Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Zajímavosti

Tisk
Cesta z lesa až k správně postavené dřevostavbě

Cesta z lesa až k správně postavené dřevostavbě

Michal Babor | Pátek, 18. únor 2011 |

Společnost Sonnleitner Holzbauwerke GmbH vstoupila letošní rok na český trh. Bavorský výrobce domů ze dřeva začínal téměř před 100 lety jako zpracovatel dřeva a postupem času se začal specializovat na dodávku exkluzivních dřevostaveb a individuálních návrhů nábytku. Nyní již více než 40 let staví domy v Německu, Rakousku, Itálii, Lucembursku a Švýcarsku.

Dřevo jako stavební materiál pro domy Sonnleitner na své cestě z lesa ke konečnému zákazníkovi prochází dlouhou cestou.

1. LES

FruehlingswaldVyužíváme lesy, které s velkou péčí založili naši předci. Je známým faktem, že stromy během svého života vážou oxid uhličitý, uvolňují kyslík a jejich pozitiví energetická bilance přidává na významu jako stavebního materiálu budoucnosti. Abychom zachovali dobré vlastnosti dřeva od jeho těžby, přípravy, zpracování až po konečné využití, dodržujeme přísná pravidla technologie a správného ošetření.

2. SKLAD

Dřevo chce svůj čas a proto je nejlepší provádět těžbu v zimních měsících vegetačního klidu, kdy dochází k stáhnutí mízy do kořenů. Následuje převoz dlouhé kulatiny, třídění výřezů a jejich pořez na pile. Po rozřezání je dřevo stále čerstvé, má vysokou vlhkost (obsahuje 70-100 % vody). Následné zpracování dřeva má zajistit to, aby se nekroutilo, nepraskalo a bylo stálé v tvaru i rozměrech. Důvodem vysoušení je prevence proti plísňovým nebo hnilobným onemocněním dřeva a napadení hmyzem. Vysychání dřeva probíhá přirozeným prouděním okolního vzduchu, uskladněním v hráních minimálně jeden rok, navazuje technické sušení, které zaručí aby vysledný produkt obsahoval množství vlhkosti cca 10 % v rozpětí ± 4 % a v závislosti na použití (interiér/exteriér).

3. VÝROBNA

42_programmieren_produktion 53_balkenJakostní třídění dřeva určí jeho další možnosti využití a zpracování. Zde je třeba zvažovat směr růstu letokruhů, množství suků, výsušné trhliny a smolnatost. Z rostlého dřeva se stává stavební materiál a je důležité umět dřevo dále správně používat. Firma Sonnleitner vyvinula skladbu stěn Twinligna®, která je tvořena výhradně ze dřeva. Mezi dvě 50 mm silné fošny je vložena 200 mm silná dřevovláknitá izolace. Stěny Twinligna® poskytují díky difuzní propustnosti a velkému podílu masivního dřeva (2 x 50 mm fošny) optimální klima vnitřního prostředí. Ze stěn dýchá dřevo ve své přírodní podobě oštřené přírodnímy oleji, pigmenty nebo vosky.

4. STAVENIŠTĚ

Baustelle1Prefabrikované panely připravené ve výrobně jsou převezeny v uzavřených kamionech na staveniště kde, během krátké doby vzniká nový dům. Tato fáze celého výrobního procesu patří mezi nejkratší a musí být prováděna pečlivě a profesionálně. Během dvou dnů je dům pod střechou a nastupují elektrikáři s instalatéry. Vybavení interiérů v dodávce na klíč trvá 2-3 měsíce a konečný výsledek je prověřen Blower-door testem.

5. SERVIS

Pautz_WohnS jakou péčí je zacházeno se dřevem, s takovou se věnujeme také zákazníkům. Služby v podobě konzultací, poradenství a kompletního servisu vedou k výsledkům podle individuálního vkusu každého stavebníka. Vítanou inspirací je park referenčních domů, možnost prohlídky přilehlého výrobního závodu nebo návštěva moderního zákaznického centra představující zásady babiologie.

Navštivte nás v Ortenburgu blízko bavorského Pasova 70 kilometrů od českých hranic.

Účastníme se také 6. ročníku mezinárodního veletrhu dřevěných staveb a konstrukcí Dřevostavby 2011, naše expozice se nachází v hlavní hale Průmyslového paláce pod číslem 3A9.

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před 18 lety sběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před sedmi lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

 • Dřevostavba na dně jezera

  Dřevostavba na dně jezera

  Na břehu Washingtonského jezera v Seattlu, na místě, které bylo ještě před sto lety zaplaveno vodou, vyrostla koncem roku 2014 jedna z prvních zdejších dřevostaveb z CLT panelů.

 • Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Profesionální sport jde obvykle ruku v ruce s tučnou výplatní páskou, čemuž odpovídá i životní styl. I čtyřiačtyřicetiletý kultovní snowboardista Mike Basich tuto „tradici"…

 • Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Nepřehlédnutelnou dominantou letošního mistrovství světa v lyžování ve Švýcarském Svatém Mořici je obří dřevěný lyžař, který dostal jméno Edy. Stal se nejen symbolem…

 • Mini dřevostavba jako maringotka. Ale doslova "de luxe"...

  Mini dřevostavba jako maringotka. Ale doslova "de luxe"...

  Mohlo by se zdát, že podlahová plocha menší než třiadvacet metrů čtverečních je pouze pro askety. V tomto případě však nejde o žádnou oběť minimalismu. Cit pro detail a…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

73.9 %
26.1 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner