Ing. arch. Lucie Němcová

Ing. arch. Lucie Němcová

redaktorka DŘEVO&stavby

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Tato adresa je chráněna před spamboty, musíte povolit Javascript abyste ji viděli.

Říká o sobě...

Jsem člověk mnoha tváří a zájmů. Baví mě studium přírodního stavitelství a prostředí, které je pro nás podporující, stejně jako oblasti související se zdravím a kvalitní výživou, psychologie a život jako takový. Láká mě zkoumat, jak my jako lidé fungujeme a jaký potenciál život nabízí v celé jeho šíři. Určitý „osobní rozvoj" se stal přirozenou součástí mé cesty. Čím dál víc si ale uvědomuji, že ty nejkrásnější věci jsou zároveň ty nejjednodušší (a jsou velmi snadno přehlédnutelné).

otázka

Jaký dům bys pro sebe vytvořila po zkušenostech, které již máš?

V prvé řadě bych se oprostila od představy, že by měl být dokonalý :-) Takový totiž neexistuje a čím dříve si člověk tento fakt připustí, tím příjemnější bude celý proces stavby domu. Nové bydlení je výsledkem souhry mnoha faktorů, které se v žádném případě nedají předvídat. Můj dům by byl nejspíš jednopodlažní, ze dřeva (ideálně z masivních dřevěných panelů) s hliněnými omítkami, řešený podle principů feng shui a s využitím obnovitelných zdrojů (energie ze slunce, vzduchu nebo země).

otázka

Co jsou podle tebe nejdůležitější vlastnosti „dobrého“ bydlení?

Podle mých zkušeností to není perfektní dispozice nebo precizní provedení, i když i to jsou samozřejmě také zásadní faktory. Pro mě jsou to spíš aspekty, které nelze tak snadno změřit nebo jinak kvantifikovat.

  • Souznění stavby s místem a jeho rytmy, s chováním přírody okolo (větrem, sluncem, tvarem pozemku), což přináší užitek i obyvatelům domu – dům ztrácí méně energie, poskytuje příjemnější zázemí z hlediska klimatických vlivů, lépe nás chrání, není v krajině rušivým elementem a místo nevyčerpává. Je soběstačnější a má delší životnost. 
  • Podpora jeho obyvatel – dům by neměl nikde rušit. Tedy žádné stísněné nebo naopak zbytečně obrovské prostory, nepříjemné rohy, zima nebo horko, průvan a podobně. Ovládání musí být pohodlné, teplota v domě tak akorát a povrchy příjemné na dotek. Dům by měl flexibilní a umět se přizpůsobit, ne abychom se my přizpůsobovali jemu. Měl by obstát v různých životních situacích (rodina, děti, péče o nemocné členy rodiny apod.). Domov by měl také reflektovat náš životní styl a potřeby.
  • Celková energie domu – závisí na mnoha faktorech od celkového usazení na pozemku po materiálové řešení, dispozici, práci s tvary, prostorem, světlem, strukturami atd. Domov musí nabíjet, poskytovat místo ke spočinutí a regeneraci. Musí být místem, kam se rádi vracíme, cítíme se zde bezpečně a je nám zde zkrátka skvěle. Ale my jsme nakonec ti, kdo mu vtiskáváme živost a atmosféru domova. To jak k místu přistupujeme, s jakou náladou jej obýváme a pečujeme o něj, jaké jsou vztahy s našimi blízkými, to je nosný pilíř „dobrého" domova.

Pro každého je ideální bydlení jiné. Neexistuje něco jako prototyp dobrého bydlení, jelikož naše životní prostředí je odrazem nás samých.

otázka

Co tě na tvojí práci baví nejvíc?

Návštěvy krásných domů a setkávání s inspirativními lidmi, kterým mohu nahlédnout do jejich osobního životního prostoru a číst tak jejich životní styl. Neexistují dva stejní lidé, stejně jako neexistují dva stejné domy. Každý vypráví jiný příběh a každý je něčím zajímavý. I když třeba ne na první pohled. A to je velmi obohacující.

Napište mi vzkaz

Nejnovější články autora

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop