Tisk
Raiffeisen stavební spořitelna: <small>Braňte se rostoucím účtům za energie</small>

Raiffeisen stavební spořitelna: Braňte se rostoucím účtům za energie

Helena Petáková | Pátek, 31. květen 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Na bydlení a energie vynaloží každá rodina třicet procent celkových ročních nákladů určených na provoz domácnosti. Spotřeba energie na vytápění a ohřev vody činí v celkovém účtu tu největší položku. A její cena stále roste. Jak se tomu bránit?

Majitelé rodinných a v dnešní době i bytových domů mají šanci v podobě tepelných čerpadel nebo solárních panelů. Jejich pořizovací cena je sice vyšší, návratnost investice na sebe však nenechá dlouho čekat.

Tepelná čerpadla

Zájem o tepelná čerpadla stále roste. Uvádí se, že je nyní využívá již každá desátá novostavba. Relativně vysoká počáteční investice totiž nese ovoce velmi brzy. Čerpadla jsou vhodná jak pro vytápění, tak pro ohřev vody (vyjma systému vzduch-vzduch). Jejich zásadní výhodou je minimální spotřeba vstupní energie. Stáváte se tak energeticky téměř nezávislými a šetříte vlastní peníze.

Nevýhodou tepelných čerpadel je relativně vysoká pořizovací cena. Ta se pohybuje okolo 200 tisíc korun, snadno se vyšplhá ale i přes 300 tisíc korun. Vaše investice se však vrátí poměrně brzy. Ušetříte totiž 20 až 30 tisíc korun ročně v závislosti na vaší předchozí spotřebě a způsobu vytápění.

Každé čerpadlo se skládá ze dvou okruhů. Vnější zajišťuje přívod tepla z okolí, vnitřní rozvod tepla po nemovitosti. Podle způsobů využívání jednotlivých živlů, tedy podle získávání a následného předávání tepla, je dělíme na několik druhů.

Bez


Solární panely

Solární panely na střechách domů již dávno nejsou raritou a zájem o tento zdroj elektrické energie rychle roste spolu s klesající pořizovací cenou solárních modulů.

Zatímco první vlnu solárního boomu představovala pole zaplněná solárními elektrárnami, dnes je velký zájem o solární panely na střechy rodinných domů nebo firem. Tato investice se při rostoucích cenách energie vyplatí. „Například na střechu o využitelné ploše 45 m2 je možné nainstalovat fotovoltaické panely o výkonu cca 7, 5 KWP za cenu přibližně 415 tisíc korun. Výroba pokryje okolo 60 procent spotřeby domu a uspoří tak majiteli až 17 tisíc korun ročně. Investici lze výhodně financovat úvěrem HYPOsplátka plus a její návratnost bude okolo osmi let," říká Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Financování

raiffeisen-mit-gk-rgbPokud plánujete ekologicky zaměřenou modernizaci vašeho domu, což přechod na alternativní zdroj energie bezpochyby je, Raiffeisen stavební spořitelna vám vyjde vstříc se zvlášť zvýhodněnými úvěrovými podmínkami v rámci svého EKOprogramu. Vybírat lze mezi úvěry REKOpůjčka plus a HYPOsplátka plus. „REKOpůjčka plus je účelový spotřebitelský úvěr s úrokovou sazbou od 4,6 %. Hodí se zejména na menší projekty a do výše 500 tisíc korun jej získáte bez zajištění. Pro investice nad 300 tisíc korun se lépe hodí HYPOsplátka plus, úvěr zajištěný zástavou nemovitosti. Úroková sazba od 3,1 %, možnost rozložit splatnost úvěru téměř na 30 let nebo posunout si splátky až o 6 měsíců jsou jen některými z jeho výhod," vysvětluje Jitka Jechová.

Více informací: www.rsts.cz

 

 

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop