HYPOTEČNÍ BANKA: Hypoteční trh v roce 2012 vzrostl o více než dvě procenta

Tisk
HYPOTEČNÍ BANKA: <small>Hypoteční trh v roce 2012 vzrostl o více než dvě procenta</small>

Helena Petáková | Úterý, 19. únor 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Podle oficiálních statistik Ministerstva pro místní rozvoj vzrostl hypoteční trh v České republice meziročně o více než 2%. Banky tak podle ministerstva v loňském roce poskytly hypoteční úvěry v celkovém objemu 121,6 miliard korun. Jde tak o druhý nejúspěšnější rok v historii hypotečního trhu v České republice. V uplynulém roce financovalo své vlastní bydlení prostřednictvím hypotečního úvěru přes 73 tisíc klientů.


Podle Hypoteční banky je díky nízkým úrokovým sazbám a stabilním cenám nemovitostí současné období tím nejvýhodnějším pro pořízení bydlení prostřednictvím hypotečního úvěru. Hypoteční banka s objemem 36,5 miliard korun poskytnutých hypotečních úvěrů popáté obsadila pozici jedničky.

Prostřednictvím hypoték lidé nejvíce financovali koupi starších nemovitostí

Ve velkých městech preferovali starší byty do 60 m2, naopak v obcích a na venkově lidé nejraději bydlí v rodinných domcích s rozlohou do 135m2. V Praze je obecně díky akčním nabídkám developerů zájem především o byty v novostavbách o velikosti do 60m2.

Ilustrační obrázekNejvětší objem hypoték celkem banky poskytly s velkým odstupem v Praze (38 miliard korun), a dále v Jihomoravském, Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji. Nejvyšší průměrnou hypotéku si berou lidé právě v Praze (2 150 000 Korun) a naopak nejnižší jsou poskytovány ve Zlínském kraji (1 351 000 Korun). Společně s úvěry ze stavebního spoření dosáhly celkem úvěry na bydlení v celé České republice v roce 2012 objemu přibližně 166 miliard korun.

Hypoteční úvěr je dnes téměř "zadarmo"

jan-sadil-6V současné době je historicky nejvýhodnější doba na pořízení vlastního bydlení prostřednictvím hypotečního úvěru. Je to dáno zejména dvěma faktory. První jsou nízké úrokové sazby, podle Hypoindexu dosáhla průměrná sazba v prosinci 2012 rekordních 3,17 %. V kontextu se současnou mírou inflace, která se v roce 2012 pohybuje kolem 3 %, si dovolím s jistou mírou nadsázky říct, že hypoteční úvěr dnes klienti můžou získat téměř „zadarmo". Druhý faktor jsou nízké a stabilní ceny nemovitostí. Je vidět, že výhodnosti tohoto období jsou si zájemci o vlastní bydlení vědomi. Ukazuje to i loňský celkový objem poskytnutých hypoték, podle Ministerstva pro místní rozvoj na úrovni 121,6 miliard korun, který potvrzuje naši prognózu za začátku ledna," komentuje vývoj trhu Jan Sadil, předseda představenstva a generální ředitel Hypoteční banky.

Jedničkou na trhu je už tradičně Hypoteční banka

Pobočka Hypoteční banky v Karlových VarechZ dat Ministerstva pro místní rozvoj za rok 2012 také vyplývá, že Hypoteční banka již popáté obsadila pozici hypoteční jedničky na českém trhu v nové produkci, když v roce 2012 poskytla úvěry na bydlení v celkové výši 36,5 miliard korun a tržního podílu přes 30 procent. Pozici jedničky potvrzuje i celková výše bilance hypotečních úvěrů Hypoteční banky, která na konci roku 2012 dosáhla již 200 miliard korun. Na českém bankovním trhu tak nyní Hypoteční banka zaujímá z hlediska celkové bilance bank šestou pozici.

V kontextu současného ekonomického vývoje v ČR i v Evropě, kdy nevládne příliš optimistická nálada, lze takovýto výsledek považovat za mimořádný. Vývoj roku 2013 se dá jen těžko predikovat. Náš současný odhad potenciálu trhu hypoték na samém počátku roku se pohybuje v rozmezí 100 až 120 miliard korun. Kromě nízkých úrokových sazeb a vývoje na trhu cen nemovitostí by hypoteční trh mohlo ovlivnit zvýšení sazby DPH a změna sazby daně z prodeje nemovitosti," dodává Jan Sadil.

tabulka2

tabulka

Zdroj informací: Bc. Kateřina Krásová, tisková mluvčí Hypoteční banka, a.s.,

Tel: +420 724 660 617
E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Hypoteční banka je první specializovanou hypoteční bankou a zároveň největším poskytovatelem hypoték v České republice. Hypoteční banka je součástí finanční Skupiny ČSOB a Skupiny KBC.
Jediným akcionářem banky je ČSOB. Základní kapitál Hypoteční banky činí 5,076 miliardy korun.

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Jak na financování stavby”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop