se každý rok zaměřuje na jinou součást pasivního domu, prostřednictvím Akademie Slunečník se zase společnosti snaží šířit povědomí o současné energetické situaci a možných východiscích, pro zájemce nabízí také kurs energetického poradce. Tyto a řada dalších aktivit mají společného jmenovatele – snahu aktivně se podílet na úsporách energií a zlepšení klimatu.

(red)

V pravidelné soutěži časopisu Dřevo&Stavby máte možnost zúčastnit se o víkendový pobyt zdarma v různých dřevostavbách v Čechách i v zahraničí. Zveme Vás! Tentokrát hrajeme o víkendový pobyt v domě Buchner v centru pasivních domů Sonnenplatz Groẞschönau nedaleko rakouské Weitry. Užijete si víkend v Rakousku, zažijete dvě noci v pasivní dřevostavbě, prohlédnete si celý dům i jeho zařízení.
Odpovězte správně na soutěžní otázky a vyzkoušejte si, jak se bydlí v pasivní dřevostavbě, tradičním srubu, moderní prefabrikované dřevostavbě a dalších domech.

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před 18 lety sběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před sedmi lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

 • CUBE: Zahradní domek plný inspirací

  CUBE: Zahradní domek plný inspirací

  Zahradní obývací pokoj, venkovní sauna či stylové domácí kino, čítárna, prostor pro oslavy, dětská skrýš – tím vším a určitě lecčíms navíc dokáže být CUBE – dřevěný…

 • Dřevostavba na dně jezera

  Dřevostavba na dně jezera

  Na břehu Washingtonského jezera v Seattlu, na místě, které bylo ještě před sto lety zaplaveno vodou, vyrostla koncem roku 2014 jedna z prvních zdejších dřevostaveb z CLT panelů.

 • Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Profesionální sport jde obvykle ruku v ruce s tučnou výplatní páskou, čemuž odpovídá i životní styl. I čtyřiačtyřicetiletý kultovní snowboardista Mike Basich tuto „tradici"…

 • Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Nepřehlédnutelnou dominantou letošního mistrovství světa v lyžování ve Švýcarském Svatém Mořici je obří dřevěný lyžař, který dostal jméno Edy. Stal se nejen symbolem…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

74 %
26 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner