Odpovědět k Tématu: kamna a krby - Diskusní fórum Dřevo a Stavby

Vítejte, Host

TÉMA: kamna a krby

kamna a krby 24 Čer 2011 15:32

  • Zdeněk
Jaký zdroj vytápění byste zvolili do dřevostavby? Na předváděcím dni firmy MS HAUS byly doporučovány elektrické přímotopy, ale mně se to nezdá s tou elektřinou. Prosím o názory či zkušenost. Zdeněk

Re: kamna a krby 28 Čer 2011 23:00

  • ing. Milan Schmiedt
Daleko raději bych doporučil některé z moderních, úsporných topných medií, jako například systémy s tepelným čerpadlem. Bohužel nejčastějším kritériem při volbě vytápění v novém domě je celková cena. Propagátoři těchto systémů zdůrazňují, že navýšení ceny s těmito technologiemi se pohybuje nezi 10 - 15% celkových nákladů stavby. Je však důležité vědět z jaké ceny se tyto procenta počítají- Pokud se bude celková cena domu pohybovat někde nad 5 mil. Kč, jsou tyto čísla reálná. Pokud však chcete dům v ceně kolem 2 mil.Kč, je podíl nákladů na úsporné vytápění podstatně vyšší. Dalším kritériem je, co s čím srovnávám: Pokud budu mít v obou srovnávaných domech podlahové vytápění s vodním systémem a budu porovnávat zdroj např. plynový kotel proti tepelnému čerpadlu, vyjde mi navýšení ceny podstatně nižší než pokud budu topit v jednom domě el. přímotopy v ceně řádově 20 - 30 tis. Kč a proti tomu postavím celý systém podlahového topení s tepelným čerpadlem, kde se mohu pohybovat i velmi vysoko nad 400 tis. Kč.
Dalším měřítkem jsou tepelně isolační vlastnosti stavby. Pokud vezmu zděnou stavbu ze 60.let a nainstaluji tam el. přímotopy, pořádně se při placení faktury za elektřinu prohnu. Pokud však budu mít velmi dobře zaizolovanou dřevostavbu, potom je účet za vytápění velmi příznivý a když k tomu ještě přidám přitápění na tuhá paliva ( dříví, dřevěnné brikety a pod.), potom je provoz velmi ekonomický. Je zde však velmi reálný argument. Cena elektřiny bude stále stoupat. Každý se tedy musí rozhodnout. Utratím na počátku několik set tisíc na drahé, ale provozně úspornější topení, budu z těchto peněz platit úroky na hypotéku a budu se ptát, zdy se mi ta investice vrátí za životnost tohoto drahého zařízení ( já tvrdím, že ne), nebo se budu řídit heslem bližší košile než kabát, či lepší vrabec v hrsti nežli holub na střeše a pořídím si na pořizovací náklady velice levné a jednoduché přímotopy a ty vyšší náklady budu mít v budoucnosti. Já tedy propaguji zásadně předenším dobře isolovanou obálku budovy. Tyto náklady jsou vloženy po celou životnost stavby, dále vhodné dispoziční řešení a potom již nechám na stavebníkovi jak se rozhodne. Až budou stát tepelná čerpadla stejně jako průměrný kotel, budu je s velkou chutí navrhovat a propagovat.

Re: kamna a krby 05 Led 2012 12:24

Já osobně souhlasím přesně s tímto názorem.
Tedy názorem pro upřesnění od pana ing Milana Schmiedta ve starším příspěvku
Poslední Úprava: 05 Led 2012 12:27 od tomote.

Re: kamna a krby 21 Čec 2011 18:44

výrobci dřevostaveb většinou nabízí přímotopy, protože je to jeden z nejlevnějších systémů, ne na provoz, ale cena investice. V jejich cenících domů na klíč pak tato cená výrazně snižuje celkovou cenu domu. Osobně bych do přímotopů nešel. Pravděpodobně zvolím podlahové teplovodní vytápění a plynový kondenzační kotel, investice není závratná (jako třeba tepelné čerpadlo) a spotřeba energie je zhruba průměrná.

Re: kamna a krby 21 Čec 2011 18:45

pokud budou peníze, stálo by jistě zato doplnit vytápění nebo alespon ohřev vody solárem...

Re: kamna a krby 11 Dub 2013 11:58

  • Radim1
Můžete nějak vyčíslit, kolik by mě akové vytápění stálo. Myslím zhruba náklady na rok u průměrně velké dřevostavby? Pokud to jde. Jde mi jen o orientační cenu, abych si udělal představu. Děkuji, R.

Re: kamna a krby 27 Čec 2011 19:14

Dobrý den
Vše má své výhody a nevýhody. U přímotopů nízká cena, slušná regulace, jednoduchá výměna, ale co vzhled, teplo u stropu a ne u podlahy a tím pádem vyšší provozní náklady. Když elektrika, tak podlahové rohože nebo kabely. Teplo od nohou je základ. Hezký den

Re: kamna a krby 08 Srp 2011 09:18

  • Prsho
Dobrý den. A co varianta teplovodní podlahové topení a elektrokotel + krbová vložka s vývody teplého vzduchu do patra. Osobně vidím výhodu v tom že nemusím mít doma další přípojku za kterou bych musel platit paušál (plyn) a pokud budu mít vytápění na elektřinu budu mít při lepší sazbě levnější provoz celé domácnosti.

Re: kamna a krby 30 Srp 2011 00:08

souhlasím s teplovodním podlahovém topením s kombinací s elektrokotlem

Re: kamna a krby 04 Led 2012 15:27

Souhlasím s názorem nezavádět plyn, ale využít nižší sazbu u elektriky.

Re: kamna a krby 22 Zář 2011 20:32

  • Lenicka1313
Jednoznačně je výhodnější volbou také infratopení - www.tkf.cz/infrazarice tady toho o něm najdete opravdu hodně a věřím, že vás přesvědčí o jeho výhodách. Já jsem jim "podlehla"

Re: kamna a krby 04 Led 2012 15:29

Spíše než přímotopy bych doporučil elektrokotel.

Re: kamna a krby 19 Led 2012 18:53

Já osbně volím do budoucího srubového domu elektrokotel, ale po zkušenosti z vytápěním starší roubenky u známého budu zabudovávat krbovou vložku s horkovzdušnýmy průduchy do mísností přilehlích a v patře. Kamarád takto vytopí roubenku i v největších mrazech během pár minut a jiné topení nevyužívá.

Re: kamna a krby 17 Úno 2012 11:50

Já jsem se rozhodl vytápět naší roubenku kombinací akumulační nádrže s 2x6kW patronami a solárním panelem. Je to i s průtokovým ohřevem TUV. Momentálně teprve provádím zkoušky tohot systému a zatím spokojenost. Po dvou topných sezónách to všechno vyhodnotím a rozhodnu, zda má pro náš dům tepelné čerpadlo opodstatnění, či nikoliv. Samozřejmě, že tam mám i krbová kamna, pro přitápění ve dnech, kdy jsem doma a mám chuť topit a dívat se do plemenů.
DSC05106.JPG

Re: kamna a krby 17 Úno 2012 14:13

Opravdu krásná kamna, hned bych si k nim sedla !

Re: kamna a krby 03 Bře 2012 14:59

kolik máte spotřebu paliva za rok v Kč? děkuji za informaci

Re: kamna a krby 25 Zář 2012 10:56

Tak tyhle kamna jsou fakt moc pěkné a taky by mě zajímala spotřeba paliva a jaké palivo používáte? přímo dřevo z lesa nebo kupujete to lisované?

Re: kamna a krby 25 Zář 2012 13:26

Nejraději topím suchým dřevem, které si sám pokácím, nařežu a naštípu. Potom ho nechám dva ,raději tři roky narovnané v hranici, aby dobře přirozeně proschlo. Spotřebu vám neřeknu, zatím jsem topil jen odřezky ze stavby a jen nárazově. Když večer v 21,00 naložím tak ráno v 6,00 je tam ještě tolik žhavého, že stačí přihodit pár třísek a jedeme dál.

Re: kamna a krby 03 Bře 2012 15:13

Kolik se spálí ročně paliva v Kč je dost těžká otázka, nebo je spíš na ni těžká odpověď. Musí se to brát podle toho, jak je dům velikej, jak jsou otužilí jeho uživatelé, za kolik dotyčný člověk sežene palivo a podobně. Už jenom ta cena paliva je rozdílná, jestli si uděláte samovýrobu tvrdého dřeva, tak seženete za cenu cca 200-400Kč m3, jestliže budete kupovat tvrdé dřevo již zpracované a nakrácené případně naštípané, tak si připravte cca 1100-1600Kč za m3 což je asi 4-5x více, ale nedřete se. Já zatím nemám vlastní zkušenost, ale od kamaráda z roubenky na horách jsem se dozvěděl, že ročně stopí cca 10-20 m3, vše závisí na tuhosti zimy.

Re: kamna a krby 24 Zář 2012 07:46

My jdeme do krbu s výměníkem, v kombinaci s infratopením. Souhlasím s tím, že když už další zdroj, tak elektřina, tu má doma každý a ještě získáte levnější provoz domácnosti. Pln je již přežitek a dražší záležitost v porovnání s tímto.

Re: kamna a krby 25 Zář 2012 10:54

Já bych brala hlavně krb. miluju pozorování ohně v krbua do dřevostavby určitě patří.

Re: kamna a krby 25 Zář 2012 10:55

No vlastně i kamna by se tam hodila, pokud by to bylo ve stylu alá chaty a chalupy, tak pořádná kamna, s pecí by byly super. Už vidím naše kluky jak se na nich nahřívají. zatímco já tam peču buchty.

Re: kamna a krby 28 Pro 2012 18:44

  • Terka
Taky topíme dřevem, suchým a tvrdým. To je topeníčko, výhřevnost jako uhlí. Topíme v krbových kamnech s výměníkem na který je napojeno 5 deskových Radiků. Jako záložní zdroj je plynový turbokotel, ale ten běží, jen když nejsme doma, nebo se nám nechce topit.

Re: kamna a krby 28 Pro 2012 19:00

Letos jsem v kamnech topil málo, bylo teplo a podlahovka v pohodě vytopí celý dům na 23°C. Topil jsem jen pár dní, když mrzlo. Jedna zkušenost s kamny. Po 36 hodinách od posledního přiložení jsem chtěl vymést popel a připravit si topeniště pro příští zatopení. Hrábnu do popela a s velkám překvapením jsem zjistil, že je tam tolik žvavého, že stačilo přihodit pár třísek a otevřít spodní vzduch a bylo zatopíno.

Re: kamna a krby 30 Led 2014 20:25

Také by mě zajímala cena vytáppění (množství zpotřebovaného dřeva)? Chystám se pořídit krb do přízemního domku cca 100m2 (nostavba-nezateplená). Máte někdo zkušenost?

Re: kamna a krby 31 Led 2014 12:45

Rozhodně topit dřevem. Krb nebo kachlová kamna. Je to levnější, zdravější, a v neposlední řadě mnohem romantičtější.

Re: kamna a krby 31 Led 2014 14:46

"Bohužel" jsou stavby, kde postačí v zimním období max hodina topení v mini krbovkách a je tam tepla na rozdávání Když si vezmu kolik energie uteče z klasické stavby z plné cihly nebo kamene, tak mně jímá hrůza... Dříve jsme na dřevu i vařili, bylo to báječné-dva v jednom. Ale dnes v novém by to opravdu nešlo-kamna by nás vystěhovala:)

Re: kamna a krby 15 Bře 2014 23:15

  • Ondřej Heidenreich
Dobrý den, už mám více jak rok elektrické podlahové vytápění. RD jsem postavil v Brně má tepelné ztráty 4,8kW a podlahovou plochu 144m2. Topné kabely a termostaty mám od firmy Fenix Jeseník.
Původně jsem byl rozhodnut pro teplovodní podlahové vytápění s plynovým kotlem. Po nacenění přípojky plynu, HUP, rozvodu plynu po domě, teplovodního topného potrubí, plynového kotle a komínu jsem ale změnil názor. Nejlevnější nabídka byla 220 000 Kč.
Za elektrické podlahové vytápění a regulaci teploty jsem dal nakonec 86 000 Kč. Mám docela drahou regulaci od firmy BMR. Při použití termostatů bych byl cca o 15 - 20 000 Kč levnější. Na ohřev TUV jsem použil TČ v hodnotě 30 000 Kč. Rozdíl je tedy 104 000 Kč. Dům jsem stavěl částečně svépomocí a částečně dodavatelsky. Byl jsem limitován 2 miliony na dům. Proto jsem se nakonec rozhodl pro elektrické vytápění a ušetřených 104 000 Kč jsem nakonec použil na vybavení domu.
Po zimě 2012/2013 jsem se trošku bál kolik budu platit za elektřinu. Nakonec jsem platil 39 786 Kč, což se mi zdálo hodně. Ale když jsem odečetl kolik bych dal za elektriku na provoz domu, tak jsem si oddech. Spotřeba elektřiny u RD je jak jsem si našel na internetu cca 4500 kW. Bez elektrického podlahového vytápění bych měl sazbu D02d, tedy cca 4,3Kč/kWh. Za elektřinu na provoz domu bych tedy platil 19 350 Kč. Takže z toho mi vyplývá, že za topení a ohřev TUV jsem dal 20 436 Kč. Což není zase tak moc. Těch výhod elektrického vytápění je více.
Pokud se nemůžete rozhodnout, tak se podívejte na www.tomur.cz/provozni_naklady.html. Tam je kdy se podlahové vytápění vyplatí a kdy ne vcelku dobře popsáno.
Pokud budete mít nějaký dotaz, tak mi klidně napište na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript a já Vám rád odpovím. Jsem totiž z tohohle systému vytápění úplně nadšený

Re: kamna a krby 17 Bře 2014 12:56

Dobrá reklama pane! Že se nestydíte! Tyto cifry však neplatí pro úsporné stavby
Poslední Úprava: 17 Bře 2014 12:57 od Helmut Bosch.

Re: kamna a krby 21 Bře 2014 18:43

Ohřev vody solárem určitě doporučím, dá se na to připojit i vyhřívání venkovního bazénu, což my moc oceňujeme
Strana:
Jméno
Téma
Boardcode
B) :( :) :laugh: :cheer: ;) :P :angry: :unsure: :ohmy: :huh: :dry: :lol: :sick: :silly: :blink: :blush: :kiss: :woohoo: :side: :S :evil: :whistle: :pinch:
Zpráva
Zvětšit /  Zmenšit
E-mail:
Opište prosím
text v závorce:
(02619b09b0)

Přečetl(a) jsem si a beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop