Tisk
Nová zelená úsporám - vede zateplení a solární zařízení

Nová zelená úsporám - vede zateplení a solární zařízení

Michal Doležel | Úterý, 08. prosinec 2015 |

Přidat na Seznam.cz

INFOGRAFIKA: Ministerstvo životního postředí zveřejnilo první data o současné výzvě v programu Nová zelená úsporám. Nejvíce dotací je vypláceno na zateplení rodinných domů. Dotace na výstavbu nových domů v pasivním standardu tvoří necelých deset procent.

Měsíc od spuštění příjmu žádostí do kontinuální výzvy programu Nová zelená úsporám dorazilo na Státní fond životního prostředí ČR celkem 813 žádostí za více než 181 milionů korun. A žádosti každým dnem rychle přibývají. Během tohoto týdne budou prvním úspěšným žadatelům o podporu odeslány peníze na jejich bankovní účty.

Příjem žádostí do další letošní výzvy určené pro rodinné domy odstartoval letos 22. října.
'Jedná se o tzv. kontinuální výzvu, v rámci které bude možné žádat o dotaci průběžně až do roku 2021. Během této doby program přerozdělí zhruba 27 miliard korun získaných z prodeje emisních povolenek. Pro letošní rok je k dispozici 520 milionů korun, v příštím roce je počítáno s 2,85 miliardy korun.

Největší zájem je o zateplení a solární systémy

Více než 75 % požádaných dotačních prostředků směřuje do zateplení rodinných domů. Vůbec nejvíce žádostí dosud přišlo na komplexní renovace a na dílčí zateplení. Ze zdrojů jsou nejžádanější solární termické systémy. Nejvíce žádostí přichází tradičně z Moravskoslezského a Středočeského kraje. Nejmenší zájem o příspěvky je pak naopak v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Výstavba rodinných domů

V rámci Nové zelené úsporám lze žádat také o dotaci na výstavbu pasivních domů. Ty ale tvoří zatím jen necelou desetinu celkové částky, která byla či v dohledné době bude žadatelům vyplacena. Podíl dotací na výstavbu činí 8,7 % z celkové částky - tedy ke konci listopadu necelých 16 milionů korun.

Chcete stavět pasivní dům nebo zateplovat - čekají na vás miliardy korun dotací

Zatím se zdá, že letošní alokovaná částka 550 milionů korun vyčerpána předčasně nebude. Celkem by příští rok mělo být k dispozici 2,85 miliardy korun. Což je oproti letošnímu roku nadproporčně více.

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop