Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Ostatní

Tisk
FSC certifikace – co to je a proč ji vyžadovat?

FSC certifikace – co to je a proč ji vyžadovat?

Michal Doležel | Čtvrtek, 03. září 2015 |

Také u nás se stále častěji můžete setkat s logem a zkratkou FSC. Co toto označení vlastně přesně znamená? Takto označené dřevěné výrobky, ať už jde o stavební hranoly nebo třeba nábytek z masivu, by měly pocházet z lesů, o něž bylo pečováno podle určitých standardů.

Certifikát FSC (Forrest Stewardship Council), který najdete na nejrůznějších dřevěných produktech od stavebních materiálů po hračky nebo nábytek, dokladuje, že hospodaření v lese probíhalo v souladu s požadavky a normami certifikační organizace. V praxi jde hlavně o přísné požadavky na lesní hospodaření v souladu s ochranou životního prostředí, jako jsou maximální velikosti holosečí, nebo ponechávání určité části stromů na místě. Nejde však jen o ekologické hledisko, certifikace řeší například i korektní vlastnické vztahy majitelů lesů nebo zpracování vytěženého dřeva u místních firem.

Od lesa, přes pilu až po výrobce

holosečDřevo označené logem FSC by tedy mimo jiné nemělo pocházet z nelegální těžby, nebo od nesolidních majitelů lesů, kteří pouze porost vytěží, ale dál v lese nijak nehospodaří. Zajímavé přitom je, že certifikace FSC připouští částečné pěstování dřeva na plantážích. Ta ale může tvořit jen část certifikovaného lesa. Certifikace lesa není jednoduchý proces. Probíhá v několika etapách s osobními návštěvami auditorů na lesním pozemku.

Certifikace FSC však „řeší“ nejen samotné lesní hospodaření, ale zabývá se také dalším návazným zpracovatelským řetězcem. Aby mohl finální dřevěný výrobek nést označení FSC, musí všechny části zpracovatelského řetězce - například pila, výrobce polotovarů či finální producent – splnit určitá kritéria. Firmy musí hlavně zaručit, že se v jejich technologickém procesu nebude míchat certifikované a necertifikované dřevo.

K čemu je FSC certifikace dobrá?

Tuzemským výrobcům může tato certifikace pomoci proniknout na některé západoevropské trhy. FSC certifikáty jsou velmi populární hlavně v Německu a Skandinávii. Z pragmatického spotřebitelského hlediska samozřejmě nebude mezi necertifikovaným a certifikovaným dřevěným materiálem velký rozdíl. Přidaná hodnota je spíš v dobrém pocitu a jistotě, že dřevo bylo legálně vytěženo v lese, který je provozován hospodárně a v dobrém slova smyslu ekologicky.

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.


Líbil se Vám článek?

Komentáře  

 
0 #1 Ron 2017-05-15 22:15
Incredible story there. What happened after? Take care!Here is my site; bunion surgery delhi; psychedelicsled 1.soup.io: http://psychedelicsled 1.soup.io/post/594616378/How-To-Fix-Hammertoes-Surgery,
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Partneři projektu

  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner