Tisk
NOVATOP: <small>Dřevostavba dvou tváří</small>

NOVATOP: Dřevostavba dvou tváří

Helena Petáková | Pátek, 16. srpen 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Zvenčí si zachová kouzlo původního vesnického stavení a zevnitř bude dřevem vonícím, moderním útočištěm. Autorka návrhu a investorka v jedné osobě – Ing. arch. Veronika Kovářová – se s námi podělila o „příběh" vzniku domu své rodiny.

Původní stavení„Když jsme s manželem koupili krásný vesnický domek, pustili jsme se s nadšením do rekonstrukce. Ta se ukázala nerealizovatelnou vzhledem k extrémně vysoké spodní vodě a provlhlosti i stáří celé konstrukce.

Rozhodli jsme se tedy starý objekt zbořit a postavit nový. Novatop si nás získal rychle. Manžel si zamiloval dřevěný interiér a já, jako architekt, jeho statické kvality a tedy i velkou volnost při tvoření návrhu. A jako rodiče malých dětí jsme ocenili i rychlost výstavby.

IMGP5551Malebnost předchozího domu jsem se rozhodla zachovat, a tak jsem stavbu zčásti pojala jako kopii. Fasády směřované do ulice budou realizovány podle původní štukové výzdoby. Originálu odpovídá samozřejmě i umístění na parcele, sklon střechy i výška objektu byla jen lehce přizpůsobena.

IMGP5552Stavba je velmi vhodně orientována vůči světovým stranám, takže „historická" malá okna směřují na sever a soukromá část domu, neviditelná z ulice je otočena na jihozápad. Zde jsme využili vlastností Novatopu a celá fasáda je prosvětlena velkými „sedacími" a francouzskými okny.

IMGP5425IMGP5420Ačkoliv zastavěnou plochu máme o 24 m2 menší, užitnou plochu máme stejně velkou jako v původním objektu .A to porovnáváme staré cihlokamenné zdi s difúzně otevřeným systémem dřevěných lepených panelů a třiceti centimetry izolace z minerální vaty a dřevovláknitých desek.

IMG 1956IMG 1959IMGP5321Protože jsme velcí milovníci dřeva v tomto moderním pojetí, v celém domě vyjma koupelen necháváme Novatop pohledový.
Tam, kde je potřeba stavět příčky, zvukově izolovat, obkládat, použijeme biodesky NOVATOP. Podobné interiéry známe z japonských, švýcarských a skandinávských domů a je příjemné, že jsou dostupné už i u nás.

Je to dům dvou tváří a my se těšíme, že si zachová kouzlo vesnického stavení zvenčí a zevnitř nám bude dřevem vonícím, moderním a praktickým útočištěm," říká Ing. arch. Veronika Kovářová.

Užitná plocha: 221 m2
Zastavěná plocha: 142 m2
Měrná potřeba tepla na vytápění: 30,6 kWh/m2.rok

autorka návrhu: Ing. arch. Veronika Kovářová
realizace: 3AE

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop