Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Archiv starších vydání

Tisk

Časopis Dřevo&Stavby 4/2014

Dagmar Šimonová | Čtvrtek, 30. leden 2014 |

Časopis Dřevo&Stavby 4/2014V prodeji od 1. srpna 2014

On-line ochutnávka

Časopis Dřevo&Stavby můžete zakoupit v síti prodejen Geco Tabák, HDS-Relay, na čerpacích stanicích Agip, OMV a dalších a u všech dobrých prodejců tisku.

Předplatné včetně starších čísel si můžete objednat v sekci Předplatné.


V dalším vydání časopisu Dřevo&Stavby najdete mimo jiné:

  • pět redakčních návštěv – v upraveném typovém domě, který vyšel jako kompromis mezi individuálním a katalogovým projektem, v malé stavbě z masivních dřevěných panelů s krásným výhledem na Pustevny, v úsporné dřevostavbě, která svým majitelům šetří na důchod, v moderně tvarovaném jednopodlažním domě s dřevěným kabátem, stojícím uprostřed dvora bývalého JZD a v malém a úsporném bungalovu s velkou zastřešenou terasou
  • odpovědi na otázky stavebníka, který společně se svojí ženou buduje svůj nový domov pod taktovkou šikovného architekta a realizační firmy s dlouhou tradicí
  • exkurz na stavbu technologií two by four, která se z amerického kontinentu přesídlila do Evropy a dnes je tak v segmentu dřevostaveb nejrozšířenějším způsobem výstavby
  • ukázku zakládání dřevostavby i v těch nejnáročnějších podmínkách
  • rady jak se co nejefektivněji bránit přehřívání interiéru pomocí exteriérové stínící techniky
  • článek o dřevu ve své rozvlákněné podobě – foukané i deskové izolaci z dřevního vlákna
  • rekonstrukci interiéru s použitím sádrokartonových desek pohlcujících formaldehyd, které se postarají o zdravější prostředí
  • čtyři inspirativní úhly pohledu na nadčasový styl v interiéru
  • ohlédnutí za všemi možnými druhy svítidel, které jsme objevili na redakčních návštěvách
  • originální rákosový bar na břehu jezera

Stoprocentně správná volbaStoprocentně správná volba
Jak jistě zakusil nejeden stavebník na vlastní kůži, najít kompromis mezi cenou domu, jeho parametry, kvalitou provedení a všemi dalšími požadavky, je někdy pořádný oříšek. Tou nejlepší odměnou pak je, když svého rozhodnutí nelitujete a naopak víte, že byste znovu volili stejně.

Spotřeba dokonale pod kontrolouSpotřeba dokonale pod kontrolou
Stavebníci rodinného domu u Hradce Králové se ze zděného bytu rozhodli přestěhovat do vlastního. Protože nechtěli jen tak nějaký rodinný dům, plánováním a samostudiem strávili celé tři roky. Svého rozhodnutí – postavit si pasivní dřevostavbu - ani po několika letech užívání nelitují. Právě naopak. Díky jejich preciznímu měření a sledování se můžeme podívat na detailní bilanci vytápění. Za rok 2013 zaplatili za vytápění a ohřev teplé vody méně než 7000 kč!

Uchvátil nás výhled na PustevnyUchvátil nás výhled na Pustevny
Po čtyřiceti letech života v Ostravě se Radek rozhodl postavit si dřevostavbu s výhledem na vrcholky beskydských kopců. Ideální místo pro takové bydlení našel i s partnerkou Michaelou na louce u Frenštátu pod Radhoštěm. Pro ně oba i pro jejich malého syna je v novém domě zásadní bezprostřední propojení s přírodou.

Cesta za poznáním dřevaCesta za poznáním dřeva
V posledním loňském čísle časopisu sruby&roubenky jsme vám představili srubovou stavbu Koučink akademie v Horních Libchavách na Orlickoústecku. V její blízkosti vyrostlo ubytovací zařízení s malebným názvem Apartmány na vršku, které, pokud jste milovníci dřeva a přírodních materiálů, určitě stojí za návštěvu.

Okna pro pasivní standardOkna pro pasivní standard
Jejich úkolem je odolat povětrnostním vlivům, zajistit bezpečnost, pouštět do interiéru dostatek světla, ale současně dobře tepelně izolovat. Okna plní hned několik důležitých funkcí bez ohledu na to, zda je umisťujeme ve stavbě energeticky úsporné. Díky vysokým nárokům jsou nejslabším článkem obálky budovy a vyplatí se věnovat jim náležitou pozornost.

Hadí domy mezi korunami stromůHadí domy mezi korunami stromů
Výzvy bývají pro mnohé architekty lákavým zpestřením práce. Mezi takový druh projektu lze nepochybně zařadit návrh obydlí mezi stromy v téměř sto let starém portugalském parku Pedras Salgadas. Úkolu se zhostili architekti Luís Rebelo de Andrade a Tiago Rebelo de Andrade a výsledkem jsou dva nenápadné objekty připomínající divokou zvěř.

Proměna s respektem k origináluProměna s respektem k originálu
Transformace podkroví bývalé školy v Mikulově na letní byt je počinem mladé trojice začínajících architektů působících pod značkou ORA. „Máme to tu rádi a baví nás to tu ještě zlepšovat," říkají. „Snažíme se tvořit originální regionální architekturu." A jak se jim to daří, posuďte sami...

Koupelna jako chameleonKoupelna jako chameleon
Dobám, kdy koupelna byla strohým funkčním zázemím bytu, již dávno odzvonilo. Z koupelny se stává místo pro relaxaci, odpočinek a luxusní péči o tělo, ale i duši. S nepřeberným množstvím materiálů a zařizovacích předmětů na trhu není problém vytvořit interiér v souladu se stylem našeho bytu a vkusu. Koupelna je jako chameleon, který se snadno přizpůsobí našim přáním.

Dům pro Šípkovou RůženkuDům pro Šípkovou Růženku
Václav si se svou ženou Sylvou ve dvoře bývalého JZD postavili jednopodlažní dřevostavbu obloženou prkny a kamenem. Zatímco celý dům se topí v záplavě květin, dvorek zatím tvoří vyasfaltovaná plocha. Až ale bude hotový plánovaný trávník a ozeleněná stěna, dům se stane pravou zelenou oázou uvnitř průmyslového areálu.

Nemusí být vždy jezírkoNemusí být vždy jezírko
V minulém vydání tohoto časopisu jsme se podrobně zabývali koupacími jezírky. Velká vodní plocha dodá každé zahradě podmanivé kouzlo a vnese do ní nový element, ne vždy se nám ale jezírko či rybníček do zahrady hodí, nebo jeho pořízení překračuje naše momentální možnosti, ať už finanční nebo technické. Přesto si do zahrady můžeme vodní prvek pořídit – i když ve zmenšeném měřítku.


Líbil se Vám článek?