Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Ostatní

Tisk
Jak vyřešit zastínění pergol?

Jak vyřešit zastínění pergol?

Redakce | Úterý, 14. červen 2016 |

Pergola je pro nás místem odpočinku, pohodlného posezení po náročném pracovním dni, kdy si vychutnáváme poklidné chvilky se svými blízkými nebo přáteli, grilujeme a posloucháme zpěv ptáků. Aby sebemenší detail nenarušil tuto pohodu, řeší majitelé pergol nejen otázku jejich zastřešení, ale i ochranu proti přímému slunci.

 

Zastínění pergol je důležité především v horkých letních měsících, kdy hledáme na zahradě jakékoliv místečko, které poskytuje alespoň tolik stínu, abychom si od přímého slunce a horka odpočinuli. Pokud vhodně zastíníte pergolu, máte také jistotu, že si vaše děti nebudou hrát na přímém slunci a neohrozí je tak úpal nebo úžeh. Další předností zastínění pergoly je získání soukromí – stínicí božní clony vás ochrání od dotěrných pohledů sousedů či lidí procházejících kolem vašeho domu.

Pokud i vy plánujete stavbu nové pergoly, nebo řešíte zastínění stávající pergoly, pak bychom vám rádi poskytli pár rad, které dokážou pomoci s výběrem vhodného řešení.

Zastínění pergol pod drobnohledem

Při plánování zastínění pergoly byste si především měli uvědomit otázku vzhledu, umístění, míry stínění, materiálu, ceny a funkčních požadavků. Nezapomínejte také na to, že zastínění pergoly se musí provádět s ohledem na konstrukci pergoly a její nosnost. Existují 2 základní členění zastínění pergol:

 • Zastínění pergol s ohledem na míru stínění,
 • zastínění pergol s ohledem na umístění.

Rozmyslete se, do jaké míry chcete pergolu stínit, přičemž byste měli znát cestu slunce, a tudíž i dopad slunečních paprsků na umístění pergoly v průběhu celého dne. Stínění pergoly pak můžete řešit ve formě úplného zastínění nebo částečného. Druhá varianta zastínění pergoly dává prostor pro uchycení popínavých rostlin, dopřává lepší prodyšnost pergoly a také neomezuje výhled.

pergola-zastineni-vetas

Co se týká umístění zastínění pergoly, je otázkou, zda chcete stínění střešní pro přímý polední svit slunce, kdy paprsky dopadají kolmo v maximální intenzitě, nebo chcete stínit pergolu i v ranním a večerním čase, kdy je slunce níže a paprsky dopadají i ze stran. Samozřejmě vhodná kombinace zastínění pergoly je čistě otázkou vašich preferencí.

Vzhledově nejpřirozeněji působí zastínění pergoly ze dřeva, rohoží (rákos, bambus aj.) nebo textilií. Zastínit se dá samozřejmě i jinými materiály dle libosti majitele pergoly. Stále více oblíbené jsou různé roletové systémy a tzv. rolovací či shrnovací baldachýny i markýzy upevňované pod zastřešení pergoly. Jak už samotný název napovídá, jejich výhodou je možnost libovolného rozprostření s pomocí pojezdů a kolejniček. Pokud nesvítí, můžete je snadno schovat a koukat na oblohu, případně zakrýt jen půlku střešní části pergoly. Výhodou je snadná instalace, ovládání i možnost výběru různých barevných provedení.

Čerstvou novinkou používanou pro zastínění pergol jsou i různé zip systémy a screenové rolety. O nich však až příště.

Komentáře  

 
0 #3 Verča 2017-12-27 19:13
Máš pergolu na míru, nebo jste si udělali vlastními silami? Já jsem přemýšlela nad tím, že si uzavřu na zimu terasu :) nebo že bych si udělala nějakou zimní zahradu. Strašně se mi to zalíbilo :) Myslela jsem si, že mm-zaluzie dělají jen vnitřní a venkovní žaluzie. Zajímavé, že se věnují i něčemu jinému.
Citovat
 
 
0 #2 Romana 2017-10-13 15:08
Jelikož máme dvorek na jihozápad, svítí nám na na něj sluníčko prakticky celé odpoledne, takže jsme si nechali udělat stínění na střeše i po stranách, abychom si sezení mohli přizpůsobit tak, jak potřebujeme :) Tohle řešení nám pomohla vymyslet firma Alubau, od které jsme si nechali celou pergolu udělat (viz. http://alubau.cz/pergoly.html ) a musím říct, že jsme fakt spokojení :)
Citovat
 
 
0 #1 aneta 2017-07-14 08:14
My si nechali na pergolu udělat markýzu od MM žaluzie. Už je to asi tři roky zpátky a naprostá spokojenost. Markýzy se dá i vytáhnout, takže můžeme mít posezení i bez ní a když třeba moc svítí nebo začne pršet, tak se člověk může v pohodě schovat. Naši mají třeba pergolu postavenou poblíž domu a je celá ze dřeva, takže mají klasickou střechu. Vypadá to hezky, ale když tam třeba člověk sedí na jaře, tak je v ní zima a stejně si radši chodíme v létě sednout pod dům a vyhříváme se na sluníčku.
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner