Tisk
Byl jednou jeden dům

Byl jednou jeden dům

Redakce | Čtvrtek, 26. červenec 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Na náměstí v Limburku nedaleko německého Koblenzu stojí prastarý dům. Postavili ho někdy ve 14. století tehdy obvyklou technikou hrázděného zdiva – dřevěná nosná konstrukce, dnes bychom řekli těžký dřevěný skelet, s výplní volných vnitřních prostor nenosným materiálem, nejčastěji hlínou nebo vepřovicemi. dnes dům vypadá, jako by ho postavili loni a ne před polovinou milénia. Ještě zajímavější je ale jeho interiér.

 

dum1Při dendrochronologickém průzkumu byly objeveny nejstarší části z roku 1536, dá se ale předpokládat, že dům je starší. zásadní rekonstrukce se dočkal o sto let později – přibylo mimo jiné vřetenové schodiště, které se zachovalo dodnes. V 19. století byla zvětšena okna, dům byl kompletně omítnut a změněna byla také podoba horní části štítu.

Poválečné období nepřineslo domu nic dobrého – modernizace a renovace byly nahodilé, prvky nosné konstrukce propisující se do interiéru byly zakryty deskami a omítnuty. Obchod s hodinkami a šperky v přízemí byl v provozu až do roku 2012, kdy dům koupili noví majitelé a pustili se do rekonstrukce.

Spolupracovali při tom nejen s odborníky–praktiky, ale i s památkáři, a tak není divu, že dům získal v roce 2014 spolkovou cenu Řemeslo v památkové péči.

dum2 dum4

Dnes dům v přízemí a prvním podlaží obývají majitelé, další dvě patra jsou upravena jako apartmány ke krátkodobému pronájmu. Apartmá ve druhém podlaží je menší, vybavené prvky v retro stylu. Otevřený prostor zahrnuje obytnou a jídelní část s kuchyní, odpočinkový kout a ložnici dostupnou průchodem přes koupelnu.

dum5 dum7

Řada malých okének v jídelně působí jako soubor obrázků, zvláště pronikají-li jimi sluneční paprsky. Okna jsou dvojitá, venkovní vitrážové okno je replikou původní výplně. Moderní apartmá v podkroví je dvoupodlažní – ve špičce přímo pod střechou je ložnice, spodní patro je obytné s kuchyní a koupelnou.

dum9 dum11
Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Design”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop