Tisk
Pojištění dřevostavby: <small>diskriminační podmínky trvají</small>

Pojištění dřevostavby: diskriminační podmínky trvají

Michal Babor | Čtvrtek, 14. červenec 2011 |

Přidat na Seznam.cz

Ačkoliv by se mohlo zdát, že v roce 2011 už je zkolaudováno u nás tolik dřevostaveb, že je snad každém jasné, že jako plnohodnotné obytné domy musejí splňovat veškeré normy včetně požární neprostupnosti, pojišťovny jsou pořád ještě občas jiného názoru. Některé mají snahu i nadále dřevostavby diskriminovat, tedy určovat jim vyšší pojistné ve srovnání s téměř identickým domem, který má jediný rozdíl – je zděný.

Každé dřevo rychle nehoří

ho.dreamstime_s_18499544Zdůvodnění, proč tomu tak je, se u jednotlivých pojišťoven málo liší; společným jmenovatelem je představa, že dřevěný dům odolává požáru nějak méně, nepředpisově. Což ovšem nelze být pravda zase už vzhledem k požadavkům na kvalitu obytných staveb. A pokud jim dřevostavba odpovídá a má kolaudační rozhodnutí nebo souhlas, pak  v ní nijak nehrozí větší riziko požáru než v domě jiném; a když už by vypukl, dům by nehořel rychleji než budova zděná.

Stavba musí odpovídat normám

sxc.drevo719909_72207575Přísné požadavky z hlediska požární bezpečnosti jsou kladeny na všechny obytné domy stejně, bez toho, z jakého materiálu jsou postaveny. Dřevo použité na dřevostavbu není polínko určenéna zatopení, má zcela jiné parametry – a to právě takové, aby vyhovělo státní normě o požárné neprostupnosti. Kvalitní dřevěná konstrukce dokonce vzdoruje požáru lépe než konstrukce ocelová. Je tomu proto, že zuhelnatělá povrchová vrstva dřeva chrání další dřevěné prvky před hořením. Takže dřevěná konstrukce odolá žáru 30 minut i více (některé poslední testy garantují až 66 minut), zatímco ocelová konstrukce často vydrží jen 15 minut. Navíc materiály, kterými se dřevěné nosné konstrukce oplášťují, jsou nehořlavé a odolnost dřevostavby zvyšují.

Proč vyšší sazba a co bude dál

1004073_64309702Další schematické zdůvodnění, které se u pojišťoven objevuje, je to, že když dům vyhoří úplně, pak se musí dřevostavba zlikvidovat, zatímco zděný dům jaksi částečně zůstane stát a dostaví se. Ani to není bezvýhradně pravda, protože záleží na statikovi – žárem poškozené zdivo nemusí být stabilní a tak na tom mohou být v tomto případě oba typy domů stejně. Zbylá část ohořelé obvodové zdi nemusí být žádná výhra.

Výsledkem toho všeho je, že některé pojišťovny v případě dřevostavby vypočítají otevřeně vyšší sazbu, jiné (vědomy si jakéhosi „nebezpečí" dřevostaveb) sazby zprůměrují a všechny lehce zvýší.

Problematiku budeme průběžně sledovat; například začínáme oslovovat všechny pojišťovny nabízející pojištění budov s tím, aby se k této otázce vyjádřily.

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (4)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Financování a legislativa”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop