Tisk
Když hypotéku, tak tu nejlepší na trhu

Když hypotéku, tak tu nejlepší na trhu

Michal Babor | Středa, 07. prosinec 2011 |

Přidat na Seznam.cz Podle mladých Čechů, kteří uvažují o bydlení, je tím správným časem k jeho pořízení manželství nebo vážný vztah. Tvrdí to téměř polovina z nich (45 %). Když si pak mladí nemovitost vybírají, rozhodují se zejména podle lokality. Pokud financují nemovitost hypotékou, pak si vybírají tu nejlepší nabídku na trhu. Ukázal to průzkum Hypoteční banky, specialisty na hypoteční úvěry, který zkoumal názory mladých lidí do 35 let na vlastní bydlení.

V průzkumu se Hypoteční banka dotazovala dvou skupin mladých lidí: těch, kteří vlastní bydlení teprve plánují (ve výsledcích uvedeno jako uvažované důvody) a těch, kteří si jej už pořídili a hypotéku splácejí (ve výsledcích uvedeno jako reálné důvody).

Důvody pro vlastní bydlení

Respondenti výzkumu uváděli jako hlavní důvody pro vlastní bydlení:

  • manželství nebo vážný vztah (45 %)
  • výhodná situace na trhu nemovitostí
  • konec studia a následný nástup do nového zaměstnání
  • narození dítěte.

iStock_000014981975SmallPraxe však ukazuje, že důvody, které reálně vedou mladé Čechy k pořízení vlastního bydlení, se mírně odlišují od toho, co původně zamýšleli. Rozhodující je společný život s partnerem (60 %) druhým nejdůležitějším faktorem je pak osamostatnění se od rodičů (35%). Veliký názorový posun je patrný i u narození dítěte, tento důvod ve skutečnosti motivoval až 18% z těch, kteří si bydlení již pořídili.

Kritéria pro výběr nemovitosti

Průzkum Hypoteční banky mimo jiné ukázal, podle čeho si mladí v současnosti vybírají vlastní byt nebo rodinný domek:

  • blízkost práce
  • dostupnost školy nebo školky
  • vysněná lokalita. 

Finance pro bydlení

hyp1Když pak mladí lidé hledají zdroje pro financování bydlení, nejčastěji se spoléhají právě na hypoteční úvěry a vlastní úspory. Téměř sedm z deseti mladých lidí do 35 let, kteří hledají vlastní bydlení, jej chce financovat alespoň z části právě hypotečním úvěrem (68 %). Vlastní úspory pak má a chce je použít více než polovina (58 %). Naopak obrátit se na rodiče o pomoc plánuje jen 22% dotázaných. „Až sedmdesát procent lidí pak při výběru banky zvažuje aktuální podmínky na hypotečním trhu. Tento podíl narostl za poslední rok o 10 procentních bodů. Lidé tedy již dávno nejdou jen do vlastní banky, ale ptají se, pečlivě studují nabídky jednotlivých bank a podle nich si pak vybírají," dodává Bohdan Suchánek z Hypoteční banky. „Z výsledků letošního hypotečního trhu vidíme, že třetina zájemců o bydlení si nakonec vybere právě Hypoteční banku a to nás velmi těší."

Průzkumu, který byl dvoukolový a skončil ve druhé polovině letošního roku, se zúčastnilo celkem 1 048 respondentů ze všech krajů České republiky ve věku od 18 do 35 let.

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Financování a legislativa”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop