Tisk
HYPOTEČNÍ BANKA: <small>Ceny nemovitostí v České republice se zásadně nehýbou, ukazuje HB INDEX</small>

HYPOTEČNÍ BANKA: Ceny nemovitostí v České republice se zásadně nehýbou, ukazuje HB INDEX

Lucie Němcová | Pondělí, 19. srpen 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Vývoj Indexu cen nemovitostí Hypoteční banky (HB INDEXu) ve druhém čtvrtletí potvrdil setrvalý stav cenové hladiny u všech tří typů rezidenčních nemovitostí. Největší změny se dočkaly rodinné domy, u kterých od konce prvního čtvrtletí došlo k velmi mírnému poklesu cen o 0,9 pcb. Bytové jednotky a pozemky pak vykázaly shodně nepatrný nárůst cen o 0,2 pcb.

Průměrná tržní cena bytů ve druhém čtvrtletí roku 2013 nepatrně vzrostla o 0,2 procentního bodu (pcb) a k 30. červnu 2013 dosáhl index hodnoty 93,2. Ceny bytů se tak začínají po déle trvajícím mírném poklesu stabilizovat.

Ceny rodinných domů zaznamenaly i v průběhu druhého kvartálu letošního roku velmi mírný pokles, a to o 0,9 pcb na výslednou hodnotu HB INDEXu 98,9. Lokálně se projevil zejména negativní vliv povodní na ceny v postižených oblastech. Na trhu lze také pozorovat pokračující mírný pokles poptávky po dražších rodinných domech.

Ceny pozemků v ČR pokračují v dlouhodobém růstu. Ten za poslední tři měsíce zpomalil a HB INDEX tak ve druhém čtvrtletí letošního roku mírně vzrostl o 0,2 pcb na hodnotu 114,7. Od vzniku HB INDEXu v lednu 2010 si tak pozemky celkově připsaly 14,7 procentního bodu.

Níže naleznete grafy vývoje hodnot HB INDEXu u všech tří kategorií rezidenčních nemovitostí s komentářem Petra Němečka, ředitele odboru Nemovitosti Hypoteční banky. HB INDEX je zveřejňován čtvrtletně. Jeho aktuální i historické hodnoty naleznete také na /www.hyposvet.cz/hb-index/.

1 kopie kopie kopie

„Ceny bytových jednotek zaznamenaly pouze minimální změnu, tentokrát však s kladným znaménkem, a celkově se potvrzuje trend stabilizace. Ceny bytů v České republice mírně rostly zejména v Praze, Královéhradeckém a Jihomoravském kraji. Naopak trochu překvapil Středočeský kraj, který šel proti vývoji v Praze a ceny bytů zde mírně klesly. K vůbec největšímu poklesu pak došlo v Moravskoslezském, Karlovarském a Ústeckém kraji.

Již tradičně byl patrný větší nárůst cen u zděných než u panelových bytů. Za zmínku stojí také fakt, že ceny malometrážních bytů mírně klesly, zatímco větší byty 3+1 a 3+kk se staly pomyslnými tahouny mírného nárůstu cen. Došlo také k opětovnému růstu poptávky po novostavbách, a to hlavně v Praze," uvedl Petr Němeček.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop